• $15,9176
  • €16,8945
  • 944.223
  • 2372.35
1 Ekim 2011 Cumartesi

Kimse Derya Tuna'dan Cumhuriyet altını beklemesin

Oyunculuk hayatı İbrahim Tatlıses ile başlayıp yine Tatlıses ile biten Derya Tuna, onca yıllık sadakatinin ardından acaba nasıl bir ruh hali içindedir? Derya Tuna'nın penceresinden soyadını almayı başaramadığı 'İbrahim Bey'e bakalım mı?

Bana kalırsa en güzel Tatlıses kadınlarından biri o; hatta İtalya'da doğsa çok rahat Monica Belluci kadar ünlü olurdu. Memleketimizde ünlü ama bahsettiğim, salt bir erkeğin kadını olarak ünlenmek değildi elbette...
Derya Tuna'nın film kariyeri 3. filmde son buldu; İbrahim Tatlıses'in ikinci yükselme dönemindeki aşkıydı. Perihan Savaş henüz İbrahim Tatlıses'in hayatındayken tanışmışlardı. İlk karısı Adalet Hanım'dan boşanmamıştı o yıllarda İbrahim Tatlıses ve söylenen odur ki Tatlıses Tuna'ya olan aşkından Perihan Savaş'ın doğumuna bile gitmemişti.
'Gözlerine bakınca deryayı gördüm', 'Dünya dünya yalan dünya, bir kız sevdim adı Derya' gibi sözler yazılıyordu adına, gençti, tecrübesizdi ve erkeğine sığınmıştı Derya Tuna. Öyle ki o limana uzun yıllar boyunca demir atacaktı.
Derya Tuna yakın bir arkadaşına Perihan Savaş'ın yaşadığı sıkıntılar için üzüldüğünü söylemişti yine 90'ların başında. Benzer sıkıntılar art arda geldi Tuna için, önce Hülya Avşar'a aşık oldu İbrahim Tatlıses. Bu aşk Avşar'ın Tanju Çolak'la beraber olmaya başlamasıyla nihayetlendi; Derya Tuna'nın döktüğü gözyaşlarından bahsedilir o yıllara dair çünkü çok ağlamıştır sevdiği adam için. Tatlıses de Avşar da bu aşktan pek bahsetmezler ama 'Mavi Mavi'nin kimin için yazıldığı ortadadır. Gönül Yazar'ın evinde Tatlıses ile Avşar'ı bastığı düşer magazin sütunlarına... Hikaye ne kadar doğrudur ne kadar uydurmadır bilinmez ama geçtiğimiz yıllarda Hülya Avşar, İbrahim Tatlıses ile katıldığı bir televizyon programında Derya Tuna'dan özür dilemiştir... Gerçek budur...
Derya Tuna bir küsüp bir barıştığı Tatlıses'e bir erkek çocuk doğurur ve bir anda 'ana kraliçe' olur. İlk karısı Adalet Hanım'dan 3 ve Perihan Savaş'tan bir çocuğu olan İbrahim Tatlıses ilk kez babalık duygusunu yaşamaktadır. Derya Tuna bir süre önce verdiği bir röportajda, 'Keşke İbrahim Bey'in evlenme teklifini kabul etseydim, hayatım keşkelerle dolu' demişti.
İdo ile başlayan yıllar, karı-koca olmasalar da beraber geçirecekleri yılların başlangıcı olmuştur; Derya Tuna başköşededir...
Ana kraliçedir ama acılar bitmez, Tatlıses'in hayatına Asena girer. Tatlıses'i kameralar karşısında ağlatacak kadar büyük bir aşktır yaşadığı; Derya allak bullaktır.
Nitekim Tatlıses, Asena'dan ayrılır, hayatında Ayşegül Yıldız vardır ama Derya Tuna'ya sığınmıştır yaşadığı sıkıntılarla beraber.
Geçen yıllar acımasızdır, sadece gönül kırıklığı değil fiziksel acılar da yaşamıştır Tuna; 2002'de bacağından vurulur. Belki de İbrahim Tatlıses'i sinir etmek için sahneye çıkmaya karar verdiği o yıllarda, transparan giyindiği için Hüseyin Bozan tarafından vurulmuştur. Ne acı içinde yere kapaklandığı an ne de sonrasında Bozan'ın ifadesinde iddia ettiği gibi İbrahim Tatlıses tarafından vurulmuş olduğunu kabul eder.
Beklemeyi kabul etmiştir, görmemeyi-duyamamayı-konuşmamayı hatta; ama sevdiği adam tarafından canının yakıldığı ihtimalini aklına getirmek bile istemez.
Geçen gün Reha Muhtar, Derya Tuna'dan anlayışlı olmasını istediğini yazdı. Oğlu İdo ve Derya Tuna'dan gizli evlenen Tatlıses'e oğlu tepki göstermişti. Muhtar, bu tepkinin aslında anne tarafından öğretilen bir duygu patlaması olduğunu iddia ediyordu yazısında. Derya Tuna'nın tepkisinin İdo'nun bünyesinde vücut bulduğunu söylüyordu.
Erkekler dünyasında hüküm vermek, ahkam kesmek, doğruları işaret etmek kolaydır.
Bana sevdiği kadını, hayatına giren onca erkeğe rağmen bir köşede 20 yıl bekleyen bir erkek gösterin; Derya Tuna'yı hemen kınamaya başlarım. 
Sol tarafına felç gelen sevdiceğine evinde özel düzen kurarak bir yaşam hazırlamaya çalışan, aşkından yorgun düşmüş ve aslında gönlü çoktan felç geçirmiş bir kadının, bu evliliğe tepki göstermesini anlamanızı beklemek hata olur ey erkek milleti...
Empatiyi sadece İbrahim Bey'le kurmayı denemeyin rica edeceğim, Derya Tuna ve beklemekle geçen, bir erkeğin kadını olmakla da son bulacak gibi görünen bir ömrü şöyle bir gözünüzün önünden geçirin.
Tuna'nın hayat boyu süren sadakati ve bir gün Tatlıses'in kendisine döneceğine olan saplantılı inancını göreceksiniz.
Kimse Derya Tuna'dan bir Cumhuriyet altını alarak gelinle damada takmasını beklemesin ve eğer takarsa da kim var kim yoksa orayı derhal terk etsin...

"derya.jpg"

Derya Tuna'lı filmler ne anlatıyordu?
1983 yılında 'Günah', 85'te 'Yalnızım' ve 87'de 'Gülüm Benim' filmlerinde İbrahim Tatlıses'in karşısında yer aldı Derya Tuna. İlginçtir; 'Günah'taki bir sahnede otobüs şoförü olan Tatlıses aracı kullanmakta, Tuna sessizce yanında oturmaktadır. Konuşmazlar, Derya Tuna Tatlıses'in baktığı yöne doğru bakmaktadır sadece. Gün doğarken deniz kenarına ulaşırlar, adam kadını sürükleyerek denize sokar. Kadın belli ki dansözdür, adam kostümünü yırtarcasına çıkarır. Kadını deniz suyuyla yıkar, arındırmaya çalışır gibidir. Konuşmazlar ama öpüşmeye başlarlar.
1985'te çekilen 'Yalnızım'daki bir sahne ise şöyledir; adam önden yürümektedir, kadın arkadan gelir. Adam hızlanır kadın hızlanır, adam durur kadın da durur. Adam geriye bakmaz ama kadının geldiğini bilmektedir. Bir ara kadın hızlanır, adamın yanında yürümeye başlar; adam ilgilenmez. Kadın adamın koluna girip elini tutar ama adam karşılık vermez.

Ülkeler ve kentler dergisi:  Memlekent
10. sayısı yayınlanan 'memlekent' dergisini ne yapıp edip, edinmelisiniz. Yunan adalarını konu alan dergide 1.400 adası bulunan Yunanistan'ın turizm potansiyeline bakarken, aynı zamanda şahane bir seyahate çıkmış gibi de oluyorsunuz. Gittikleri adaların adını bilmeyenlere özellikle tavsiye ediyorum dergiyi (Mikonos'a Mikanos diyenlere sinir olduğumu hatırlatmalıyım).
Şiirlerini ve hayat hikayesini henüz çocukluğumda öğrendiğim Sappho için yazılan makale kaçırılmasın.
Muhteşem bir başucu kitabı oldu benim için, fotoğraflara da bayılacaksınız. Adalara ne zaman gitmeli, ne yemeli, ne giymeli, ne kadar bahşiş bırakılmalı? Doyamadım...

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak