• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
19 Nisan 2014 Cumartesi

Spor ahlakı ve zarafet üzerine…

Memlekette ne spor ve sporcu ahlakı var ne de spor yazanlarda zarafet! İki örnekle derdimi anlatacağım; biri Survivor yarışmacıları biri de spor yazarı Yiğiter Uluğ üzerinden.

Kime sorsanız en iyiyi kendisi biliyor, kime sorsanız kendisinden iyisi-doğrusu yok, kime sorsanız Atatürkçü, kime sorsanız hak ve adaletten yana! Sporcu olmak başka bir şeydir, hayatında herhangi bir dönem ter döken, yarışan, müsabakaya giren insan, spor ahlakına sahip olur. Yani içi kan ağlasa da kazananı alkışlar, yenilgi ve başarısızlıkta kendine bakar, küfür etmez, böbürlenmez, burnu büyük değildir! Survivor’da bu özelliklere sahip sporcu bir tek Ahmet Dursun var; sporcu oldukları için ‘ünlüler’ takımında yarışan Merve ve Serenay ise büyük hayal kırıklığı yaşattı bende, bu anlamda. İki kadın sporcunun, kazandıkları veya kaybettikleri oyunlardan sonra gösterdikleri ‘tepki’ korkunç! Atatürk’ün sporcular için söylediği onlarca güzel ve anlamlı söz var, hangisini hak ediyor rakibi kaybedince türlü maskaralık yapanlar? Sporcular öyle davranınca da hayatında eline top almamış adamın kötü oynayan futbolcuya ana-avrat küfretmesi saçma gelmiyor!

BASKETBOL SPORUN NERESİNDE?

Basketbol, sadece basit bir oyun değildir! Basketbola sadece seyirci bile olsanız, o büyüyü yaşasanız; hayata başka gözle bakarsınız. Basketbolcunun da seyircisinin de eğitim düzeyi yüksektir, bu durum basketbol yazarına da yansır genellikle! Genellikle diyorum çünkü geçen hafta büyük bir gurur ve heyecanla izlediğimiz Eurolig şampiyonası maçının ardından Yiğiter Uluğ öyle bir yazı kaleme aldı ki; ne zarafetten ne de güzellikten bahsedecek halimiz kaldı. Argodan zinhar hoşlanmayan biriyim ama şakayı da ‘laf oyunlarını’da iyi bilir ve severim. Galatasaray’a şampiyonluğu kazandıran oyunculardan Şebnem Kimyacıoğlu için kullandığı tabir ancak kendi seviyesini ortaya koymuştur. Siz sanmayın ki basketbol bu seviyede tabirleri bünyesinde barındıran bir spordur ve sanmayın ki basketbol kendi içinde bu zihniyeti barındıracaktır. Tüm bu örneklere bakarak ne çocuklarınızı spordan uzaklaştırın ne de yeteneklerinin körelmesine izin verin. Sporun her anlamda zarafet olduğu gerçeği yüzümüze çarpacak ve bu zarafetten nasibini alamayanlar, madalyalarına rağmen unutulup gidecektir… Zaman sadece birazcık zaman…

Haftalık...

- Esra Erol’un programına katılan genç şöyle dedi, “Kız arkadaşımla whatssup’ta tanıştık”. Hemen atıldı Erol, “O kelimeyi kullanmayın, reklama giriyor”. Tam o sırada ve neredeyse tüm yayın boyunca ekranda şu alt yazı vardı; “Programa katılmak için Facebook üzerinden Esra Erol sayfasına başvurabilirsiniz.” Nasıl yani!
- ‘Games Of Thrones’ da oynayan Sibel Kekilli son bölümde harikaydı, canlandırdığı Shea karakteri saraydan kovuldu. Ancak haberi ‘Sibel Kekilli diziden kovuldu’ şeklinde veren internet sitelerini insafa davet ediyorum!
- Okan Bayülgen, çocuk tacizini ele aldı son programında. Program süresince sürekli gülümseyen ve gülümseyerek konuşan Bengi Semerci şaşırttı beni. Değiştirdim kanalı…

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor

Yükseklik korkusuna rağmen ağaca ev yaptı

Madencilerin ''mutlak karanlık''taki zorlu mesaisi! Dünyanın en zor mesleği