• $16,7066
  • €17,4848
  • 964.506
  • 2405.36
24 Aralık 2017 Pazar

“En iyi” öyle mi, rezillik bu!

Şimdi, hepinizi ürpertecek, tüylerinizi diken diken edecek bir olaydan bahsetmek istiyorum. Biliyorum ki, hangi siyasi düşünceye inanırsanız inanın, hangi sosyal kesime mensup olursanız olun, hep birlikte ayağa kalkacak “nasıl olur” diyeceksiniz.

Ama maalesef oldu işte…

Hem de alkışlar arasında gerçekleşti. Bu rezaletle ilgili güzellemeler yapıldı. Hakkında yazılar yazıldı…

Bir-iki duyarlı dernek tepki göstermeseydi, çocuk hakları konusunda çalışmalar yapan üç-beş kişi uyarmasaydı, bizim de haberimiz olmayacaktı. Allah’tan onlar uyardılar, şimdi iş bize düştü.

Baştan anlatmaya başlayayım olayı…

Hürriyet Gazetesi’nin Kelebek eki her yıl geleneksel “Altın Kelebek” ödülleri düzenler. Televizyon ve müzik alanında “en iyileri” belirler. Bu sene de 44’üncüsü yapıldı. Ödüller arasına ilk olarak “youtuber-instagrammer” kategorisi de eklendi.

Biz pek ilgili değiliz, bilmiyoruz. Bu “youtuber” denilen kişilere genellikle çocuklarımız ilgi duyuyorlar. Her birinin milyonlarca takipçisi var. Hürriyet’in bu kategoride ödül verdiği Enes Batur’un da 5 milyondan fazla abonesi varmış.

Bu abonelere neler servis ettiğine gelince…

Şimdiden hepinizden özür diliyorum. Çünkü çok sıkıntılı bir iş yapacağım. Neler olduğunu anlayabilmeniz için kendimi zorlayacak, yaptığı paylaşımların bu köşede yazılabilecek olanlarından bazılarını size aktaracağım. Ama sıkı durun, içinde son derece rahatsız edici içerikler var…

Çocuğa şiddet, çocuğun cinsel istismarı, cinsiyetçi küfürler, hakaret, aşağılama, eziyet, şiddet ve daha neler neler…

***

Açıyorsunuz bu Enes Batur denilen kişinin paylaşımlarını, bir animasyon karşınıza çıkıyor. Bir baba oğlu ile birlikte bisiklete biniyor. Enes Batur da bozuk Türkçesi ve diksiyonu ile zaman zaman garip sesler çıkararak, baba-oğul arasındaki diyaloğu seslendiriyor:

-Baba, canım acıyor.

-Sus, kafana s… senin. Adam gibi dur bisiklette. Öleceksin lan.

-Baba, canım acıyor.

-Lan sana mı soracağım ne yapacağımı. A… koyacağım senin. Geber.

Sonra çocuk yere düşüyor, baba da onun feryatları arasında bisikletle defalarca üzerinden geçiyor. Çocuğunu öldürmek istediğini söylüyor. O arada bağırıyor:

-Allah belanı… S.. çocuğuna…

Dayanılır gibi değil… Son derece iğrenç…

Baba-Oğul arasında bir başka rezil diyalog daha:

-Baba yanaklarıma ne soktun? Çok şişmişler.

-Bil bakalım ne? (Kahkahalı bir ses)

-Baba çok şerefsizsin.

Bu kadarı yeter mi? Zaten bütün diyaloglar benzeri rezilliklerle dolu. Tabi aralarda çocuğa şiddettin enva-i çeşidi var. Çocuğun kolu kopuyor, kafası patlıyor, testere ile kesiliyor, kanlar ortalığa fışkırıyor, vesaire, vesaire…

İşte çocuklarımız bir köşeye çekilip, bu rezillikleri izliyorlar. Hürriyet’in Kelebek eki takipçi sayısına bakıp, “Aaaa, ne güzel” diye bunlara ödül veriyor. Ahmet Hakan gibi yazarlar da bu “youtuber”ın adını köşesinde yazıp, takipçi sayısını artırmasına yardımcı oluyor.

Tam bir “ört ki ölem” durumu! Rezilliğin son noktasıdır bu!

***

İnsani, kültürel ve sosyal tarafını bir kenara bıraktım. Suç bunlar, bizim yürürlükteki hukuki mevzuatımıza göre resmen suç!

Bakın biz 1990’da Çocuk Haklarına İlişkin BM Sözleşmesini imzalarken ne taahhüt ettik:

“Kamu ya da özel kurumlar, mahkemeler, idare, yasama organları, çocukları ilgilendiren bütün faaliyetlerde çocuğun yüksek yararını temel düşünce olarak alır.”

Yetmez, çocukların özel olarak korunmasını Anayasal teminat altına aldık. Onları zararlı yayınlara karşı korunmak için yasal düzenlemeler yaptık.

Hepsi kağıt üzerinde! Çünkü tam tersi yapılıyor, bu rezillikler ödüllendiriliyor!

Neredesiniz çocuk hakları savunucuları, dernekler ve devletin ilgili kuruluşları? Bu kepazelik karşısında sessiz mi kalacaksınız? Yavrularımız ve yasal düzenlemeler bu kadar değersiz ve ucuz mu? Bıçağın kemiğe dayandığı noktadır bu!

<p>Akşam  Gazetesi Spor Yazarı Şafak Gözen, transfer pazarında yaşanan son gelişmeleri Orçun Özateş

TRANSFER AKŞAMI'NDA BU HAFTA

Esrarengiz Höyük! Türkiye'de başka örneği yok

Fenomen baba-oğul yine herkesi şaşırttı! Eski atarinin içinden bakın ne çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Haziran 2022)