• $13,4974
  • €15,3515
  • 798.095
  • 2058.6
10 Aralık 2020 Perşembe

Bir zamanlar ağlıyorduk…

Evet, kan ağlıyorduk bir zamanlar. Fransız ve Rus yol açıyor, Karabağ’ı adım adım adım ele geçiren Ermeniler de insanlık dışı katliamlar gerçekleştiriyordu. Sadece öldürmekle kalmıyorlardı. Çocukların gözlerini oyuyorlardı; erkeklerin cinsel organlarını kesip cesetlerin ağızlarına sokuyorlardı.

Azerbaycan da Türkiye de çaresizdi. Çare arayanların da önleri kesiliyordu. Rus helikopterlerini durdurmak için Afganistan’dan sağlanan Stinger füzelerinin Bakü’ye ulaşması engelleniyordu. Hem de bunu Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına çalışan resmi görevliler yapıyordu. Unuttuk hepsini, ama yaşandı bunlar ve bizzat da biz yaşadık.

O füzeleri sağlayacak Afganistanlı Özbek Komutan Azad Beg Kerimi’nin helikopteri, İran yanlısı Hazaralar tarafından Hazaracad Bölgesi’nde vuruldu. Şehit edildi Azad Beg.

Cephedeki Azerbaycan Kuvvetleri de destek için bizim gönderdiğimiz paşalar da zavallı durumdaydı. Doğal olarak sonunda kaybettik Karabağ’ı.

Hayal gibi ama…

Yıllar sonra da kısa sürede ve tereyağından kıl çeker gibi geri aldık. Hem de Ermeniler bölgeye iyice yerleşmelerine rağmen. Çünkü zavallılığı attık üzerimizden. Artık pek çok silahımızı kendimiz üretiyoruz. İHA ve SİHA’larla çatışmaların seyrini değiştiriyoruz.

Tabii ki sadece bu kadar değil. Milli bir iktidar var şimdi Türkiye Cumhuriyeti’nin başında. Ağlamıyoruz artık, alandaki gücümüzün gölgesini müzakere masasının üzerine düşürüyoruz. Hakkımızı alıyor, gerekiyorsa ağlatıyoruz.

***

Türk komandosu Bakü’de birkaç gündür. Meydanlarda, caddelerde geçiş törenleri düzenliyor. Muhteşem görüntüler ortaya koyuyor. Kelimenin tam anlamı ile şov yapıyor. Kardeşlerimize güven verirken, Ermeni, Rus ve Fransız’ın da içini acıtıyor.

1990’ların başındaki o acı olayları yaşamayanlar, bunun ne büyük bir zafer ve gurur olduğunu anlayamaz. Bundan 100 yıl önce Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu’nun Bakü’ye girdiği günlerin benzeri bir hava içinde bugün Azerbaycan. Tarihi günler bunlar. Büyük bir bayram kutlanıyor…

Rahmetli Bahtiyar Vahapzade’nin dizeleriyle biz “Biz bir ananın iki oğlu, bir amalın (işin) iki koluyuz.”

O yüzden de Cumhurbaşkanımız Erdoğan zaferin sahiplerinden biri olarak bugün tarihi Azadlık Meydanı’ndaki kutlama törenlerine katılıyor.

***

Bundan 2 yıl önce Erdoğan’la birlikte yine Azerbaycan’daydık. Bakü’nün kurtuluşunun 100. Yılı törenlerine katıldık. Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan askerlerinin ortaya koyduğu tablo muhteşemdi. Temsili Osmanlı ve Azerbaycan birlikleri gözleri yaşarttı.

O zaman müjdeyi vermiş ve “Korksun Ermeniler” anlamında yazılar yazmıştım. Ama bu kadar çabuk beklemiyordum. Ermenilerin üst üste yaptıkları hatalar sonucu, adeta “kurban olayım tipiye esti getirdi kapıya” dedirtircesine erken gelişti.

Bugünkü törenlerin dikkatle izlenmesini tavsiye ederim. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin, TSK ile birlikte elde ettiği çok büyük bir zaferin sonucudur bu! “Türkiye nereye gidiyor?” sorusuna cevap arayanların iyi odaklanması gerekir. 

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kulüp ile Türk dizileri listesinde Netflix'te büyük sükse yaptığ

Netflix'in heyecanla beklenen yeni dizisi: Şahmeran

Doğum yapan zebrayı canlı canlı yediler! İşte o dehşet anları

Balıkçıların ağına takıldı! Korkudan kimse yanına yaklaşamadı

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor