• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
19 Kasım 2011 Cumartesi

Sizin toleransınız nedir Sayın Başkan?

'Nefret Etme' başlıklı bir reklam kampanyası başlattı Benetton; fotoğraflar dehşet. Sıradan işlerle işi olmayan Benetton Ailesi, gündemi değiştirdi yine. Kampanya fotoğraflarında öpüşenler devlet başkanları; acaba bizim liderler yanaşır mıydı bu tarz bir oluşuma?

"lider.jpg"

Mutlaka okumuşsunuzdur haberi, fotoğraflar müthiş ilgi çekti çünkü, gözden kaçması imkansız. United Colors Of Benetton yeni reklam kampanyasıyla yine ezberi bozdu, akılları karıştırdı. 'Unhate-Nefret Etme' başlıklı kampanya herkesi öpüşmeye davet ediyor. Kampanyada, Barack Obama ile Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Hu Jinta; Papa 16. Benedict ile Kahire'deki ünlü Al-Azhar Camii'nin imamı Ahmed Mohamed el-Tayeb, Filistin Devlet Başkanı Mahmoud Abbas ile İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun yer aldığı görseller dikkat çekiyor. Çekiyor çünkü fotoğraflardaki koca koca başkanlar, devler adamları öpüşüyor.
Marka değerini ürünleri kadar yaptığı kampanyalarla da koruyan bir firma Benetton, Alessandro Benetton ile tanışmıştım birkaç yıl önce Treviso'da. İlk sorum zaten reklam fotoğraflarıyla alakalı olmuştu. Fotoğrafçıları Oliviero Toscani idi o yıllarda. Dahi fotoğrafçı, Benetton'un çizgisini belirleyen ve dünyayı sarsan fotoğraflar çekmişti. Hatırlarsınız o dönem, iki rahibi öpüştürmüştü fotoğraflarında, beyaz bir kadını zenci bir bebeği emzirirken görüntülemişti.
Benetton Ailesi, şirket fotoğraflarını ve reklam kampanyalarını sosyal sorumluluk projesi olarak görüyor ve her attıkları adımda, her sezonda söyleyecek cümleleri olsun istiyorlar. Ülkeleri ve insanları nefretle mücadeleye davet ediyorlar bu defa. Yeni projenin konu mankenleri zaten olayı bitiriyor.

BIRAKIN ÖPÜŞMEYİ  YAN YANA GELMEZLER

Elbette fotoğraflardaki gibi öpüşmeyi kast etmeyeceğim, yanak yanağa gelirler miydi acaba bizden birileri? Gerçi bu sembolik görüntüler; ironik bir umut ve yapıcı bir provokasyonla, ne kadar aykırı olsalar da politika, inanç ve ideolojilerin diyalogla orta yolda buluşabileceğini vurgulaması açısından önem taşımakta. Bu tarz görüntülerin, kampanyaların günün birinde bir Türk'ün imzasını taşıyacağını düşünmek hayalcilikten öteye gitmez. Gelişmişliğimizi sorgulattı bana Benetton kampanyası, bizim liderler henüz 'kabadayı'lıklarını kıramadılar. Efelendikçe sevildiler, öfkelendikçe tutuldular; kibar olanlara zaten yüz vermedik. Merak ediyorum acaba reklam kampanyasını yönetenler, yanılıp da bizim liderlerden birine sorsalardı, böyle bir kampanyada yer alıp almayacaklarını. Hoş belki de, Obama'ya da sormadılar, Hu Jinta'ya da. Gelişmiş teknolojiyle kimi isterseniz kiminle isterseniz, öpüştürürsünüz. Sonuç ne olurdu düşünmeden edemedim, kendilerini billboard'larda görselerdi, bir başka ülkenin devlet başkanıyla öpüşürken, ne yaparlardı?
'One minute' deyip de elinin tersiyle tolerans dersi verir miydi Başbakan? Merak işte...
'Dünyaya toleransın ne olduğunu hatırlatmak istedik' diyor Alessandro Benetton. Reklam kampanyası için çekilen film de kaçırılmamalı; sevgiden, aşktan, öpüşmekten, sevişmekten korkan ve kahramanlığı nefrette arayan ve öfkelerine yenilen insanlara hatırlatacak çok mesajı var çünkü. Reklam filminde Müslüman nefreti de kullanılmış, başörtülü bir kız da.
Tolerans, hoşgörü, bağışlamak, sevgi, aşk; dünyanın en güzel sözcükleri. Ancak öpüştükçe ve bağışladıkça nefretten uzaklaşacağız; yaşa Benetton...

Haftalık
- Meryl Streep'i sevmeyen yoktur ama eğer hala birkaç kişi kaldıysa; 'The Iron Lady-Demir Leydi'yi seyrettikten sonra şapka çıkartacak. Streep, 1979-1990 arasında görev yapan İngiltere eski başbakanlarından Margaret Thatcher'ı öyle bir canlandırmış ki, inanamayacaksınız. 
- Pamuk Prenses iki ayrı yapım şirketi tarafından çekildi. 'Mirror Mirror'da Julia Roberts oynuyor başrolde ve film gayet eğlenceli olmuş. 'Pamuk Prenses ve Avcı'da ise kötü kraliçeyi Charlize Theron oynuyor ve bu versiyon biraz ürkütücü.
- Fendi 2012 bahar kreasyonu için düzenlediği defilede şahane gözlükler kullanmış. Bu yaz rengarenk gözlükler takacağız, yaşasın.
- Karınca'ya bayılıyorum, yılbaşı hediyelerimi şimdiden seçmeye başladım. Masa saati de açtıkça soyunan matruşka bebekler de nefis.

Bir iyi bir de kötü haber...
- 'Hababam Sınıfı' yeniden çekilecekmiş ve Badi Ekrem'i  Yılmaz Morgül canlandıracakmış. Yılmaz Morgül'ü bir projede görmek, hem de eğlenceli bir işte görmek şahane bir haber ama 'Hababam Sınıfı'nı yeniden çekmek maalesef  kötü haber.
- Kadir İnanır kitap yazıyormuş ve başka bir işle ilgilenmiyormuş. Kitap yazması mükemmel fikir, bu sırada başka şeylerle ilgilenmemesi daha da şahane; bakalım neyi ne kadar açık seçik anlatacak. Hollywood aktörleri çekinmeden yazıyorlar, bakalım Kadirizm bize ne kadar açılacak?
- Erkek arkadaşı İpek Tuzcuoğlu'na bir at hediye etmiş. Ancak yeni sevgili bu jesti daha önce eski kız arkadaşına da yapmış... Kötü kötü kötü...

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak