• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
12 Aralık 2014 Cuma

Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu

CHP lideri, Genel Müdürlük döneminde SSK'ya personel alırken neler yapmış neler? Teftiş raporlarına yansıyan bazı uygulamalar şöyle: Yönetmelik hiçe sayılmış. Sınavlara bakılmamış bile. Sakat kadrosundan militanlara iş verilmiş.

Yıl 1993, Kemal Kılıçdaroğlu SSK Genel Müdürü. Kurum 25 yerde sınav açıyor. Alınacak eleman sayısı ise 134 bin.
Önce SSK Personel Yönetmeliği’ne aykırı olarak komisyonlar oluşturuluyor. Sorular Genel Müdürlükçe hazırlanıp sınav yerlerine gönderiliyor. Tarsus’a gönderilen sorular çalınıyor ama sadece Tarsus’taki sınav iptal ediliyor. Diğer yerlerde aynı sorularla sınav yapılıyor.
Sonra sınav kağıtları güya değerlendiriliyor. Ama depolardaki kağıtlarda hiçbir komisyon üyesinin imza ve parafı yok. Kurumun Etlik Deposu’nda bulunan binlerce yazılı kağıdının çoğunun köşeleri bile açılmamış. Belli ki hiçbiri okunmamış ve değerlendirmeye alınmamış. Ama SSK’ya eleman alınmış!
Kimler mi? Tabii ki belli isimler!
Skandalı o dönemde ben ortaya çıkardım. AKŞAM'da yer aldı, depolara atılan yazılı kağıtlarının fotoğrafları manşetten yayımlandı.
Ardından da bu sınavla ilgili soruşturma açıldı. Sınav kağıtlarının hiç okunmadığını Mehmet Moğultay’ın ardından Çalışma Bakanlığı’na gelen Necati Çelik de doğruladı. Çelik, Kılıçdaroğlu döneminde açılan sınavda kağıtların hiç okunmadığını tespit ettiklerini belirttikten sonra son derece vahim bir açıklama yaptı:
-Eski hükümlü adı altında Dev-Yol, Dev-Sol üyelerini SSK’ya doldurulmuşlar. PKK’nın irtibatta olduğu kişiler hastane başhekimliklerine getirilmişler. Ömür boyu kamu hizmetinden mahrum edilen kişiler SSK’ya alınmış…
O dönemde bu açıklama da AKŞAM’da yer aldı.
* * *
Bitmedi dahası var…
Kılıçdaroğlu’nun SSK Genel Müdürü olduğu dönemde 134 bin insanın umutlarıyla nasıl oynandığı, Teftiş Kurulu Raporları’na da yansıdı. Çalışma Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Tuncer Dönmez’in hazırladığı raporda tüyler ürperten bölümler vardı. Dönmez, üzerinde inceleme yaptığı 176 SSK personeli ilgili şu tespitlere yer verdi:
- Sınavda 4 doğru cevap verdiği için 40 puan alması gereken parti yandaşları 70 puan almış gibi gösterilerek işe alındı.
- Sakat kadrosudan sabıkalı eski militanlar işe yerleştirildi.
- 18 yaşını bitirmeyen isimler sınava kabul edildi.
Raporda bu isimler kurum sicil numaraları ile birlikte tek tek sıralandı…
* * *
Daha istiyor musunuz?..
Hazırlanan raporlarda torpilin belgeleri de yer aldı…
Mesela o dönemde CHP Ankara Milletvekili Uluç Gürkan, 15.9.1999 tarihli bir yazıyla Z.A için Kılıçdaroğlu’na tavassutta bulundu.
Z.A sınavı kazanıp işe yerleştirildi.
Adana Tekel Başmüdürü Kemal Doğan, Çalışma Bakanı Mehmet Moğultay’dan “SHP Şakirpaşa Delegesi” olduğunu belirttiği S.D’nin işe yerleştirilmesini istedi.
O istek de yerine getirildi.
* * *
Devam edelim mi?..
Bir de Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Müdürlüğü döneminde gerçekleşen arsa olayları var. Yandaş belediyelerin arsaları amiyane tabiriyle SSK’ya fahiş fiyatlarla kakalanmış.
Yenimahalle Belediyesi’nin prim borçlarına karşılık 2 bin 448 metrekarelik bir arsa Kasım 1995’te 136 milyar lira bedelle devralınmış. Oysa, SSK’nın kendi elemanları devirden 3 ay önce düzenledikleri raporda o araziye sadece 50 milyar değer biçmişler. Ankara Valiliği ise, satıştan sonra o arsa için sadece 24 milyar takdir etmiş.
Aynı belediyenin Yeniçağ’daki işe yaramaz bir kâgir binası da satın alınmış. Hiç kullanılmayan ve işe yaramayan bu binanın başına maaş verilerek bir de bekçi dikilmiş.
Adana Sigorta Müdürlüğü’nün “Kurum alacakları belediyeden nakit olarak tahsil edilebilir” yazısına rağmen, borçlarına mahsuben Ceyhan Belediyesi’nin iki ayrı arsası Eylül 1995’te 49 ve 10 milyar bedelle devralınmış. Adana Valiliği İl Takdir Komisyonu, devirden tam bir yıl sonra bu iki araziyi incelemiş. 49 milyara alınana 32 milyar, 10 milyara alınana da 8 milyar değer biçmiş. SSK tam bir ideolojik çiftlik gibi kullanılmış.
21 Mart 1997’de AKŞAM’da yazdığım yazıda, ben de “Maalesef bütün bunları yapanlar, şimdi toplum içinde hiç sıkılmadan gezebiliyorlar” demişim!

İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Okçular Vakfı tarafından düzenlenen 10.

150 yıl sonra dikilen ilk menzil taşı

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı