• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
16 Eylül 2020 Çarşamba

Canan, Kemal Bey'in yolunda

CHP’de Atatürk ismini kullanmaktan rahatsızlık duyan İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu krizi devam ediyor. Tartışmalar sürüyor. Hatta “Bu tavır Kaftancıoğlu’nu götürür mü?” sorusunu soranlar bile var.

Hemen cevabını vereyim. Hiçbir şey olmaz. Kaftancıoğlu, yarın daha fazlasını söylese bile kendisine dokunulmaz, dokunulamaz. Çünkü Canan Kaftancıoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu’nun yolunda.

Al birini vur ötekine…

İkisi de aynı yolun yolcusu!

Kaftancıoğlu’nun sözlerini niye yadırgıyoruz ki! Kemal Bey de daha önce kendisi ile aynı tavrı göstermişti. Defalarca yazdım ben bunu. Televizyonlarda dile getirdim. Konya’da yerel basında beni destekleyen haberler yer aldı.

Buna rağmen Kılıçdaroğlu’ndan çıt çıkmadı.

***

2010 Yılı idi. Kaset Operasyonu ile sıkıştırılan Deniz Baykal, CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa etmek zorunda kalmış, yerine Kemal Kılıçdaroğlu gelmişti.

İlk gezilerinden birini Konya’ya düzenledi. İl Başkanı Orçun Çalık ve partililer, kendisini Çeltikli’de karşıladı. Kılıçdaroğlu’nun içinde bulunduğu CHP’nin Seçim Otobüsü, tam 16 ilçeye uğradı. Akşehir’den girildi, Ereğli’den çıkıldı. Kemal Bey, hepsinde de halka hitap etti.

Yapılan birkaç konuşmanın ardından, genellikle emekli öğretmen olan Konya Kadın Kolları yöneticileri İl Başkanı’ndan bir talepte bulundular:

-Biliyorsunuz bizim manevi genel başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’tür. Genel Başkanımız yaptığı konuşmalarda biraz da Atatürk’ten bahsetse…

Talep iletildi. Kılıçdaroğlu, “Tabii ki bahsederim” cevabını verdi. Ancak, yine tek kelime etmedi.

Bunun üzerine tepkiler yükselmeye başladı. Konya CHP Kadın Kolları yöneticileri, İl Başkanı’nı sıkıştırdılar:

-Sen bizim taleplerimizi Genel Başkan’a iletmiyorsun.

Partililer ikna edilemeyince, onlardan biri itiş-kakış Seçim Otobüsüne bindirildi. Kemal Bey’le bizzat görüştürüldü. Kılıçdaroğlu, ona da “hay, hay” dedi. Ama daha sonraki konuşmalarında da “Benim adım Kemal” diye yine bildiğini okudu.

Bütün ısrarlara rağmen, hiçbir konuşmasında Atatürk ya da Mustafa Kemal demedi. Olay, yerel basına da yansıdı. Ben de birkaç defa köşemde yazdım.

Sonra ne oldu dersiniz? O günkü Konya CHP İl Yönetimi tamamen değişti. “Atatürk’ten niye bahsetmiyorsunuz?” diyenlerin tamamı partiden kazınıp atıldı.

Şimdi daha iyi anlamışsınızdır sanırım, neden ve niçin “Kaftancıoğlu’na hiçbir şey olmaz” dediğimi!

***

Biliyorsunuz, bir dönem Türkiye’de Dersim Tartışması yaşanmıştı. Kemal Bey, o zaman da Atatürk döneminde yaşananları yerden yere vurmuştu. Hatırlarsınız, 16 Nisan’daki Halk Oylaması sırasında yeni düzenlemenin “Tek Adamlığı” getireceğini söylemişti Kılıçdaroğlu. Kendisine Atatürk dönemi hatırlatılmasına rağmen, eleştirilerini artırarak devam ettirmişti.

Şimdi soruyorum:

-Bu tavırları ortaya koyan Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu’nun yaptıklarından rahatsız olur mu?

Kaftancıoğlu, kim ve ne olduğu bilinerek getirilmiştir İstanbul İl Başkanlığı’na. Düşünülerek ve belki de planlanarak. O da meşrebinin gereğini yerine getiriyor şimdi!

CHP’liler ise bu gerçeği görmemekte, olan biteni anlamamak ve algılamamakta ısrar ediyorlar. 

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler