• $13,4498
  • €15,2719
  • 794.796
  • 2011.16
6 Ağustos 2011 Cumartesi

Medikal estetik, kalitesi sorgulanmayan kurslarla elde edİlen bir alan

İki soru vardı kafamda,
1- Medikal estetik nedir, ihtisas alanı var mıdır
2- Yaz aylarında ve Ramazan'da estetik yaptıranların sayısı artar mı?
Prof. Dr. Erdem Tezel'e sordum, cesaretle yanıtladı...

Etrafımdaki bütün kadınlar gençleşip güzelleşmekte, farkında mısınız kimse yaşlanmıyor artık! 30'larındaki arkadaşlarım 50'li yaşlardakilerden daha 'büyük' görünüyor. İşin sırrı malum, başarılı ve doğal estetik ameliyatlar. En sinir olduğum nokta, kimsenin ameliyat olduğunu söylememesi, 'Bir, iki yerime dokundurttum şekerim'le yetinmesi ve sizin bu sihirli dokunuşun ne olduğunu bulmanız için kafa yormanız. Bir 'medikal estetik' lafıdır aldı başını gidiyor; herkes dolguda botoksta! Ankara'dan çocukluk arkadaşım, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Erdem Tezel'e sordum, 'Nedir bu medikal estetiğin sırrı?' Cevabı hayli ilginçti... Tezel'i yakalamışken, yaz aylarında estetik yapılır mı, Ramazan'da ameliyat yaptıranların sayısı artar mı, Türk kadınının en büyük sıkıntısı nedir diye de sordum...

- Yaz aylarında ameliyat yapılmaz denirdi eskiden, bir değişiklik var mı bu görüş hala geçerli mi?
Yaz aylarında ameliyat yapılmasında esasen bir sakınca yoktur. Ancak dışarıdan kesi yapılan operasyonlar; bu kesiler (dikiş izleri) mayo veya giysiyle doğrudan güneş ışınlarından korunamayacaksa, tercih edilmemelidir. Örneğin lazer, deri soyma işlemleri sakıncalıdır çünkü pigmentasyona, yani açık-koyu renk problemlerine yol açabilir. Buna ek olarak, korse kullanımını gerektiren operasyonlarda hastaları önceden uyarmak gerekir. Sıcakta, klima bulunmayan ortamlarda, korse rahatsızlık verebilir. Buna rağmen birçok hasta, izin kullandıkları yaz aylarında liposuction, abdominoplasi ve jinokomasti gibi operasyonlar yaptırıyor ve iyileşme sürecinde diğer aylara göre farklılık görülmüyor. 

- Sizin geliştirdiğiniz bir burun ameliyatı yöntemi olduğunu duymuştum...
Standart burun operasyonlarında hasta operasyondan en fazla on gün sonra denize girilebilmektedir. Hatta benim tarafımdan geliştirilen 'İzsiz Kıkırdak Tespiti Yöntemi'yle kemiğe dokunulmadan, sadece burun ucu yapılan hastalarda bu süre beş-altı gündür. Bu yöntemde dışarıdan kesi yapılmadığından yaz ayları sakınca yaratmaz, ancak yine de günün en sıcak saatlerinde doğrudan güneş ışınları altında kalınmasını ve güneşlenmeyi önermiyorum.

- Yüz germe veya meme ameliyatlarında durum nedir?
Klasik yüz germe işleminde kulak önündeki dikiş yerleri yazın sorun oluşturabilir; ancak endoskopik yüz estetiği rahatlıkla yapılabilir. Bu yöntemde dikişler saç içinde ve bir-iki santimetre boyunda olduğundan güneşten kötü etkilenmez. Meme estetiği de yazın yapılabilir. Büyütme, hastanın daha kolay iyileştiği bir operasyondur ve on gün sonra denize rahatlıkla girilebilir. Meme küçültme ve dikleştirmede bu süre iki haftadır ve daha uzun sure korse niteliğinde sutyen kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

RAMAZAN'DA ESTETİK AZALIR
- Ramazan ayında ameliyatlarınızda artış oluyor mu?
Ramazan ayında ameliyatlarda azalma oluyor. Oruç tutan hastalara sadece operasyon günü oruç tutturmayarak büyük ameliyatlar yapmayı tercih etmem. Bazı operasyonlar ancak, oruca birkaç gün ara verilerek yapılabilir. Küçük operasyonlarda önceki ve takip eden günlerde oruç tutmanın bir sakıncası yoktur.

- Hangi ameliyatları daha sık yapıyorsunuz, bir doktorun yapmayı daha çok sevdiği ameliyat olur mu?
Hastaya gerçekten yararlı olan ve sonuçlara benim de bakıp beğeneceğim operasyonları yapmayı seviyorum. Bu nedenle hasta seçerim. Hastanın operasyonu istemesi ya da maddi meseleler benim onu ameliyat etmem için hiçbir zaman yeterli olmamıştır. Sonuçta ben, bir yakınıma yapmayacağım bir operasyonu başka birine yapmam. Bu şekilde hem yaptığım işten zevk alıyorum, hem vicdanım rahat ediyor hem de adımı korumuş oluyorum. Güven parayla satın alınamayacak kadar değerlidir ve kendi iyiliği için reddedildiğini bilen hasta mutlaka size güvenip tekrar gelecek ve ağızdan ağza yayılarak bilinmenize yardımcı olacaktır. 

- Medikal estetiğe bakışınız nasıldır, plastik cerrahi daha geri planda mı kaldı?
Ülkemizde medikal estetik adı altında bir ihtisas yok. Yurtdışında eğitim aldığını iddia edenlerin çoğu birkaç hafta veya birkaç aylık kurslar almış oluyorlar. En basit ihtisas bile üç-dört yıldan az sürmezken bunun ne anlama geldiğini siz düşünün. Plastik cerrahi eğitimi altı senedir. Bu unvanı kazanmak için çok zorlu bir sınavdan geçilir. Tıpta uzmanlık sınavında plastik cerrahiyi kazanma şansı üniversite sınavında tıbbı kazanmaktan daha zordur. Biz altı senede estetik plastik ve rekonstrüktif cerrahi eğitimi veriyoruz. Medikal estetik hiç bir sınavdan geçmeden girilen, kalitesi sorgulanmayan kurslarla meslek edinilen bir alan. Haliyle uygulamacıların bilgisi sınırlı. Her şeyi botox veya dolgu maddeleriyle çözmeye çalışan çok insanın var olduğunu üzülerek duyuyoruz.

TÜRK KADINI SPOR YAPMIYOR
- Türk kadınının en büyük sıkıntısı ne, sizce bizim kadınlar güzel mi?
Türk kadının en büyük sıkıntısı spor yapmamak ve genetik yatkınlığımız da olduğu için lipodistrofi dediğimiz şekil bozukluğunu yaratan yağlanma. Öyle ki zayıf olsalar ya da zayıflasalar da birçok Türk kadınında kalça yanlarında bulunan yağlar gitmiyor. Erkeklerdeki göbeklenme ve bel çevresi yağlanması gibi. Türk insanının burunları da maalesef sorunlu.

- Erkekler mi cesur kadınlar mı?
Kesinlikle kadınlar daha cesur. Bence bunun nedeni kadınların genç kızlıklarından itibaren güzellikleri için acı çekmeye alışık olmaları. Tabii her periyotta kan görmeye, kan kaybına alışık olmaları da vücut direncini artıran bir faktör. İşin psikolojik boyutuna gelince erkekler güzellik için ameliyat olmayı kendilerine pek yediremeyip mutlaka bir fonksiyonel sorunu veya geçirilmiş kazayı bahane etme gereği duyuyorlar.

En iyi güzellik ürünleri seçildi
Ben değil, Glamour Dergisi seçmiş. Aralarında kullandığım ürünlerin olması hoşuma gitti. En iyi yüz nemlendiricisi Aveeno'nun SPF 15 korumalı gündüz kremi ve Clinique'in Dramatically Different nemlendirici losyonu. Kırışık kremi, Olay Regenerist serumu ve Estee Lauder'in Recovery Complex'iymiş. En iyi göz kremi yine Olay'den, sıkılaştırıcı serum ve altıncı defa en iyi seçilen Clinique'in göz serumu. En iyi parfüm Dolce & Gabbana'nın Light Blue'su olmuş. En iyi yeni ürün Maybelline New York'un maskarası seçilmiş, en iyi rujlar ise CoverGirl ve MAC ürünleri olarak belirlenmiş. Fondöten yine Maybelline'den, Matte Mouse ürünü en iyi kapatıcı seçilmiş. Bare'in SPF 15 korumalı fondöteni de 7. defa en iyiler arasında.

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı