• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
26 Temmuz 2013 Cuma

Bahçeli’ye Ankara şoku

MHP, geçtiğimiz yerel seçimde Ankara’da çok ciddi bir atak yapmıştı. Büyükşehir Belediye Başkanlığı için zirveyi zorlamış, Mansur Yavaş’ı aday göstererek yüzde 27 oy oranını yakalamıştı. 
Bu, MHP açısından bir “patlama” demekti. Çünkü, Alparslan Türkeş’in damadı Hamit Homriş’in aday gösterildiği bir önceki seçimde MHP’nin Ankara’daki oyu sadece yüzde 3,7’de kalmıştı. 
MHP seçmeni de büyük moral depolayıp “tamam” demeye başlamıştı: 
-Bir sonraki seçimde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı alıyoruz. 
Ancak, Devlet Bahçeli’nin Mansur Yavaş’a MHP’nin kapısını kapatması ile bu hayaller yıkıldı: 
-İlgi alanımızdan çıkmış bir şahsiyettir. Ne yaparsa yapsın. 
Dün, Mansur Yavaş’la konuştum. Bahçeli üzerinde şok etkisi yapacak ve Ankara’da dengeleri değiştirecek kararını duyurdu: 
-Ben, her halükarda aday olacağım. Kimse merak etmesin seçimi de kazanacağım. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koltuğu’na oturacağım. 
***
Devlet Bahçeli, MHP’nin kapılarını kapattığına göre, Mansur Yavaş nereden, hangi partiden aday olacak? 
CHP’den mi? 
Hayır, bu formül denendi ve Mansur Yavaş, bu konudaki nabız yoklamasında tavrını ortaya koydu. 
AK Parti’den mi? 
Hayır, o da değil. Çünkü, Mansur Yavaş’a iktidar partisinden herhangi bir teklif gitmedi. Ancak böyle bir teklif aysaydı, cevabı yine “hayır” olacaktı. 
Bağımsız mı? 
Bu sorunun cevabı da olumsuz. Mansur Yavaş, seçime bağımsız olarak girmeyecek. Kendisine oy veren seçmeni rahatsız etmeyecek bir siyasi partiden aday olacak. 
Hemen “Bulduk, BBP” demeyin. Muhtemelen bu parti BBP dışında MHP tabanına itici gelmeyecek, “Mansur Yavaş parti değiştirdi” anlamı taşımayacak bir başka siyasi parti olacak. Bu parti, aynı zamanda AK Parti ve CHP seçmenini de rahatsız etmeyecek. Yavaş’ın, seçime bir siyasi parti şemsiyesi altında girmek istemesinin sebebi ise, seçilecek belediye meclis üyelerini de kendisinin belirleme isteği. 
***
Türk siyasetinde hiç görülmeyen bir durumla karşı karşıyayız… 
Devlet Bahçeli, MHP’ye atak yaptıran, arkasında ciddi oy potansiyeli olan Mansur Yavaş’ı aday göstermiyor. Mansur Yavaş da Ankara’da yüzde 30’luk oy potansiyeli olan CHP’nin adaylık teklifini kabul etmiyor. Neredeyse seçilme garantisi olan bir formüle “evet” cevabı vermiyor. “Tek başıma yola devam edeceğim” diyor. 
İnanılır gibi değil! 
Bahçeli’nin, Yavaş’ı aday göstermemesinin tek sebebi, kendisine yazılan ve daha sonra da basına sızan bir mektup. Yavaş, o mektupta Bahçeli’ye bazı tavsiyelerde bulunmuş ve “Aksi halde MHP küçülür” demişti. Partisinin geleceğini düşünmüş ve demokratik bir hakkı kullanmıştı. 
Olay bu kadar basit! 
Bahçeli, konuyu o kadar büyüttü, gelişmeleri kendisi açısından o denli bir tehlike olarak gördü ki, Yavaş’la birlikte Ankara’da yaşanacak muhtemel bir seçim zaferine de, partisinin kapılarını kapattı. 
Bir başka ifadeyle Yavaş’ın Ankara’da ikinci defa aday gösterilmemesi tamamen şahsi! 
Tabii, Mansur Yavaş’ın CHP yolunu tercih etmemesi ve bir başka siyasi partiye gitmemesi de çok önemli. 
Ciddi bir restleşmeyle karşı karşıyayız! Yavaş, “Bahçeli istemese de ben MHP’liyim” mesajı vermek istiyor. Tabanın kendi yanında olduğunu göstermeye çalışıyor. 
Mansur Yavaş seçilebilir mi bilemem, ama sandıkta ciddi oy alması bile önemli gelişmeleri beraberinde getirecek. Bahçeli’nin liderliği iyice tartışılacak. Koray Aydın’ın yaptığı kongre çıkışının ardından MHP Genel Başkanı’nı yine sıkıntılı günler bekliyor!  

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor