• $9,47
  • €11,0063
  • 548.539
  • 1506.28
13 Kasım 2016 Pazar

Avrupa ve PKK’ya Urfa tokadı

Şanlıurfa

Bin değil, on bin değil… Dile kolay, tam 580 bin. Şanlıurfa’nın ağırladığı Suriyeli mülteci sayısından söz ediyorum. Bize ayar vermeye çalışan, lafa geldiğinde mangalda kül bırakmayan, zaman zaman da küstahlaşan bütün Avrupa’nın kabul ettiği mülteci sayısından fazla!

Urfa’nın nüfusu, 1 milyon 960 bin iken, Suriye’deki gelişmelerin ardından 2,5 milyona yükselmiş. Türkiye’nin ilk mülteci kampı da, en büyük mülteci barındırma merkezi de bu ilimizde.

Üstelik, hiçbir sıkıntı da yaşanmıyor. Urfalılar, Suriye’den gelen kardeşlerini bağırlarına basmış, normal hayatlarına devam ediyor.

Çünkü…

Şanlıurfa, Hz. İbrahim’den kalma bir özellikle misafirperverliği çok seviyor. Zaten Urfa’da yıllarca Türk, Kürt ve Arap birlikte yaşadı. Bugün de aynı kardeşlik içinde bu birliktelik sürüyor.

Utanırlar mı bilemem…

Ancak, bu Avrupa’nın utanması gereken bir tablo!

***

Abdullah Öcalan, Şanlıurfalı. Bugün kanlı terör örgütü PKK’yı sevk ve idare eden isimlerden biri olan Murat Karayılan da öyle.

Buna karşılık, Şanlıurfa bölgede terörün giremediği nadir illerden biri. Terör örgütü çok uğraştı, hayli çabaladı; ancak başarılı olamadı. Bu şehrimizdeki etnik farklılıklara rağmen, Şanlıurfalıları esir alamadı. Halk hiçbir zaman teröre ve ona destek veren uzantılarına itibar etmedi.

Kanal Urfa Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Toru, şehrin bu özelliğini çok güzel sözlerle ifade etti:

-Urfa, Şeytan’ın mağlup olduğu topraklar üzerinde kurulu bir yerdir. Göreceksiniz, terör de bu topraklarda mağlup olacak ve bu mağlubiyet, dalga dalga Anadolu topraklarına yayılacaktır.

***

İki gündür Şanlıurfa’dayız…

Yerel bir televizyon kuruluşu olan Kanal Urfa’nın her yıl geleneksel olarak düzenlediği “İz Bırakanlar” ödül törenine katıldık. Sağ olsunlar, yazılı medyada şahsımı “yılın gazetecisi” seçmişler. Dün ödülümüzü aldık.

Şanlıurfalılar, törende, “taş üstüne taş koyan bizim başımızın tacıdır” dediler. Hep “birlik ve beraberlik” vurgusu yaptılar. Avrupa’ya da, terör örgütleri PKK, FETÖ ve DAEŞ’e de “Ne yaparsanız yapın, dimdik ayaktayız” mesajını verdiler.

En önemlisi ise…

Bir hakkı teslim ettiler. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında dimdik duran KonTv, Çay Tv ile Kanal Fırat, Kanal Urfa ve Kanal 16 gibi televizyon kanallarını da verdikleri plaketlerle ödüllendirdiler.

Tabi, ödül alanlar bu kadar değildi. Liste kabarıktı…

Başta 15 Temmuz şehitleri vardı. Önce, şehitlerimiz M. Şefik Şefkatlioğlu, Halil İbrahim Yıldırım, Ümit Yolcu ve Mustafa Direkli’nin ailelerine minnet duyguları iletildi ve ödülleri verildi.

Ardından diğer isimlere geçildi…

Ödül alanlar arasında siyasetçilerden Tarım Bakanı Faruk Çelik, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç, sanatçılardan İbrahim Tatlıses, Nuri Sesigüzel, Mahmut Tuncer, basın camiasından Okan Müderrisoğlu, Serdar Arseven, Bülent Aydemir, Latif Şimşek, Burcu Çetinkaya Bucak, sivil toplum örgütlerin yöneticilerinden Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan ve Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Başkanı Deniz Güçer ile dini kanaat önderleri Molla Sabri Yazar, Yaşar Hafız ve Sevgi Hafız Altıngöz gibi isimler vardı.

***

Urfa, Göbeklitepe ile dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri. Ayrıca üç dinin de üzerinde ittifak ettiği Hz. İbrahim’in doğduğu ve yaşadığı bir şehir. Dün o kadim şehirden başta Türkiye olmak üzere dünyaya birlik ve beraberlik mesajları verildi. Muhteşem bir fotoğraf ortaya çıktı.

Anadolu medyası, İz Bırakanlar Gecesi’nden canlı yayınlar yaptı.

Demem o ki…

Terör örgütleri ne kadar çırpınırsa çırpınsın… Başta PKK olmak üzere FETÖ ve DAEŞ ne kadar saldırırsa saldırsın… Onların siyasi destekçileri diledikleri kadar algı operasyonları düzenlesin… Bazı Avrupa ülkelerinin başkentlerinden ne kadar çatlak ses çıkarsa çıksın…

Anadolu, bu ülkede neler olduğunun, kimin ne yapmak istediğinin, Türkiye’ye saldıran belli odakların arkalarında kimlerin olduğunun gayet iyi farkında. Üstelik, dimdik ayakta. Biz dün Şanlıurfa’da bu fotoğrafı gördük.

<p>Yere yatırıp yumrukladılar. Polis  şiddetinin görüntüleri çevredekiler tarafından kaydedildi. Sos

Polis şiddeti tepki çekti

WhatsApp 1 Kasım'dan itibaren bu telefonlarda desteklenmeyecek

Mersin Uluslararası Limanı'nda 60 kilo 950 gram kokain ele geçirildi

Hayvancılıktan sağladıkları gelirle 35 ülke gezdiler