• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
3 Mart 2012 Cumartesi

Biseksüeller açgözlü 'düz'cinseller mi?

Biseksüel olduğunu itiraf edenlerin sayısı, eşcinsellerden de 'düz'cinsellerden de az.  O halde akla iki şey takılıyor; ya biseksüeller eşcinsel olduklarını itiraf edemiyor ya da kadın ve erkeklerle beraber olan kadın ve erkekler ne yaptıklarını kesinlikle bilmiyor!

ELİF AKTUĞ
ok ama çok yıllar önce annem, koskoca Tanrı Zeus'un gariban çoban Ganymedes'ten hoşlandığını anlatmıştı bir hikayenin orta yerinde (mitolojik öyküler anlatırdı annem). Eşcinselliğin ne olduğunu, daha doğrusu her insanın her insanı sevip, aşık olabileceğini anlamıştım. Bir de Sappho hikayesi vardı, Zeus'unkini destekleyen. Midilli'de yaşayan kadın şair Sappho'nun kadınlardan hoşlanması da aklımı karıştırmamıştı... Olayı çözmüştüm, aşk güzel şeydi... Çocukken her şey daha basit ve kolay anlaşılırdı zaten, sonra biz büyüdük... Olanlar oldu... Geçtiğimiz hafta, bir internet sitesi biseksüellikle alakalı 8 mite yer verdi. Biseksüel bir blog yazarı olan Maria Burnham'in kaleme aldığı makalede, ilginç ama çok doğru tespitler vardı. Maria özgür bir ülkede yaşadığı için fütursuzca yazmıştı hislerini, burada haliyle durum vahim. Cinsel tercihlerini istedikleri gibi yaşayanlar var elbette ama yaşamaya cesaret edemeyenler de aklından geçeni diline değdiremeyenler de var. 'Mit' nedir bakarsak, geleneksel olarak yayılan, toplumun hayal gücüyle biçim değiştiren, alegorik anlatımı olan halk hikayesine varırız, mitoloji de tüm bu hikayeleri inceler özetle. Maria'nın yazısı çok samimiydi ve ele aldığı mitler, itiraf etmeliyim ki zaman zaman aramızda konuştuğumuz şeylerdi. Biseksüel kadınların        

"rober.jpg"          
'8 miti'ne bir bakalım, hemen sonra şunu düşünelim. Acaba tüm bunları erkekler mi uyduruyor?
1
Biseksüeller aslında cinsel tercihlerini itiraf edememiş eşcinsellerdir! Aynı zamanda kuaförlük de yapan Maria Burnham bu cümleyle defalarca karşılaştığını söylemiş. 'Eşcinsel olmadığına emin misin' diyenlerden öyle bunalmış ki, bu 'mit'i ilk sıraya almış. Üstelik 'Hadi itiraf et de kurtul' diyenlerin kendini yakından tanıdığını ve bu saptamaya nasıl vardıklarını anlamadığını söylüyor. 'Eşcinsel olmaktan neden utansın ki bir insan' diyor. Bu sıkıcı bir tespit, biseksüel olmak bir kaçış, bir arayış mı bilmiyorum; bildiğim tek şey Maria'nın ülkemizde yaşaması halinde çok mutsuz olacağı gerçeği. Eşcinsel olduğunu itiraf eden daha bir hoş karşılanıyor ama biseksüel olduğunu söylemek cidden sorun. Kız kıza, erkek erkeğe yaşamaya bu kadar alışkın bir geleneğimiz de varken, neden gerçeklerden ürküyoruz çözemedim, çözebilen beri gelsin.
2 Biseksüel kadınlar eğlenmek, oynaşmak isteyen ve belki de erkekten ağzı yandığı için bir süre uzak duran normal kadınlardır. Aslında bu cümleyi gerçek olarak kabul etmek herkesin içini rahatlatabilir, özellikle de erkeklerin. Bana kalırsa bu tarz mitlerin asıl sebebi erkeklerdir. Bir kadının kendilerini değil de bir başka kadını tercih etmelesini kabul etmeleri kolay değildir. Bir başka erkekle değil de kadınla beraber olan eski sevgili için önce kötü düşünmezler, hatta bu durumu yaşayan erkekler sevgililerinin kendilerine döneceğini söylerler. Oysa gerçekler başkadır, acıdır, biseksüel kadın diye bir şey vardır. Ve evet bir erkeği değil bir kadını tercih eden kadınlar vardır.
3 Biseksüeller aldatmaya daha çok meyillidir. Her bir maddede, bu mitleri uyduranların erkekler olduğuna daha fazla inanıyorum. Bu konuda makalenin yazarı Maria Burnham da dertli. Biseksüel olanın aldatmaya yatkın olmasına inanılmasından nefret ediyor. Önüne gelenle cinsel ilişki kuran, uçandan-kaçandan medet uman insanlar mı biseksüeller? Büyük saçmalık.
4 Bir kadınla yatmadıysan biseksüel değilsin! Aslında kafayı en çok karıştıran madde bu. Bir kadının bir kadınla ilişkisinin olması durumunda, o kadına lezbiyen diyoruz. Hem erkek hem de kadınla aşk yaşayabildiyse biseksüel oluyor, sadece erkek girdiyse hayatına heteroseksüel oluyor; tamam anladık! 'Fekat henüz bir kadınla beraber olmadıysa ama bunu zaman zaman düşünüyorsa da ona biseksüel diyoruz' diyor Maria Burnham. İlla durumu yatağa taşımaya lüzum yok, olay kafada bitiyormuş anlayacağınız.
5 Biseksüeller aç gözlüdür. İşte bu biseksüellerin en kızdığı madde. Böyle saçma bir söylemi duymazdan geliyor ve derhal bir sonrakine geçmeyi tercih diyoruz. Şunu da eklemek lazım, bu da erkek jargonu...
6Biseksüeller daha fazla cinsel hastalık sahibidir. Çok incitici, kaba ve kanıtlanması imkansız bir iftira bu, mitlerin en beteri.
7 Biseksüeller seks arar, lezbiyenler aşk! Maria Burnham, 'Ben de dahil pek çok biseksüel aşk ve romantizm ararız, hatta ruh ikizimizi ararız. Her insan gibi. Her tanıştığı insanla yatağa koşan kadınlar değiliz' demiş. Tipik bir erkek söylemi değil mi sizce de? Aşkı bulamayan kadın lezbiyen oluyor, sekse doyamayan kadın da biseksüel! Komik vallahi...
8 Biseksüellik diye bir şey yoktur! Burada zaten sözler bitiyor. 'Biseksüellik yok' diyene nasıl bir açıklama yapılır ki? Uğraşılmaz, hatta ilk maddeye geri dönülür.

Kardashian olmak...
Kadını çok beğeniyor, bayılıyor değilim. Ancak büyük kalçalara gereken itibarı geri kazandırdığı ve onları gerine gerine sergilediği için müteşekkirim. Sıfır beden hastalığı sarıp sarmalamışken dört bir tarafı, Kim Kardashian genç kızlara vücutlarıyla barışık olmalarını öğütlüyor. Hatta 'popo nasıl büyütülür, spor yaparak kalçalar nasıl dikleştirilir, kollar nasıl yuvarlaklaştırılır, göğüsler protez takılmadan nasıl büyütülür' konularında açıklamalar yapıyor. Kendinden daha da tombalak olan kardeşi Khloe de aynı şekilde... Dünya ahret kardeşim olsun Kardashianlar, cidden.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi