• $16,5635
  • €17,572
  • 970.844
  • 2529.26
25 Aralık 2010 Cumartesi

'Bizim için' bu yıl ne yapalım?

Günler delirdi, yıllar çıldırdı, Merkür geriledi, Plüton aklını oynattı madem; biz kendimize mukayyet olalım ve 2011'i bir adım önde karşılayalım. Yaşayacağımız günleri o getirmesin, biz ne yaşayacağımıza karar verelim ve onu yaşayalım.

Karı-kocalar ve sevgililer için yapılacaklar listesi biraz farklı. Beraber yaşamak, biriyle senelerce aynı evde olmak bir süre sonra monoton bir hayata, sıkıcı bir ortama, diyalogsuz konuşmalara sahne olabilir. Böyle olmasın diye kadın ve erkek çaba göstermeli, aşkı-evliliği ve hayatı güzelleştirmeli. Aşk öyle durduğu yerde filizlenip yeşermez, öylece bırakırsanız kurur gider. Aşk var edilebilir ve sürdürülebilir. Ama unutulmaması gereken en önemli konu, aşk iki tarafın katılımıyla büyür ve gelişir. Her şeyi karşıdan bekleyen 'aşkyiyici' biri olmayın. Karşı tarafı mutlu edin ki o da sizi mutlu etsin. Bu yıl 'canım ben' diyoruz ama hemen ardından da 'canım biz' diyoruz. Sevgilisiz hayat kötü çünkü sevgisiz hayatın bir anlamı yok, bulduğun sevgiye tutunmazsan, bir daha denerim dersen, bir yıl daha silinir ömründen. Sevmek de kendimiz için yapacağımız en büyük yatırım olacaktır; ikili ilişkide soru şu olacak: 'Ben bugün senin için ne yaptım'; sakın ola 'Benim için ne yaptın' diye sorgulamayın; işte orada aşk biter... Deneyimle sabittir, herhangi bir aşkı bitirdiyseniz daha iyi bilirsiniz...
- Öpüşerek güne başlayın.
- Yüzüğünüzü parmağınızdan çıkarmayın.
- Haftada 1 gün mutlaka randevulaşın ve dışarıda buluşun.
- Farklılıklarınızı kabullenin ve birbirinizi tamamladığınızı düşünün. Kötü yönlerinizle bile...

HAYALLERİNİZİ KONUŞUN
- Nazik olun, kibar olun, saygılı olun. Sesinizi yükseltmeden konuşun, ses yükselirse bir kez, alçaltması çok güç olur. Sakın 'o noktaya'  vardırmayın, kendinizi tutun. Kendinizi tutuğunuzu karşı taraf anlayacak ve bir de haklıyken sustuysanız, mutlaka karşılığını alacaksınız.
- Hediye alın. 'Nasılsa bilmem kaç yıldır evliyiz, birlikteyiz' falan demeyin. Mutlaka küçücük de olsa hediye alın birbirinize.
- Gülümseyin, göz kırpın. Göz göze gelmeyi ihmal etmeye başladıysanız çok geç olabilir ama içinizde hala sevgi ve aşk pırıltıları varsa sohbet ederken birbirinize bakın, gülümseyin hatta göz kırpın.
- Rüyalarınızı, hayallerinizi konuşun; mutlaka paylaşın, bunlar uçuk-kaçık olsalar bile. Ne kadar çok ve derin paylaşım, o kadar sıkı ve sağlam ilişki demektir.
- Bir şarkınız olsun; öyle olmadık zamanlarda imdada koşar ki o şarkı inanamazsınız. Geç değil, hemen bir tane bulun kendinize, mümkünse eskimeyecek ve her zaman her yerde duyabileceğiniz bir aşk şarkısı olsun.
- Dokunun, sarılın, masaj yapın; bu çok önemlidir. Hep karşıdan beklemeyin, içinizden geliyorsa ne ala ama bir süre sonra alışkanlık kazanabilirsiniz. En son ne zaman eşinizin sırtına masaj yaptınız?
- Dinleyin, cesaret verin, destekleyin. Evdeki paylaşımlara çok önem veriyorum, birbirinize iş konusunda destek olmalı, konuşmalı, yön vermeli, seçtiğiniz yolda destek olmalısınız. En olmayacak konularda bile! Siz bir takımsınız...
- Sırf o istiyor diye, istediğini yapın. Kaybetmezsiniz emin olun, yaptıklarınızı takdir edecek biriyle beraber olduğunuzu var sayarak söyledim bunu.
- İltifat edin; hatta günde iki kere karşılıklı olarak iltifat edin. Bunu bir vitamin kürü gibi düşünün. İşe giderken 'Ne kadar yakışıklı oldun' veya 'Bugün çok güzelsin karıcığım' diyerek güne başlayın, akşam da 'Berbat görünüyorsun, çok yorulmuşsun' gibi bir cümle yerine, 'Ne kadar çalışsan, yorulsan da harika görünüyorsun' deyin. Yalan bile olsa, yalandan kim ölmüş?

AFFETTİM SENİ!
- Affedin! Tekrar ve tekrar içinizden tekrar edin, 'affettim seni'... Mutlaka kırılacak, kıracak, üzülecek, üzeceksiniz ama önemli olan affederek hayata devam etmek. Affetmez ve her hatayı, yanlışı gündeme getirirseniz bir yere varamazsınız. Kini içinde tutanlar öfkeli, huysuz, sinirli ve asabi olurlar. Bakınız Harvard Üniversitesi raporları...
- İletişim kurun, sevginizden bahsedin. Çok basit gibi görünse de çok faydalı bir yöntem olduğu ta neolitik çağdan beri bilinmektedir. Sevgiliniz geri kafalı olabilir ama o kadar da değildir diye düşünerek, sevginizden bahsetmeyi, tanıştığınız günü hatırlatmayı, flört günlerinizden konuşmayı ilke edinmenizi önereceğim.
- Seni seviyorum demelisiniz. İlk günlerin heyecanı mı bitti, sevginiz mi? Bunu ayırt edebiliyor ve sevginizin devam ettiğini düşünüyorsanız, seni seviyorum demeyi ihmal etmeyeceksiniz. Bu seçenekte asla bahane kabul edilmez!
- İtiraf edin, özür dileyin. Buraya kadar yazdığım her şey karşılıklı olarak yapılacak, özür dilemek de dahil. Kusura bakma diyen kimsenin incileri dökülmez. Hatta erdemdir, insanı yüceltir ve seven insan zaten özrü hemen kabul eder.
- Birbiriniz için dua edin, aslında dua ederken herkes için etmelisiniz. Kendiniz için bir şey istemekten daha hayırlıdır başkası için dua etmek.
- Paylaşın; gün batımını, gün doğumunu, bulutları, ayı, güneşi, yediğiniz lokmayı. Bakın nasıl büyüyecek aşkınız, nasıl alevlenecek. Arkadaşlıklara gösterilen özeni aşka da göstermelisiniz, eski arkadaşınızı görünce nasıl seviniyor ve heyecanlanıyorsanız, sevgilinizi görünce de aynı tepkiyi veriyor olmalısınız. 'Daha dün görüştük zaten, ne özlemesi' diye düşünenler, hemen bir iyilik yapsınlar ve yeni yıla sevgiliyi azat ederek girsinler. Böylece iki taraf için de yeni bir başlangıç olur, hem de tez elden...

Kışkırtıcı yiyecekler -top 5-

Benim için en sırada dondurma geliyor, acaba bu yıl hiç dondurma yemesem ne olur? Baştan çıkaran ve kendinizi tutamayacağınız yiyeceklerin listesini yapın ve uzak durun.
Dondurma: Bir top yiyeyim yeter diyemiyorum, en iyisi hiç ağzıma sürmemek. Bu yıl dondurma olmayacak hayatımda.
Pizza: Her şey gece geç saatlere kadar çalışırken, 'Haydi pizza ısmarlayalım' diye tutturan erkeklerin veya obur kızların yüzünden oluyor. 'Bir dilim alacağım o kadar' diyen herkes, orta boy pizzayı bitiriyor. Pizza ısmarlayanın kalbini kırarım!
Patates kızartması: Yok, yok, yok! Fırına atıp, hiç yağ koymadan pişirirseniz daha güzel oluyor; sadece baharat ekleyeceksiniz ve kızartmasına elveda diyeceksiniz.
Kek-pasta-çikolata-poğaça: Sonsuza kadar ayrılmaya ne dersiniz? Poğaçanın yerini hiçbir yulaf ezmezi tutmasa da, kek ve pastanın yerini elma ile dolduramasanız da deneyeceksiniz. Deneyeceğiz!
Peynir: Benim için en zoru peyniri bırakmak olacak, seviyorum mereti! Son günlerde peynirle alakalı yani zararlarıyla alakalı ne çok şey okudum! Kraker veya grisini ile peynir atıştırıp öğün geçiştirmek en zararlısıymış. Bir süre yemesem ne olur acaba? Deneyeceğim söz.

HAFTALIK
- Elif Şafak ve Scarlett Johansson arasındaki benzerliğe ne diyeceksiniz? Elif Şafak'ın saç modeli hep aynı, Scarlett belli ki esinlenmiş...
- Can Yayınları ilginç bir imza günü düzenledi, sanırım dünyada da ilk oldu böylesi; online imza günü! 'Neşter Müziği'nin yazarı David Carnoy ile okuyucular dev bir ekran önünde buluştular. Okuyucular ekranda yazar Carnoy ile konuştular ve kitaplarını imzalattılar. Yazarın imzaladığı kitaplar yayınevi tarafından okuyucuya ulaştırılacak. Okyanus ötesinden şahane bir organizasyon...
- 22-23 Ocak'ta Ankara'da evlilik terapisi eğitimi verilecekmiş, ilgili ve dertli Ankaralılar www.cised.org.tr'den bilgi alabilirler.
- Akaretler'de açılan Minyon sayesinde hafta içi nerede ne yapsak derdi bitti, bundan gayri çarşamba geceleri Minyon'da buluşulacakmış; bakalım kim, kiminle, Minyon'da ne yapacak, ne yiyecek, ne içecek?

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını