• $16,7639
  • €17,4996
  • 976.241
  • 2443.77
13 Nisan 2016 Çarşamba

Büyük Erdoğan tehdidi!

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, İslam Dünyası’nda çok etkili bir figür ve Ankara’ya resmi bir ziyaret gerçekleştiriyor.

Bu, oldukça önemli…
Abdülaziz, dünyanın en çok petrol üreten ülkelerinden birinin lideri. Türkiye ile onlarca alanda işbirliği içinde. Suriye meselesine de bizim gibi bakıyor. Muhaliflerin bir merkezi Riyad’da, diğer merkezi İstanbul’da. Kim ne derse desin, Türkiye ve Suudi Arabistan’a rağmen, Suriye’de bir çözüm mümkün değil.
Ziyaret, ilişkileri daha da artıracak. İslam Dünyası açısından önemli yansımaları olacak. Bugün İslam Dünyası oldukça dağınık. İçinde birbirleriyle kavgalı ülkeler var. Birlikte tavır alması gereken konularda bile ortak hareket edemiyor.
Türkiye ve Suudi Arabistan, ortak hareketi sağlayabilecek iki önemli müttefik. Bu durumdan rahatsızlık duyacak ülkeler de elbette olacak!
Çünkü…
Türkiye ve Suudi Arabistan bir sinerji oluşturabilirse, çok şeyin değişme ihtimali var. En basitinden, petrol üretiminin merkezi olan İslam Dünyası ortak hareket edebilirse, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bu merkezin Batı’ya açılan kapısı olarak Türkiye’nin de eli alabildiğine güçlenecek.
* * *
Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzun süredir ne diyor. “Dünyanın beşten büyük olduğunu” tekrarlayıp duruyor. Birleşmiş Milletler’in ciddi bir reforma ihtiyacı olduğunun altını sürekli olarak çiziyor. Bu söylemiyle pek çok ülkeden de destek buluyor.
İslam Dünyası’nın kenetlenmesi, BM’yi reforma zorlayabilir…
BM Güvenlik Konseyi, yeniden dizayn edilebilir.
İsterler mi bugün gücü elinde bulunduranlar? İstemezler elbet. O yüzden, hem bu söylemin, hem de bu yönde atılacak adımların karın ağrısı ortaya çıkarması çok doğal.
* * *
Şimdi gelelim, bir başka önemli gelişmeye…
Bu ziyaretin ardından, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi var. Zirve, 14-15 Nisan’da İstanbul’da toplanacak. Teşkilatın başkanlığını üç yıllığına biz alacağız. Yani, İslam Dünyası’nın başkanlığı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a geçecek.
Suudi Kralı’nın zirve öncesi Ankara’ya gelmesi de tesadüf değil. Bu ziyaret, Türkiye’nin dönem başkanlığı sırasında, Suudi Arabistan’ın Erdoğan’a tam destek vereceğini gösteriyor.
“Türkiye dönem başkanlığı sırasında ne yapacak?” derseniz…
Şimdiden belli. Dört ana hedefi var:
1) Suriye’de barışı sağlamak.
2) Küresel terörle mücadele etmek.
3) Filistin sorununun çözümü.
4) Birleşmiş Milletler’de reform için uluslararası toplumu harekete geçirmek.
Üstelik bunlar sadece lafta kalacak başlıklar değil. Türkiye, bu amaçla 10 yıllık bir de eylem planı hazırladı. Zirveye sunulacak ve büyük ihtimalle kabul edilecek. Türkiye’nin nasıl 2023 hedefleri varsa, bundan böyle İslam Dünyası’nın da 2025 hedefleri olacak.
Üstelik bu hedeflere doğru da Erdoğan başkanlığında yürünecek. Dile kolay, tam üç yıl! Cumhurbaşkanı Erdoğan, tam üç yıl boyunca İslam Dünyası’nın geleceğini şekillendirecek adımlar atacak. Sadece Türkiye’nin değil, İslam Dünyası’nın da geleceğine damgasını vuracak.
* * *
Önemli bir başka nokta daha var…
Bugün Selman bin Adbülaziz Türkiye’de. İslam Zirvesi’nin ardından bir başka önemli isim olan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek. Her iki ziyaret de sembolik olarak önemli. Bölgedeki Suudi Arabistan ve İran gibi iki farklı bloğu temsil eden iki önemli aktör, Türkiye’nin dönem başkanlığını desteklediklerini ortaya koyuyor.
Dikkatinizi çekerim…
Recep Tayyip Erdoğan, eski İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu gibi bir kişilik değil. Vizyonu ve misyonu olan bir isim! Üç yıl boyunca İslam Dünyası’nı şekillendirmek için en etkili aktör olarak çalışmalar yapacak. Üstelik atacağı adımları da şimdiden belirlemiş durumda.
Elbette Türkiye’ye ve İslam Dünyası’na şaşı bakan ve küresel iddiaları olan güçlerin bundan rahatsız olmaları çok doğal. İsterler mi sözünü sakınmayan, ayıplarını yüzlerine vuran Erdoğan’ın küresel bir lider olarak böyle bir konumda bulunmasını?
İstemezler elbet!
O yüzden son günlerde Batı’da ortaya çıkan şiddetli karın ağrılarına ve Erdoğan düşmanlığına bu cepheden de bakmak gerekli!

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı