• $13,5299
  • €15,3124
  • 796.823
  • 1910.29
19 Mayıs 2012 Cumartesi

Erkeklerin aldatması 'aldatma' sayılmaz!

Masamda gayet sinir bozucu ama eğlenceli bir kitap var, 'Erkekler Kadınları Niçin Aldatır?-Ya Da Tam Tersi'... Kitap, Clara Pernec ve Olivier Mikak imzalı. Her ikisi de aldatma eylemini yaşayıp deneyimlerini aktarmışlar. Ana fikri şu; 'Evlilik denen kurum, insan ömrünün 30 yıl olduğu dönemlerde icat edilmiştir'...

"kitap.jpg"

Dünyaca ünlü birçok yazar, komedyen ve oyuncunun özlü sözlerinin de yer aldığı kitabı elime alıp sayfaları karıştırmaya başlayınca, gayet eğlenceli olduğunu gördüm. Erkek aldatmasına aşinayız, işe kadın tarafından da bakmak hoşuma gitti. Sürekli olarak 'karısını aldatan adam' haberi okuruz, çevreden duyarız; erkek yakalanır çünkü. Kadınların aldattıklarını itiraf etmemeleri veya yakalanmamaları aldatmadıkları anlamına mı geliyor? 'Eğer bütün kadınlar sadık olsaydı erkekler karılarını kiminle aldatırdı?' diyor kitap, bayıldım. Erkekler kendi 'aldatmalarını' hep haklı görür, hatta aldatmayı bile aldatmadan saymaz değil mi? Ancak sevdiceğinin kendisini aldatıyor olması ihtimaline de dayanamaz...
Tuhaf kelime 'sadakat', Zsa Zsa Gabor'un 'Bir kadının kendi kocasını mutlu etmesi neredeyse imkansızdır. Başka bir kadının kocasını mutlu etmesi ise çok daha kolaydır' sözü erkekleri kızdırabilir. Gabor, 'edepsiz' laflar etmekten çekinmeyen sözünü sakınmayan bir yıldızdı, cesurdu. İşe erkek cephesinden bakmak kolay, kitapta birçok da araştırmaya yer verilmiş. 'Niçin sadakatsizlik yapılır; cinsel ilişki mahrumiyetine ne kadar dayanabilirsiniz; cinselliği ne sıklıkla düşünürsünüz; seksten sonra ne yaparsınız?' gibi sorular ve yüzdelerle cevapları var. En eğlenceli bölümlerden biri 'Eşim sadakatsiz mi?' testi. (Derhal çözdüm ve hayatımdaki kişinin bir 'aziz' olduğunu öğrendim).
Dedim ya kadın bakış açısı beni daha fazla ilgilendiriyor, kitapta ayrıca 'Yakalanmamanın Yolları' ve 'Eşiniz ne kadar Yalancı?' gibi bölümler de var. 'Seks kadınların evlenmek için ödedikleri, evlilik ise erkeklerin seks için ödedikleri bedeldir' gibi aptal eden bir açılımdan, Woody Allen'ın 'Aşksız seks boş bir deneyimdir ancak boş deneyimlerin en iyilerinden biridir'e kadar türlü söze yer veren kitabın sonlarına doğru 'yaşasın sadakatsizlik'e ulaşıyorsunuz.
Geçtiğimiz hafta kız arkadaşını aldattığını, durumdan pek hoşnut olmasa da ateşli bir gece geçirdiği için mutlu olduğunu itiraf eden genç bir erkek arkadaşıma, 'O da seni aldatsaydı ne hissederdin?' diye sormuştum. Tepkisi sertti 'Öyle şey olur mu, aklıma bile getirmem?' Erkeklere göre bu bir 'erkek' işi.
Kadın aldatmaz, kadın sadıktır, sadık kalacaktır, sevgisi esastır. Ancak kitaba göre aldatan erkek ve kadın yüzdesi arasında pek fark yok. Acaba 'Aldatmıyorum' derken sadece kendimizi mi aldatıyoruz? Hepimiz mi yalancıyız, mutsuzluğumuzun sebebi kendi sadakatsizliğimiz mi? Kitaba göre 'iki kişilik mutluluk üçe kadar sayıncaya' dek çünkü.

KLİŞE AMA GERÇEK: LEKELENMEMESİ İÇİN CİLDİMİZİ BAKIMA ALMALIYIZ
Geçtiğimiz hafta, 1950'lerden bu yana kadınların gözde cilt bakımı markalarından biri olan Fransız Darphin'in Uluslararası Eğitimcisi Silvia Segneri, İstanbul'daydı. Segneri, 21 ülkeden sorumlu ve işi gereği hayatı eğitimlerle geçiyor. İşin ustasını bulunca biz kadınların aklımıza takılan temel soruları yönelttim...
- Yaz aylarını sorunsuz ve lekesiz bir ciltle geçirmemize yardımcı olacak sırlar versenize...
Yaz öncesi uygulanan kürlerle cildi hazırlamak mümkün. Yazı lekesiz geçirmek için, cildi hem güneşe hem de oluşabilecek lekelere karşı korumayı öneriyorum. Lekelerin oluşmasını beklemeden, ciltteki melanin üretimini dengeleyen, hücre yenilenmesini artıran leke serumlarıyla yeni lekelerin oluşmamasını sağlamak mümkün. Leke ürünü kullanmak için artık güneşli günlerin bitmesini beklemeye gerek yok. İçeriğinde zerdeçal gibi anti-oksidanlar bulunan bitkisel leke serumlarıyla hem lekelerin hafiflemesini sağlayabiliyor, hem yeni lekelerin oluşmasını engelleyebiliyoruz. 
- Bitkisel ürünler koruyucularla beraber kullanılır mı peki?
Bitkisel ürünleri, güneş koruyucusuyla birlikte kullanmanız mümkün. Ayrıca yaza girerken kışın kullanılan nemlendiriciyi değiştirmekte fayda var. Artan sıcaklarla birlikte cilt daha fazla yağlanır, üstelik gündüzleri nemlendiricinin üzerine kullanılan güneş koruyucuları yağlanmayı artırır. Cilt tipinize göre sadece kreminizi değil güneş koruyucunuzu da belirlemelisiniz.
- Sağlıklı cilt nedir? Kendi cilt tipimize göre sağlıklı olup olmadığımızı nasıl anlayabiliriz?
Cilt aşırı yağlanma, sivilcelenme, kuruluk, erken olgunlaşma ya da hassasiyet gibi sorunlara neden olabilecek bir dengesizlik yaşamıyorsa sağlıklı bir cilt demektir. Tabii kendi cilt tipimizin getirilerini yaşamak durumundayız. Önemli olan cildin genel dengesini koruyabilmek. Yağ ve nem dengesini, savunma mekanizmasını koruduğunuz bir cilt yaşına, tipine bağlı olarak her zaman sağlıklı ve güzel görünebilir.
- Herkesin cildi, koşulları, genetiği faklı ama aynı kremi kullanıyoruz!
Eğitimlerimizde genelde katılımcılar ürünlerin sayısını gördüklerinde korkarlar. Biz de hep bu örnekleri veririz. Önemli olan bir bakım rejiminde terzi dikişi bir programla cildin tüm ihtiyaçlarını, kullanıcının yaşam şekline uygun olarak karşılayabilmek. Ürünlerin doğruluğu kadar kullanıcının kullanım alışkanlıkları ve günlük hayatına da uygun olmasıdır. Aksi halde kullanılmaz. Kullanılacak krem farklı cilt özelliklerine yönelik üretilebilir ama her zaman farklı yağ ve nem oranlarıyla çeşitlilik sunmalıdırlar. Örneğin cildiniz yağlı ve genç, yağlı ve mimik çizgileri başlamış olgunlaşma evresinde kırışıklıklara sahip olabilir. Hem hassas ve kuru, hem hassas ve yağlı ya da hassas ve kızarıklık eğilimindedir. Hem kremlerdeki yağ ve nem oranları farklılık sunmalı hem de farklı ürünlerle desteklenmelidir. Bir cildi incelediğinizde en az beş özelliğini görebilirsiniz. Hiçbir özelliğini atlamadan krem, serum, aromatik bakım, temizleyici, peeling gibi farklı ürün çeşitleriyle tüm ihtiyaçlarını karşılamak bir bakımı profesyonel bakım yapmaktadır.
- Cilt temizliği ne kadar şart?
Temizlik cilt bakımının temelidir. Makyaj, cildin kendi atıkları, dış etkenler gibi cilt yüzeyindeki kirlerin ciltte kalması hatta üzerine bakım ürünlerinin uygulanması yapılabilecek en büyük hatalardan biri. Biz cilt temizliği derken aynı zamanda ciltteki ölü deri tabakasının da arındırılması sürecini kast ediyoruz. Bu aşama da cildimizin gençliğini ve güzeliğini koruması için şart. Eğer bir krem yoğun bir kıvama sahipse bu doğru cilt için gerekli içerikleri içermesinden kaynaklanmaktadır. Bir kremi temizlemenize gerek yoktur. Fakat gereğinden fazla yoğun bir krem uyguluyorsanız cildiniz zaten minik sivilceler ya da deri altı birikimleriyle size alarm gönderecektir.
- Ürün fiyatlarının her zaman faydalarıyla doğru orantılı olduğunu düşünüyor musunuz?
Bizim ürünlerimizde fiyatı artıran şeylerin başında bitkisel içerikler geliyor. Biz 1953 yılından bu yana içeriklerde kullanılan esansiyel uçucu yağların elde edildiği saf bitkileri, ekim, hasat, damıtma ve korunma aşamalarında kontrol ederek seçiyoruz. Ortalama 1 litre lavanta esansiyel yağı için, 400 kilogram lavanta çiçeği, 4 ton gül yaprağı ya da 1 milyon yasemin çiçeği gereklidir! Kıymetli ve pahalı olmaları doğal değil mi? Paraben gibi hiçbir koruyucu kullanılmayan bu organik aromatik bakımlar cildi gece boyu besliyor, dengeliyor, toksinlerden arındırıyor. Anlayacağınız hakkını veren ürünler.

KEŞKE DEMEMEK
The Guardian, 'ölmeden önce edilen 5 itiraf'ı sıralamış. Ülkeler değişse de pişmanlıklar hep aynı oluyor galiba.
1 Keşke insanların istediği gibi yaşayacağıma kendi istediklerimi yapacak kadar cesaretim olsaydı.
2 Keşke bu kadar çok çalışmasaydım.
3 Keşke duygularımı ifade edecek kadar cesur olsaydım.
4 Keşke arkadaşlarımla irtibatımı koparmasaydım.
5 Keşke kendimi daha çok mutlu etseydim...

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Hurdalıktan alınan arabanın muhteşem değişimi

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor