• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
8 Temmuz 2016 Cuma

Asıl Filistin kazandı

Bitti, İsrail’e anlaştık, metinlerin altına imzalarımızı attık. Şimdi ilişkilerde yeni bir dönem başladı…

Meyvesini de aldık İlk sevinenler Filistinli çocuklar oldu…
Lady Leyla, yaklaşık 13 bin ton insani yardım malzemesini İsrail’e indirdi. Oradan Gazze’ye ulaştırıldı. Böylece bölgeye 6-7 ayda ulaşabilecek yardım, tek seferde girdi. Bunu da Türkiye gerçekleştirdi.
Bırakılım artık “Kim kazandı, kim kaybetti” tartışmalarını…
Ortada açık bir gerçek var ki, Filistin kazandı. Bayramda Gazze’de sıkıntılar içinde kıvranan insanlar sevindirildi. Ayrıca, Türkiye bu anlaşmayı Hamas ve Ramallah’la görüşerek yaptı. Onlardan da onay alındı. Şimdi sözüm, İsrail’le yapılan anlaşmaya burun kıvırıp, “İsrail kazandı” diyenlere…
Filistinliler mutlu! Siz onlardan daha fazla mı Filistin yanlısısınız?
Bir de başka bir güruh var. Onlara “müzmin muhalifler” adını verebiliriz. Daha düne kadar, “Yanlış politika uyguluyorsunuz” diyorlardı:
-Niye İsrail’le kavga ediyorsunuz?
Anlaşma yapıldı, sevinmeleri beklenirken, en fazla onlar ortalığı ayağa kaldırdı. Yine bağırmaya başladılar:
-Türkiye geri adım attı, tükürdüğümüzü yaladık…
Onlara söyleyecek tek sözüm yok. Çünkü, ortada klinik bir vaka var. Maalesef o da benim ilgi alanıma girmiyor.
* * *
Bu anlaşma ile Filistinliler kazandı, ama bize de oldukça önemli getirileri olacak…
İlk meyveleri Suriye konusunda alınacak. Hem Türkiye, hem de İsrail’in Suriye içinde etkin istihbarat kanalları var. Suriye konusunda iki ülkenin bilgi paylaşımının hangi sonuçları vereceğini bir düşünün!.. Sadece Türkiye ve İsrail’i değil, dünyayı rahatlatabilecek sonuçlar alınabilir. Özellikle de DAEŞ ile ilgili olarak.
Bu anlaşmanın terörle mücadelede elimizi güçlendireceği kesin.
Hele bir de Suriye konusunda İsrail’le ortak hareket edilebilirse… İsrail de Türkiye ile birlikte PYD karşıtı bir tutum takınırsa...
İşte o zaman tadından yenmez!
Şu anda zaten o hedef doğrultusunda adımlar atılıyor. Suriye’ye komşu olan Türkiye ve İsrail’in PYD terör örgütüne karşı ortak tutum takınması sağlanmaya çalışılıyor.
* * *
Enerji konusu da son derece önemli…
İsrail’in Akdeniz açıklarındaki Leviathan ve Toner sahalarında 1 trilyon metreküp doğal gaz olduğu tahmin ediliyor. Yazılı değil, ama sözlü olarak iki ülkenin üzerinde uzlaştığı konulardan biri de bu doğal gazın bir kısmının Filistin için ayrılması.
Filistin’in bugün için en büyük sıkıntısı elektrik. Elektrik üretmek için santrale, bu santrali çalıştırmak için de enerjiye ihtiyaç var. Santrali Türkiye yapacak, enerji ise İsrail doğal gazı ile karşılanacak.
Şimdi hemen “İsrail neden Filistin’e doğal gaz versin?” denilebilir. Çünkü mecbur. Hatta mahkum olduğu bile söylenebilir. Satamazsa, İsrail’in ürettiği doğal gaz ne işe yarar? İsrail, bu gazı satmak için Türkiye ile işbirliği yapmak zorunda. Türkiye de “Filistin” diyor.
İsrail gazı için izlenecek yol ise belli…
Önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne, oradan da Türkiye’ye gelecek. Ardından da boru hatlarıyla Avrupa’ya akacak. Üstelik bunun için ayrı bir projeye ihtiyaç yok. İsrail gazı, diğer projeler kapsamında oluşturulan Türkiye’deki boru hatlarına eklenecek.
Böylece hem Türkiye’nin, hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin eli güçlenecek. Rumlar da Kıbrıs’ta çözüm için zorlanmış olacak.
Hatırlatırım…
Bugün Kıbrıs açıklarında en büyük arama faaliyetini yürüten Delek de bir İsrail firması. O’nun çıkaracağı enerjinin yolu da Türkiye’den geçmek zorunda!
* * *
Bir başka önemli nokta daha var…
Bugün batıda Yahudi lobisinin ağırlığı inkâr edilemez. Yahudi lobisi bizim yanımızda olsaydı ve “hayır” deseydi, Alman Parlamentosu’ndan o ucube “Ermeni Soykırımı Kararı” çıkar mıydı?
Çıkmazdı elbette. Demek ki, İsrail’le anlaşmanın böyle bir faydası daha var!
Şimdi tekrar başa dönelim. Apaçık ortada, Türkiye, İsrail’le yaptığı anlaşma kapsamında Filistin’i rahatlattı. Yukarıda tek tek sıraladım, bu arada Türkiye’nin önünde çok önemli fırsat kapıları açıldı. Filistin ile birlikte biz de kazandık. İsrail mi? O da kazanacak elbette. Bundan doğal ne olabilir?

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!