• $28,9179
  • €31,3024
  • 1881.38
  • 8087.24
1 Ağustos 2023 Salı

Akbelen, Tanal, aynı oyun

Türkiye'de iflah olmaz, tedavi edilmez bir kesim var. Bunlar karşıdır karşı, her şeye karşı. Nükleer santrallere alerji duyarlar. HES'leri hiç sevmezler. Baraj denince tüyleri diken diken olur. Termik santralların önünde eylem yapmayı çok severler.

Elektrikten de taviz vermezler. Birkaç gün elektrikleri kesilsin, ellerinde pankartlarla sokaklara koşarlar:

"Elektrik hakkımız, söke söke alırız."

Çok değişik insanlardır. Mesela "Ateşin Çocukları" diye bir oluşum ortaya çıkar. Ormanlarımızı yakıp, bunu da ilan eder. Onlara ses çıkarmazlar. Ama bir yatırım için iki tane ağaç kesilirse memleket ve insanlık meselesi haline getirirler.

En çarpıcı tarafı da, hiçbiri hayatında tek fidan dikmemiştir. Bir fidanın altına iki kova su taşımamıştır. Ama lafa geldi mi ağaç aşığı ve çevrecidir tamamı.

***

Akbelen'de yine ortaya çıktılar. Termik santral için oluşturulacak maden sahasını engellemek için ellerinden geleni yaptılar. En çok da HDP, Yeşil Sol Parti ve CHP'den destek aldılar. Otobüslerle bölgeye insan taşıdılar, sosyal medyada ilan edip çağrılar yaptılar. Eylemi genişletmek için çırpınıp durdular.

"Yeter, ekmeğimizle oynamayın" diyen binlere emekçiyi görmezlikten geldiler. Çamur atıp karaladılar. Kendileri ile birlikte olmayan ve eleştiren herkesi de "Sermaye yanlısı olmak ve sermayeye hizmet etmekle" suçladılar. Her zaman yaptıkları gibi olayları çarpıtıp, illüzyon gösterileri sergilediler.

İstismar siyasetini çok iyi bilen Kemal Bey ayaklarına gitti bunların. Mahmut Tanal gibi milletvekilleri de fırsatı ganimete çevirmeye çalıştılar.

Polis ve jandarmanın en doğal ve olmazsa olmaz işi olan Genel Bilgi Tarama (GBT) faaliyetini "fişleme" olarak millete yutturmaya çalıştılar.

Tanal hızını alamadı. "Nerede yazılı emir?" sözleriyle olayı çarpıtıp, şov yapmaya çalıştı. Jandarmanın asayişi sağlama görevini "kanunsuzluk" gibi göstermek istedi.

Yetmedi, jandarmanın üzerine yürüdü, elindeki notları almaya çalıştı, kovaladı. O da basiretsizlik ve acemilik gösterip kaçtı. Doğal olarak açığa alındı.

En garibi ise, görevini yapan jandarmaya saldırıp kovalayan bu adam, devletin kolluk kuvvetlerini "eşkıyalık yapmakla" suçladı. Oysa onlar eyleme katılanlar arasında terörist ve eşkıya olup olmadığını sorguluyordu!

***

Valilik açıkladı...

Kömür ocağı olarak işletilecek yerin üzerindeki rehabilite çalışmaları tamamlandı. Şimdi, kesilen ağaçların yerine 130 bin fidan dikme işlemleri başlayacak.

Göreceksiniz, bir tanesi eline kazma-kürek almayacak. Hiç biri bu ağaçlandırma seferberliğine manen de olsa destek vermeyecek.

Yapacakları da belli: Bu defa binlerce kişiye istihdam sağlayacak ve ülkenin ihtiyacı olan elektriği üretecek maden ocağı ve termik santrale saldıracaklar. Bunların işi ve varlık sebebi bu çünkü!

Kendi zihniyetlerine yakın belediyelerin yönettiği şehirlerdeki ağaç katliamlarını ve orman yakan alçakları da görmeyecek ve görmemekte direnecekler. Evlerindeki elektriği ise müsrifçe tepe tepe kullanacaklar.

Tanıyoruz, biliyoruz, tecrübeliyiz. Yıllarca böyle yaptılar, hiç farklı davranmadılar ki!

<p>Gaziantep'te polise silahla ateş açan şüpheli operasyonla gözaltına alındı. </p><p>Güzelyurt Maha

Gaziantep'te nefes kesen operasyon

Türkiye'nin tek su altı deniz parkı! Yıldızkoy'da mikroplastik tespit edildi

6 Aralık 2023 ŞOK aktüel ürünler kataloğu

Merapi Yanardağı kül püskürttü! Patlamalar nedeniyle 11 dağcı hayatını kaybetti