• $16,5989
  • €17,5715
  • 972.731
  • 2529.26
17 Ağustos 2017 Perşembe

Enis’i al, Kemal’e dokunma

Bazı CHP’liler ayakta. İl başkanları, milletvekilleri açıklamalar yapıyorlar. “Kılıçdaroğlu’nun arkasındayız” diyorlar, işi tehdide kadar vardırıyorlar. “İnsanları sokağa dökmekten” bahsediyorlar…

Görüntüde Genel Başkanlarına sahip çıkıyorlar.

Oysa, partilerine ve sık sık tekrarladıkları -Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkanlığı ile birlikte varlığı tartışılan- ilkelerine sahip çıksalar, mesele kalmayacak!

***

Daha iyi anlaşılması için, konuyu CHP’lilerin yaptıkları son açıklamalarla birlikte ele alalım…

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat bir açıklama yaptı. “Tehditlere boyun eğmeyeceğiz” dedi, ama kendisi ülkeyi “partilileri sokağa dökmekle” tehdit etti.

Ne için? Kılıçdaroğlu için.

Sonra, aynen şu ifadeleri kullandı:

-CHP, emperyalizme karşı mücadele vermiş, tam bağımsızlık kuran bir partidir.

İşte zaten bütün mesele ve sıkıntı da burada! Bugün karşımızda “emperyalizme karşı mücadele eden” bir CHP yok ki. Öyle olsa baş üstüne. Tam tersine, bulduğu her fırsatta Türkiye’yi Batı’ya şikâyet eden bir Kemal Kılıçdaroğlu figürüyle karşı karşıyayız. Gün oluyor “adalet” adı altında bir yürüyüş yapıyor. Ardından Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye aleyhtarı raporuyla bire bir örtüşen beyanlarda bulunuyor. Gün geliyor, Almanya’da “Türkiye’ye turist olarak gitmeyin” kampanyaları yürütülürken, Alman medyasına açıklama yapıp, “Bizim ülkemizde can güvenliği yok” diyerek, adamların ekmeğine yağ sürüyor.

Bugün de tartışmalar, o “emperyalistlerin” Türkiye’ye karşı kullandıkları FETÖ ile Kılıçdaroğlu’nun yaptığı iddia edilen işbirliği çerçevesinde alevlenmiş durumda. Tablo ortada:

MİT TIR’ları kumpasının bir FETÖ operasyonu olduğu ortaya çıktı. O operasyona sağlanan medya desteğiyle ilgili belgelerin de Cumhuriyet Gazetesi’ne CHP’nin Genel Başkan Yardımcılığı döneminde Enis Berberoğlu tarafından verildiğine yönelik bir yargı kararı var.

Yakışıyor mu böyle bir tablo “Emperyalizme karşı mücadele verdiği, tam bağımsızlık kurduğu” söylenen CHP’ye?

***

Bir başka CHP’li Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer ise daha da ileri gidiyor. Kemal Kılıçdaroğlu’na sahip çıkmak uğruna önüne geleni karalıyor. Bakın ne diyor:

-Enis Berberoğlu Davası, bir hukuk davası değildir.

Milletvekili olmuş, ama ne dediğinin farkında değil. Doğru, o bir hukuk davası değil, ceza davası. Ortada devlete karşı işlendiği iddia edilen bir suç iddiası var. Üstelik, bu suç iddiası FETÖ ile irtibatlandırılıyor.

Ne yapalım, konuşmayalım mı bunları? “Olur böyle şeyler” diyerek, üzerine mi örtelim? Kemal Kılıçdaroğlu’nun 17 Mayıs 2015’te Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı ile yaptığı görüşmeyi yok mu sayalım? Gazetelerde yayımlanan görüşme fotoğraflarına gözlerimizi mi kapatalım? Kemal Bey’in o görüşmenin ardından 20 Mayıs’ta yaptığı açıklamada “Filmler var. Kamyonlardaki kasaların nasıl açıldığının görüntüleri var. Ben de seyrettim” sözlerinin yer aldığı gazete nüshalarını da yakalım mı? Bütün suçu Enis Berberoğlu’nun üzerine yıkıp, yan gelip yatalım mı?

Eğer bir ülkede demokrasi ve basın özgürlüğü varsa, doğal olarak tartışılacak bunlar. Ülkesini seven, FETÖ ile mücadele eden ve Türkiye’ye yönelik dış destekli operasyonlara karşı çıkanlar da bütün bu olan biteni sorgulayacak. Bu yaşananların ardından “Kemal Bey bu işin neresinde?” sorusunun sorulmasından daha doğal ne olabilir?

CHP’li vekil Tur Yıldız Biçer, buna rağmen önüne gelene veryansın ediyor:

-Bu, Enis Berberoğlu özelinde, ama Cumhuriyet’in bütün değer, kavramları ile CHP ve Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na uzanan bir çamur davasıdır.

Hoppala!..

Tam tersine, Cumhuriyet’i ve cumhuriyet kazanımlarını korumaya yönelik bir çaba var ortada! Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni hedef alan dış destekli bir kumpastan bahsediyoruz. MİT TIR’ları üzerinden bu ülkeye yönelik “Türkiye IŞİD’i destekliyor” şeklinde bir iftira kampanyası ve algı operasyonu söz konusuydu. “Emperyalist” denilen birtakım Batılı güçlerin, önce bu ülkeye çamur atıp, ardından ülkeyi yönetenleri uluslararası mahkemelerde yargılatmayı hedefleyen büyük bir organizasyonuyla karşı karşıya kaldı bu ülke!

Konuşacağız, tartışacağız ve yazacağız elbette…

Sorumlularını ortaya çıkarıp, kamuoyunun önüne koymak bizim görevimiz. Bazı CHP’liler “Enis Berberoğlu’nu feda ettik işte, yetmez mi?” türünden bir düşünce içinde olabilirler.

Bu onların sorunu…

Bizim işimiz sorgulamaya devam etmek, araştırmak ve ortaya çıkacak bütün gerçekleri kamuoyuyla paylaşmak. Birincisi, dünyanın her yerinde basın bunun için vardır. İkincisi de emperyal oyunlara karşı ülkesinin yanında yer almak, biz gazeteciler dahil her Türk vatandaşının görevidir.

<p>AKŞAM  TV'den Can Yıldız anlamlı organizasyona ev sahipliği yapan Beykoz Belediye  Başkanı Murat

PEDALLAR SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLAR İÇİN ÇEVRİLDİ

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını