• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
23 Ağustos 2017 Çarşamba

Akşener’in peşine takılanlar

Nihayet Koray Aydın da Meral Akşener cephesinde karar kıldı. Milliyetçi Hareket Partisi’nden istifa etti. Böylece, MHP’de liderlik iddiasında olan Ümit Özdağ ile birlikte O da Devlet Bahçeli yerine Meral Hanım’ın yanında yer almayı tercih etti.

“Yanında” ifadesini özellikle kullanıyorum. Çünkü, artık mesele MHP’nin fikriyatını devam ettirme meselesi olmaktan çıktı. Çünkü, Akşener’in kurmayları bizzat “Herkesin kendisini bulacağı bir merkez parti” hedeflediklerini net olarak kamuoyuna açıkladılar.

Zaten aksi de inandırıcı olmazdı…

Meral Akşener’in geçmişi belli: DYP’de siyasete başladı. Tansu Çiller ve eşi Özer Uçuran Çiller’e yakın, hatta “mutemet” bir isim olarak kamuoyunun önüne çıktı. Ülkücü ya da MHP’li bir geçmişi yok. Yıllar önce, rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu ile bir araya geldiklerinde, bizzat şahit olduğum diyalogda da kendisi söylemişti zaten. O günlerde İçişleri Bakanlığı Koltuğu’nda oturan Meral Hanım, Yazıcıoğlu’na aynen şu sözlerle hitap etmişti:

-Başkanım, ben ülkücüleri severim. Ağabeyim de ülkücüdür.

Bir anlamda, “Çemberin dışında olmama ve farklı yerlerde siyaset yapmama rağmen, size karşı olumsuz bir bakışım yok” mesajını vermişti.

Siyaset bu!..

Böyle dedi demesine de, Meral Hanım bir DYP milletvekili adayı olarak seçim meydanlarında MHP ile de mücadele etti. Açın ö dönemin gazetelerini bakın. Akşener’in MHP’ye yönelik eleştirilerini de “bozkurt işareti” yapan gençlere nasıl karşı çıktığını da göreceksiniz.

Ayrıca, Gezi Olaylarına bakışı da ortada: Aşırı solun bayraktarlığını yaptığı o olaylara nasıl sempatiyle yaklaştığına yönelik bizzat yaptığı açıklamalar var. Bu konuda daha başka pek çok örnek de verebilirim.

Demem o ki…

Meral Akşener’in zaten başından beri yaptığı çıkış MHP fikriyatına sahip çıkma mücadelesi değildi. İlk günden itibaren yazmıştım. “Meral Hanım, Devlet Bahçeli’ye karşı yürüttüğü mücadeleyi kazanırsa, MHP’yi merkeze doğru çekecek” demiştim.

Aynen öyle oldu!

O yüzden, MHP’den ayrılan isimlerin “Ülkücülük, milliyetçilik davası ve Alparslan Türkeş” adına yaptıkları açıklamaları anlamakta zorlanıyorum. Bizzat çevresinde yer alanların söylediklerine bakılırsa, Meral Akşener’in yok ki böyle bir iddiası!

***

Bugün kimse kalkıp da Cumhuriyet Gazetesi’nin ya da Sözcü’nün, MHP ya da ülkücülere sempati beslediğini, onları desteklediğini söyleyebilir mi?

Söyleyemez, komik olur.

Peki, neden bu gazeteler uzun süredir Meral Akşener’e destek veriyorlar? Öksürse haber yapıyorlar? Niçin sürekli olarak arkasından bir rüzgâr estirmeye çalışıyorlar? Çünkü, onlar da biliyorlar, Akşener’in ülkücülük adına bir çıkış yapmadığını. Onlar da görüyorlar, hedefin çok daha farklı olduğunu.

Biz yaşadık bunları. Geçmişte Kılıçdaroğlu’na ne yapılmışsa, bugün de o yapılmaya çalışılıyor!..

Kılıçdaroğlu, pek çok çevre için sadece Erdoğan’ın karşısına çıkarılan bir figürdü. Wikileaks Belgelerinde de bu bakış açıkça yer almıştı. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden Washington’a gönderilen bir kriptoda şu ifade yer almıştı:

“Artık iyice güçlenen Erdoğan iktidarını yargı ve ordu ile dizginlemek mümkün değil. O yüzden karşısına prezantabl bir siyasetçi çıkarmak gerekiyor. CHP’ye oy veren seçmenin büyük bir bölümü bile Deniz Baykal’ı beğenmiyor.”

Ardından Baykal gitmiş yerine Kılıçdaroğlu gelmişti. Kılıçdaroğlu’nun arkasından da güçlü rüzgârlar estirilmişti.

Biliyorsunuz olmadı, tutmadı. Kılıçdaroğlu, kendisine verilen o büyük desteği değerlendiremedi.

Bugün de Meral Akşener’in çıkışına aynı gözle bakabiliriz! Üstelik, bugün yeni arayışlara ve isimlere geçmişten çok daha fazla ihtiyaç var.

Türkiye’de sistem değişti…

Bırakın yüzde 1’i, binde 1’lik oy oranları bile son derece önemli hale geldi. 2019’da cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak. Erdoğan’ı dizginlemek için yeni güçlerin sahaya sürülmesi gerekiyor. Bakın Batı’dan Türkiye’ye yönelen haksız ve amaçlı saldırılara, ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız!

Şimdiden yazıyorum:

Önümüzdeki günlerde yine güçlü rüzgârlar estirilecek. Dün, Kılıçdaroğlu’nun yelkenlerini şişirmek için çırpınan çevreler, önümüzdeki dönemde de Meral Akşener adına rüzgârlar estirecek.

Göreceksiniz…

Şimdiden iddiaya bile girebilirim

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!

Sosyal medyayı sallayan en ilginç illüzyonlar