• $13,3406
  • €15,1407
  • 787.568
  • 2055.26
22 Aralık 2012 Cumartesi

Şirince'de kalan bir avuç insan için yazdım...

Sizler bu yazıyı okuduğunuzda bizler çok uzaklarda olacağız... Yeni hayatınızın ilk gününde sizi selamlamak istedim, '21 Aralık'ta kıyamet kopacak, haydi Şirince'ye' diyenlere inanmadığım için pişman mıyım? Dibine kadar... Mayalı mıyız? Elbette...

Bir burukluk var tabii içimde, okuduğunuz bu makaleyi iki gün önce yazıyorum. Eğer olur da kıyamet koparsa yazımı kim okuyacak merak içindeyim? Tek güvencem Şirince'ye gidenler, canım okuyucularım. Yeni hayatlarının ilk gününde dostça selamlamak istiyorum kendilerini. Onlar yüce insanlar, hatta insanlığı yüceltenler, saygı duyuyorum!

"sirince.jpg"

Mayalarla alakalı çok yazı okudum 21 Aralık'a gelinen süreçte, geçen hafta Hıncal Uluç kapsamlı bilgiler verdi Öcal Uluç'un ağzından. Müthişti Uluç'un yazısı, çok fazla bilgi içerdiğinden kimsenin ilgisini çekmemesini doğal karşıladım. Hıncal Bey, Şirince'deki lokantaları yazsa okuyucu daha çok sevinirdi eminim.
Milattan 3 bin yıl önce Orta Amerika'da yaşayan ve asırlar boyunca güçlü devletler kuran Mayalar, acaba neden 21 Aralık'a işaret etmişlerdi? Öcal Uluç gayet net açıklamış, takvime göre 5 bin 126'şar yıllık 5 dönem mevcut. 21 Aralık'la beraber 5'inci defa 5 bin 126 yıllık döneme giriliyor ve 5'inci dönemin sonunda da bir 'son'dan bahsedilmiyor. Aslına bakarsanız günümüze ulaşan bir alfabeleri olmayan, taşlardan ve tabletlerden (o tabletler bugünün tabletlerinin de atası) anlaşıldığı kadarıyla bu denli uygar olduğunu tahmin ettiğimiz Mayalar, fena halde insanlıkla dalga geçmiş de olabilir.
Zaten dünyanın anlamadığı konu Mayalar'ın bazı bilgilere nasıl ulaşabildiği? Teleskop bulunmadan yıldızları nasıl gözlemledikleri ve takvimleri oluşturdukları! Bir grup, bilgileri Mu Kıtası'ndan getirdiklerine inanıyor, bir grupsa 'birileri'nin getirip onlara verdiğini söylüyor. Bana kalırsa Orta Asya'dan göçen Türkler'in bu işte parmağı var ve Mayalar, Türk kanı taşıdıkları için zeki, çevik, bilgili ve komikler! Üstelik ortak kelimelerimiz mevcut, kilim desenlerimiz çok benziyor, alın size kanıt! Mayamız iyi yani!
İNCELDİĞİ YERDEN KOPSUN
Şirince ve Fransa'nın Bugarach köyüne gidenler; kıyamet gününün geldiğine inanlar ne yapacak, nasıl yaşayacak bilemiyorum ama bu iki lokasyonu kim belirledi fena halde merak ediyorum! ABD'de ve Kanada'da kıyametten bahsediliyor, sivil toplum örgütleri oluşmuş durumda, hatta 'kıyamete hazırlık kursları' düzenlenmiş. Şirince'den söz etmiyorlar, evlerinin arka bahçelerine sığınak kazarak yiyecek depoluyorlar. Şirince iç turizm açısından ciddi bir kazanç sağladı mı, kıyamet kopacağı için öğrenemeyeceğiz. Eğer kopmasaydı, şahsen oraya bir hafta sonu gitmeyi düşünebilirdim... Kısmet...
1901'de son Maya devleti Meksika tarafından yıkıldı, kendi sonlarını tahmin edebilmişler miydi onu da bilemiyoruz ancak terzi kendi söküğünü dikemez hesabı, bu durumu atlamış olabilirler.
İstanbul'daki Meksika Konsolosu ve Ankara'daki Başkonsolos işlerinin başında, onlar Türkiye'yi terk etmediyse güvencedeyiz diye de düşünmekteyim bir yandan. Bir haber kaynağım konsoloslukta çalışanların yaşanan paranoyaya bir anlam veremediklerini ve kıyamet senaryosunda Şirince'nin adının geçmesinin büyük bir PR (halkla ilişkiler) başarısı olduğunu söyledi.
Neyse, siz sevgili Şirince uygarlığının bir avuç güzide insanı, siz siz olun doğrudan demokrasiye geçmeyin, şehir devletleri kurmayın, sanayileşmeye bulaşmayın, evlerinizi kerpiçten bile yapmayın. Bir de benim yazılarımı şöyle taşlara, tabletlere kazıyın, fotoğrafımla beraber; şanım yürüsün...
Sonuçta inceldiği yerden kopacak...

Haftalık...
- Hürrem namaz mı kılmış? Geç bile kalmış. Şaşırmadım çünkü yaşlanıyor, 'Neme lazım' diyordur içinden, 'Dizi kalkarsa 'Huzur Sokağı'na geçerim'... Akıllı kadın!
- Tom Cruise'un yeni filmi 'Jack Reacher'ı heyecanla bekliyorum. 17 adet kitabı olan serinin devamının da çekileceğine eminim zira adam hala 20 yaşında görünüyor ve fena halde 'Sayntolocist' olasım var.

<p>New York Belediye Başkanı Eric Adams. tezgâhın gece geç saatlerde açık olduğunu belirtti. Manavla

New York Belediye Başkanı, Türk manavını seçti

Dünyanın en güçlü hava kuvvetleri hangileri? Türkiye kaçıncı sırada?

Başlarını derde sokan hayvanlar! Bu hale nasıl geldiklerini kimse anlayamıyor

Savaş sonrası yaralanan karıncalar bakın ne yapıyor! Bilim inanlarını şaşırtan görüntü