• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
3 Şubat 2016 Çarşamba

Çukura düşen gazetecilik

Bir alışığız bu tür faaliyetlere ama adının başında “ulusal” ibaresi bulunan gazetelerin yapmasına değil. Üniversite yıllarımızda bu tür ajitasyonları, yayımladıkları bildirilerle yasa dışı sol örgütler yürütürdü…

Hazırlanan bildiriler, bodrum katlarındaki örgüt evlerinde teksir makineleriyle çoğaltılıp, dağıtılırdı. Gerçekler ters yüz edilir, tam tersi bir algı ortaya çıkarılmaya çalışılır, örgüt propagandası yapılır, terörist unsunlar övülürdü.
Teknoloji gelişti, imkânlar genişledi, teksirin yerini gazeteler aldı; ama kafalar hiç değişmedi. Bizim basının bir bölümü, Güneydoğu’da bazı şehirlerdeki hendeklerle birlikte iyice çukura düştü.
Şimdi o çukurlardan atış yapıyorlar!...
* * *
Cumhuriyet Gazetesi’nin dünkü manşeti dehşet vericiydi:
“En kanlı dönüşüm.”
Spotlara bakılırsa, Başbakan Davutoğlu’nun “Suriçi’ni Toledo yapacağız” sözünün perde arkasında çok kültürlüğü yok etmek yatıyormuş. Bu yüzden Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nin korunması için UNESCO’ya çağrılar yapılıyormuş. Suriçi’nde kentsel dönüşümün telaffuz edilmesi bile suçmuş…
Habercilik mi şimdi bu?
Değil tabii ki, kelimenin tam anlamı ile bir çarpıtma. Hatta haber katliamı bile denilebilir. Her türlü ahlaki değeri ayaklar altına alan bir davranış.
Hani, Başbakan Davutoğlu o sözleri söylerken yanında olmasak, amiyane tabiriyle yiyeceğiz. Ama yanındaydık. Üstelik yanında olmaya da gerek yok. Başbakan’ın sözleri çok açık ve net. Davutoğlu, tarihi dokunun korunacağına dikkati çekiyor, aksi davranışlara izin verilmeyeceğini anlatmaya çalışıyor, oraya bir çivi çakılmasına bile izin verilmeyeceğinin altını çiziyor. Bir “tarih şehri” olarak da Toledo örneğini veriyor.
Bunlar “dönüşümden” bahsediyor. Oraya TOKİ’nin gireceği iddiasında bulunabiliyor. Hatta daha da ileri gidip “kanlı dönüşüm” diyebiliyor.
Bunun adı da “gazetecilik” oluyor! Hadi oradan. Bu yapılan gazeteciliğin bütün etik değerlerinin ayaklar altına alınması. Hatta bal gibi terör destekçiliği.
Ha çukurun içine girmiş, güvenlik güçlerine ateş açmışsın; ha “haber” adı altında bu tür çarpıtmalar içine girmişsin. Bana göre arada hiçbir fark yok.
İkisi de aynı hedefe atış yapıyor!
* * *
Sur, silah deposu haline getirilmiş. Ele geçirilen silah ve mühimmat, tonlarla ifade ediliyor. Bu yüzden, ancak spor salonlarında teşhir edilebiliyor. Belli ki, büyük bir kalkışmanın hazırlığı bunlar.
Dört bir yan çukurlarla dolu.
Sırp, Suriyeli, Alman, İngiliz ne ararsan var. İlçeye yabancı savaşçılar yığılmış. Hani, Mehmet Akif Ersoy, Çanakkale’ye işgale gelenler için “Kimi Yamyam, kimi Hindu, kimi bilmem ne bela” diyor ya! Bugün de benzeri bir durumla karşı karşıyayız. İnsansız hava aracı dâhil, her türlü Amerikan ve Rus silahı depo edilmiş.
Halk perişan, kaçıyor.
Kamu güvenliğini sağlamaya çalışan, ülkenin birlik ve bütünlüğünü korumak için mücadele eden güvenlik güçleri de şehit ediliyor.
Ve Cumhuriyet, Başbakan’ın son derece insancıl ve iyi niyetli sözlerini alıp, “En kanlı dönüşüm” başlığını atabiliyor!
Gazetecilik değil, vicdansızlık ve her türlü ahlaki değerlerin ayaklar altına alınması bu! Son derece çirkin ve ayıp, hatta iğrenç!
* * *
Görünüyor işte, mesele Kürt meselesi filan değil…
Bunları tahrik eden Figen Yüksekdağ, Kürt mü? Bugün HDP milletvekilliği yapan Ertuğrul Kürkçü, geçmişte de Dev Yol’un başında değil miydi? O dönemde de Türk gençlerini devlete karşı kışkırtıp, “silahlı halk ihtilalini” savunmuyor muydu? Bunlara destek veren Fetullah Gülen ya da Cumhuriyet’in başındaki Can Dündar’ın Kürtlükle ne ilgisi var? O yakalanan Batılı ajanlar veya paralı keskin nişancıların Kürtlükle ilişkisi ne?
Başbakan’la Kâbe’deydik. Orada Kürt vatandaşlarımızı gördük. Davutoğlu’na büyük sevgi gösterileri yaptılar. İçlerinden “Başbakanım Bayırbucak Türkmenlerini yalnız bırakmayın” diye bağıranlar oldu.
Kimse bu millete hikâye anlatmaya kalkmasın. Bir şer ittifakıyla karşı karşıyayız. Bunlar hem millet, hem ümmet düşmanı. En büyük zararı ise Kürtlere veriyorlar. İyice görülüyor artık.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Dünyanın yeraltı kaynakları zengini ülkesi hangisi? Türkiye kaçıncı sırada?

Selimiye Meydanı kazılarında Roma döneminden kalma aile mezarlığı bulundu

Binlerce yıllık oluşum yok olma sürecini yaşıyor