• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
1 Eylül 2012 Cumartesi

Kaç karatlık Kezban’sın?

Nişan ya da nikâh yüzüğünü sevmeyen, elini kaldırıp duruşunu incelemeyen, iç geçirmeyen, arkadaşlarına göstermeyen kadın var mıdır? Parası, karatı mühim değil, biri Ahmet Hakan’a söylesin; biz aşkımızın simgesine bakıyoruz, gerisi yalan…

Alyans ne demek, neden evlenilir, yüzük kadın için neden önemlidir, yüzük takma geleneği nasıl başlamıştır; hepsini geçtim. Kendinden 14 yaş küçük bir erkekle evlendiği için hakkında yazılmadık haber bırakılmayan Meltem Cumbul acaba, Ahmet Hakan’ın iki Ergenekon yazısı arasına sıkıştırdığı “Amerika’larda okusan da Hollywood’lara açılsan da, film festivallerinde Türk büyüğü diye takdim edilsen de, işin içine alyans falan girdi miydi, içindeki Kezban’ı durduramıyorsun” cümlesini hak etti mi, ona bakalım. Önce cümledeki ‘Kezban’ vurgusuna değinmem lazım. Kezban olarak canı yanmış biriyim neticede. İki yıl önce Oray Eğin, New York’tan yazdığım bir yazıyı eleştirerek, bana “Kezban” demişti. Hatta “Kezban New York’ta” başlığı ile kaleme almıştı düşüncelerini.

(Kezban isminin böyle bir aşağılamayla anılmasının sebebi, zamanında Hülya Koçyiğit’in oynadığı ve şehir âdetlerine uyum sağlayamayan bir köylü kızın hikâyesinin anlatıldığı ‘Kezban’ filmidir. Hepsi bu!)

Ahmet Hakan, Meltem Cumbul’a malum isimle hitap ederek ona köylü demek istiyor ki; komik bile değil. Ancak komik olan yıllar önce ‘Gönül Yarası’ filminden bahseden ve filmi beğenen Hakan’ın, Meltem Cumbul’un oyunculuğunu övmesi ama “kendisinden pek haz etmesem de” gibi bir cümle kurmasıydı.

Tartışmaya katılan Mutlu Tönbekici ile her aklı başında kadınla olduğu gibi, aynı fikirdeyiz. Ahmet Hakan, birkaç gün sonra Meltem’i savunduğu için Tönbekici’yi de eleştirdi. Meğer Ahmet Hakan’ın, Meltem Cumbul’un yüzük gösterme hareketini sakil bulan bir ‘hanım’ arkadaşı varmış.

Hikâyenin bu kısmını kaçırmayın, zira en komik bölüm başlamak üzere.

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ!
Ahmet Hakan, kadınlara inanıyor, a dostlar. Ahmet Hakan’ın hanım arkadaşı mutlaka çok dürüst ve harbi bir insandır. Ama ‘cool’ görünmek için ‘atan’ o kadar çok kadın tanıdım ki. Bir de sıradan bir erkek arkadaşa, “Yüzük mü? O da ne!” diyen bir kadın, âşık olduğu adamdan gelecek ‘bir tek’ tane kıytırık gül için bile kul-köle olabilir. Ne ‘cool’lar gördük Sayın Hakan, zaten yoktular…

3-5-17-20 karat fark etmez; rengine, kesimine de bakmaksızın ‘ünlü’, ‘ünsüz’ bütün kadınlar defalarca aynı pozu verdiler. Yüzüklerini sevdiler, öptüler, kokladılar. Birinin sadece sevgilisi olarak, hatta olmayarak, terk ederek-edilerek şöhret kazanan, hatta yan yana oturduğu için haber olmakla prim yapan kadınlar da tanımamış sanırım Ahmet Hakan… Ne şanslı… İnşallah evlendiği vakit eşi, aynı sakilliği yapmaz. Bizim gibilerin durumuna düşmez!

YÜZÜK GELENEĞİ HAKKINDA…
- Söylenen o ki, alyansın yaklaşık 4 bin 800 yıllık ve Eski Mısır’a dayanan bir tarihi var. Yüzüğün antika olanı da iyidir, satın almak isteyen varsa bilgisi olsun. Bir müzeden örnek alın, aynısını yaptırın mesela.

- Eski Mısır’da kenevir gibi bitkilere yüzük şeklinin verilmesiyle oluşmuş ilk alyanslar. Daire şeklindeki cisimlerin, başlangıç ve bitiş noktalarının olmaması nedeniyle çemberin sonsuzluğu simgelediğine inanılırmış. Böylece de aşk ve evlilik de sonsuz olurmuş. Daire başka şeyleri de temsil ediyor muydu?

- Alyans kelimesi İngilizce ‘alliance’dan geliyor. İttifak yapmak, müttefik olmak anlamında. Belki de ‘alien’dan geliyordur, ‘yaratık’ anlamında, kim bilir? Takanların bir anda yaratığa dönüşmesini başka türlü açıklayamadım.

- Hem Romalılar hem de Mısırlılar yüzüğü sol ellerinin üçüncü parmağına takıyorlarmış. Bu parmaktan geçen ve Latince ismi ‘vena amoris’, yani ‘aşk damarı’ olan bir damarın doğrudan kalbe gittiği düşünülüyor; evli çiftin kalben bağlılığını simgeleyen, kalıcı aşkın sembolü olduğu vurgulanıyormuş. Damar olay yani aşk! O parmağı kaldırıp göstermek de kötü bir şey olmasa gerek…

- Değerli taşların kullanılması 1400’leri buluyor. O yıllarda kalıcı, değerli ve en sert madenler kullanılmaya başlanmış. Osmanlı’da erkekler ihtişamlı yüzükler takardı malum. Büyüklük önemliydi!

- Günümüzde yüzük takmayanlar da var, muhafazakâr kesimin tercih ettiği gibi beyaz altın kullananlar da. Hem zaten teyzemin söylediği gibi, yüzük takmak bir insanın sadakatini, takmamak da hovardalığını kanıtlamaz ki! Parmağa takamayan kafaya takıyor, o daha tehlikeli.

HOLLYWOOD’DA YÜZÜK GÖSTERMECE
- Geçtiğimiz yıl en çok rahmetli Diana’nın gelinine takılan yüzük konuşuldu. Edward’cığımız hanımına annesinin 18 karatlık oval mavi safir ve etrafına dizilmiş 14 elmastan oluşan yüzüğünü hediye etmişti.

- Katy Perry’nin, Russell Brand’in hediye ettiği yüzüğü 5 karat ve 120 bin dolar değerinde.

- Fergie’nin yüzüğü gayet mütevazı. 90 bin dolarlık yüzük sadece 4 karat.

- Mariah Carey 2,5 milyon dolarlık yüzüğüyle ciddi bir ‘hava’ya sahip camiada. 17 karat yüzük, pembe elmas; çevresi de pırlantalardan ve oval iki parçadan oluşmakta.

- En sempatik kardeş, Khloe Kardashian’ın yüzüğü en güzeli! Ancak Lamar Odom daha fazla para verebilirdi bana kalırsa, azıcık cimri davranmış. Khloe kardaşımızın yüzüğü 12,5 karat ve 850 bin dolar.

- Kate Hudson, televizyon programlarında bile göstermeye doyamadı yüzüğünü. Olsun, göstersin; en doğal hakkı. Hem o da ABD’nin Kezban’ıdır belki. Annesi yüzük takamadı ikinci defa malum, onun da içinde kalmıştır.

- Catherine Zeta-Jones’un yüzüğü 10 karat ve 1 milyon dolar. Ama onun beyi zengin tabii, hem de yaşlı ya mecbur almıştır güzel karısına!

- Son söz yine Sayın Hakan’a gitsin. Geçtiğimiz haziranda ölen senarist ve yönetmen Nora Ephron’un 1989 yılı yapımı muhteşem filminde bir sahne vardır. Sevgilisi başka bir kadınla evlenen kahramanımız ağlamaktadır ve şöyle der; “Ben onun evlenmek istemediğini sanıyordum, oysa benimle evlenmek istemiyormuş”…

- Yani sevdiğimiz adam önemlidir, sevilmek önemlidir, onunla bir yuva kurmak daha önemlidir. Bir erkeğin, varsa kanatlarının altında olmak çok güzeldir. Nokta!

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti

İşte kilo verdiren besinler! İşte listede yer alan yiyecekler...