• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
8 Şubat 2014 Cumartesi

Adalet Bakanı'nın büyük suçu

Bakın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ neler yapmış neler… Açmış telefonu savcıyı aramış. Talimatlar yağdırmış. Bu yüzden hakkında fezleke bile düzenlenmiş.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan da toplamış basın mensuplarını etrafına, o fezlekeyi satır satır okumuş…
Fezlekeye bakılırsa, ilk “suçlu” Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek. Önce Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık'ı o aramış. Kırıkhan'da MİT TIR'larını kovalayan savcıyı arama yapmaktan vazgeçirmesini istemiş. Sonra da Bakan Bozdağ telefonu alıp gerekçesini açıklamış:
-İhbara konu MİT'e ait TIR'dır. Bu nedenle bu konuda arama yapmayın. Savcı bu TIR'da arama yapamaz. Yetkini kullanarak derhal savcıyı görevden aldığına dair yazıyı emniyete ve jandarmaya gönder.
İşte “suç” bu!..
Büyük mü büyük! Hem de Anamuhalefet Partisi CHP'nin bir Genel Başkan Yardımcısına açıklama yaptıracak kadar büyük!
Gördünüz mü Türkiye'de neler oluyormuş?
***
Öyle görünüyor ki, önümüzdeki günlerde belli çevreler bu fezlekeyi dillerine dolayacaklar. Bakan Bozdağ'ı suçlamaya devam edecekler. Yerden yere vuracaklar. “Rezalet” diyecekler, “Yargıya müdahaleden” bahsedecekler…
Böylece asıl rezaleti gizleyecekler.
Çünkü, ortada gerçekten son derece farklı bir durum var. Hem de öylesine farklı ki… Gerçekleri ortaya döküp değerlendirirsek, Bakan Bozdağ'ın o fezlekeyi bir madalya olarak göğsüne takabileceği sonucuna bile varabiliriz.
Nasıl ve neden mi?
Anlatayım…
Korkmamış, ürkmemiş, “Şimdi ne derler, ne yaparlar acaba?” diye düşünmemiş. Açmış telefonu bir hukuksuzluğu önlemiş. MİT'in kontrolündeki TIR'larda arama yapılmasını engellemiş.
Çünkü, ilgili kanun son derece açık. Öyle her önüne gelen, her kafasına esen MİT'le ilgili işlem yapamaz. MİT ya da MİT mensuplarıyla ilgili bir işlem yapılabilmesi için Başbakan'dan izin alınması gerekli.
Türkiye bir “ananas cumhuriyeti” değil!
***
Şimdi gelelim asıl önemli noktaya…
Her devletin bir gizlisi saklısı, her ülkenin belli menfaatleri vardır. Nasıl bir insanın yatak odasına paldır küldür girilemezse, hiçbir ülkenin gizlisi ve saksılı da işporta tezgahına düşürülemez.
Olmaz, hiçbir ülke buna izin vermez, veremez.
MİT'in denetimindeki TIR'ları da bu çerçevede düşünüp değerlendirmek lazım! Ne diyor Suriye Diktatörü Beşşar Esad:
-Türkiye terörü destekliyor; Suriye'ye silah gönderiyor.
Bu iddiayla ülkemizi Birleşmiş Milletler'e bile şikayet etti.
İşte böyle bir ortamda Türkiye'de bazı çevreler MİT'in denetimindeki TIR'ları kovalıyor. Katil Esad'tan talimat almışçasına “açık” arıyor. O yardım TIR'larında arama yapılsa ve içinden üç-beş tabanca çıksa, Esad'ın tezi kanıtlanmış olacak. Türkiye büyük sıkıntıya girecek.
Esad rahatlayıp derin bir “Ohhhh” çekecek…
Sanık sandalyesine biz oturacağız!
Adı şu veya bu olmuş, kimsenin ve hiçbir merciin Türkiye'ye böyle bir kazık atmaya hakkı yok. Olmaz, olamaz, yapılamaz. Hiçbir ülke böyle bir gelişmeye izin veremez.
***
Neymiş, Adalet Bakanı, başsavcıyı telefonla aramış ve suç işlemiş.
Hadi oradan…
Tam tersine, Bakan Bozdağ bir hukuksuzluğu önledi. Attığı bu adımla Türkiye'yi muhtemel bir sıkıntıdan kurtardı. Bu ülkeye hiç de iyi gözle bakmayanların eline bir koz verilmesini önledi.
İyi de yaptı!
Hakkında fezleke hazırlanmış olması neyi değiştirir ki?
Bakan Bozdağ, o fezlekeyi çerçeveletip duvara assa ya da madalya haline getirip göğsüne taksa, bana göre hakkıdır!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

NATO, deniz korsanlarına karşı Türk yazılımlarıyla hazırlanacak

Yerli etlik damızlık tavuk 'Anadolu-T' beyaz et sektörüne kazandırıldı

İlk kez duyacaksınız! Yaprağından sızan süt tam bir şifa kaynağı