• $ 7,7165
  • € 9,019
  • 462.167
  • 1102.65
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Açıklamak zorundasın Kemal Bey

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir özelliği var: Zaman zaman ülkeyi yönetenlere sorular sorar. “Bunları açıklamak zorundasınız” diye esip gürler, ardından da “Takipçisi olacağım” diye ekler.

Sonra çıkar o soruların cevapları ortaya.

İş tersine döner, kabak kendi başında patlar. Kullandığı dil kesesine zarar verir. Tazminat ödemek zorunda kalır.

Ama Kemal Bey bu, yılmaz, geri adım atmaz. Yeni bir şeyler bulur. Yine konuşur, yine tazminat öder. Bir kısır döngüdür devam edip gider…

Oturup hesaplamışlar, “Ne kadar tazminat ödedi?” diye. CHP Genel Başkanı seçildiği 2010 yılından bu yana 829 bin 500 lirayı bulmuş. Dile kolay, yıllık 100 bin liranın üzerinde ciddi bir miktar!

Hadi, yanlış hesaplanmış diyelim. 129 bin 500 liralık bir iskonto yapalım. 700 bin liraya düşürelim, yıllık 100 bin liraya bağlayalım.

İyi para!

Üstelik, bu kısır döngü devam ediyor. Sırada başka davalar da var. Ayrıca, talep edilen tazminat miktarları giderek artıyor. Böyle giderse mahkemelerin verdiği tazminat kararları Kemal Bey için dayanılmaz bir hal alacak.

Ama O ısrarla aynı yolda yürümeye devam ediyor…

Demek ki kaynak sağlam!

***

Kemal Bey’in bir başka özelliği ise, sorduğu sorulara başkalarından cevap beklerken, kendisine yönelik soruları duymazlıktan gelmesi. Yıllardır bu köşede onlarca soru sordum. Ne bir telefon açtı, ne de yazılı bir cevap gönderdi.

Sürekli olarak tekrarladığı “şeffaflık” ilkesi, kendisi için geçerli değil!

Cevap vermek yerine “Emin Pazarcı bu bilgileri nereden aldı?” sorusunun cevabıyla uğraşıyor. Birtakım hedefler belirleyip, onların üzerine gidiyor.

Olsun, bütün bunlar kamuoyunun merak ettiği soruları kendisine sormamı engellemez elbette. Şimdi yine sormak istiyorum:

Kemal Bey bu tazminatları kendi cebinden mi ödüyor? Yoksa bir finansörü var ve o finansör mü karşılıyor?

800 bin lira az para değil çünkü!

Ayrıca, açıkladığı mal beyanlarına bakınca, kamuoyunun merakı daha fazla artıyor. Kemal Bey, “yok” diyor, ama tazminat cezalarını tıkır tıkır ödüyor. Ne alıyor, ne satıyor, mallarında bir azalma var mı, bütün bunlar belli değil!

Şimdi sakın “CHP’nin kasasından ödeniyor” demeyin. Olmaz, olamaz, suçtur bu. Kişisel tazminat cezaları parti kasasından karşılanamaz.

“İş Bankası sağ olsun” türünden değerlendirmeler de bir şehir efsanesi. CHP kasasına İş Bankası’ndan giren bir para yok ki versin. CHP’liler sadece Atatürk’ün vasiyeti gereği Atatürk hisselerini temsilen yönetim kurulu üyeliklerinde bulunuyorlar. Oradan gelen para da Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na gidiyor.

Geriye sadece iki yol kalıyor:

1) Kemal Bey bu tazminatları cebinden ödüyor. 2) Kendisine bizim bilmediğimiz bir yerden para geliyor.

***

Cebinden ödüyorsa mesele yok. Kimse çıkıp tek kelime edemez. Ama bunun açıklığa kavuşması gerekir. Kemal Bey çıkar, “Şuradan aktardım, şunu sattım, parayı ödedim” der. Bu mesele de biter.

Ama kendisi “yok” edebiyatına devam ettikçe, tartışmalar da devam edip gidiyor. Doğal olarak “yoksa bu değirmenin suyu nereden geliyor?” sorusu da dalga dalga yayılıyor. Herkes bir finansör arayışına giriyor.

Şimdi sakın ola “Kimden alırsa alır, sana ne?” gibi bir savurma içine girilmesin. Bu ülkenin Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı’ndan söz ediyoruz. Söz konusu olan Kasap Ahmet Bey ya da Manav Hasan değil. O Ana Muhalefet Partisi pek çok önemli belediyeyi elinde tutuyor. Milyarlık ihaleler yapıyor. Eğer ortada bir finansör varsa, herhalde Kemal Bey’in kara kaşına ve kara gözüne vurgun olduğu için bu paraları ödemiyor! Birtakım ekonomik ya da siyasi beklentilerle bunu yapıyor!

İşte Kemal Bey o yüzden bu paranın kaynağını açıklamak zorunda. Aksi halde dilin kemiği yok, herkes her şeyi söyler. Hep başkalarından “şeffaf” olmasını bekleyen Kemal Kılıçdaroğlu, artık bu konuya açıklık getirmek zorunda. Kamuoyu kendisinden tatmin edici bir cevap bekliyor.

Mehmetçiğe kesintisiz atış imkanı sağlayacak: DM-5 ve DM-7 kullanıma sunuldu

Mehmetçiğe kesintisiz atış imkanı sağlayacak: DM-5 ve DM-7 kullanıma sunuldu

Amik Ovası'nda pamuk hasadı başladı

Amik Ovası'nda pamuk hasadı başladı

Balıkta en iyi 5 pişirme yöntemi

Balıkta en iyi 5 pişirme yöntemi

1800 yıllık Lidya yazıtı Türkiye'ye getirildi

1800 yıllık Lidya yazıtı Türkiye'ye getirildi