• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
14 Mayıs 2014 Çarşamba

Çatıyı yıktın eyledin viran

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Yine “çatıdan” bahsetti. “Cumhurbaşkanı milli iradenin ortak çatısı, ortak yüzü, ortak refleksi olsun” dedi.
Doğru, hiçbir itirazım yok.
Cumhurbaşkanı, milli iradenin ortak refleksi olmalı. Nitekim öyle de olacak, Kenan Evren ve darbe dönemi istisna edilirse, Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ne çıkacak isim ilk defa halk tarafından belirlenecek. Artık pazarlıklar, dayatmalar, lider kaprisleri yerine halk iradesi etkili olacak. Eskiden öyle miydi? Mesela Devlet Bahçeli’nin Başbakan Yardımcısı olduğu 57. Hükümet döneminde millet iradesi mi etkiliydi? Ahmet Necdet Sezer, nasıl seçildi ve Çankaya Köşkü’ne çıktı?
Hadi o günleri bir hatırlayalım…
Başbakan Ecevit’in 1980 öncesinden kalma bir hayali vardı. Geçmişte Anayasa Mahkemesi Başkanı’nı Cumhurbaşkanı seçtirmek istemiş ama olmamıştı. Nostaljik bir adım atıp, “Anayasa Mahkemesi Başkanı Cumhurbaşkanı olsun” dedi.
Bu adım, koalisyon ortağı MHP tabanının pek hoşuna gitmedi. MHP içinden homurtular yükseldi. Bizzat benim bulunduğum bir sohbet sırasında Devlet Bahçeli “Nasıl karşı çıkacağız” dedi:
-Türkiye Cumhuriyeti’nde Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na kadar yükselmiş bir şahsa karşı çıkarken millete ne diyeceğiz?
Sonuçta Ecevit’in dediği oldu. ANAP’la birlikte MHP de destek verdi. Ahmet Necdet Sezer Çankaya Köşkü’ne çıktı.
Sonra olanları hatırlıyorsunuz. Çankaya Köşkü’nde Anayasa Kitapçığı havada uçtu. Ekonomi allak bullak oldu. Gecelik faizler binlerle ifade edilir rakamlara yükseldi.
En önemli noktaya gelince…
MHP milletvekili Sadi Somuncuoğlu, Anayasal hakkını kullanmak istedi. Cumhurbaşkanlığına aday olmak için bir adım attı. Ama başvuru yapması bile engellendi. Kendi partisine mensup milletvekilleri tarafından tartaklandı. Meclis bahçesi ve koridorlarında arbede yaşandı. Silahlı milletvekillerinin fotoğrafları basında yer aldı.
MHP, Ecevit’in hayalini gerçekleştirmesi için Sadi Somuncuoğlu’nu budadı. Koalisyon uyumu uğruna milli irade ayaklar altına alındı.
Hiç tartışmaya bile gerek yok. MHP, Sadi Bey’in aday olmasına izin verse ve desteklese, Sezer’in esamisi bile okunmazdı. Meclis aritmetiği ortadaydı. MHP’li Ülkücü bir aday Çankaya Köşkü’ne çıkar ve otururdu.
***
MHP, şimdi bir “çatı formülü” ortaya atmış, tekrarlayıp duruyor…
Ahmet Necdet Sezer o “çatı formülüne” uyuyor muydu? Bugün MHP’nin tek tek sıraladığı hangi kriteri taşıyordu? Sezer, milleti tümüyle kavradı mı? Toplumun her kesimine hitap edebildi mi? Muhafazakar mıydı, milli ve manevi değerlere sahip miydi?
Bahçeli, “Cumhurbaşkanı Türk Milleti’nin vicdanı, Türk devletinin ana karargahıdır” diyor. Peki, dün kendi seçtikleri Sezer bu vasıfları bünyesinde topluyor muydu? Yoksa Ağustos’ta halkoyuyla seçilecek Cumhurbaşkanı mı toplayacak?
Tabii ki yeni Cumhurbaşkanı! Çünkü onu halk sandığa giderek bizzat seçecek. Yeni Cumhurbaşkanı koalisyon pazarlıklarının ürünü olmayacak. Bizzat halk iradesiyle belirlenecek.
Ne diyor o zaman Devlet Bahçeli?
Bir kavga verecekse, neden elindeki imkan varken vermedi? Neden 57. Hükümet döneminde bunlar aklına gelmedi?
***
Ya şu ifadelere ne demeli:
“Teklifimiz ABD menşeli olmadığı için aradıklarını bulamayanlar kendilerini hemen ele vermişler, yabancı hayranlığından kurumuş koruluğa dönenler deşifre olmuştur.”
Ben, Bahçeli’nin bu sözlerle ne demek istediğini anlamadım. Ama Kemal Derviş’i hatırladım. Bahçeli’nin Başbakan Yardımcısı olduğu hükümete ABD’den “Türkiye’yi kurtarmaya” gelmişti. Liderler zirvesine katılıyor, Türkiye’ye yön vermeye çalışıyordu. Hatta, zaman zaman çıkıp ABD ile telefonla görüşüyor, danışıyor, sonra toplantıya tekrar giriyordu. Bunu da MHP’li kabine üyeleri söylüyordu.
Sahi, ne diyor şimdi Devlet Bahçeli?

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler