• $15,858
  • €16,6792
  • 931.83
  • 2405.76
12 Kasım 2011 Cumartesi

Bir kadın, ne kadar kötü olabilir dersiniz?

Üçüncü sayfalarda kadınlara eziyet eden, döven, öldüren erkeklerin haberlerini okumaya alışkınız, ne yazık! Geçenlerde iki farklı haber vardı malum sayfalarda. Kadınlar, erkeklerini fena benzetmişti. İşin içine ihanet girdiği zaman kadın erkekten nasıl da farklı davranıyordu...

"elif.20111112020240.jpg"

Atlıyorum, okumuyorum 3. sayfa haberlerini. Şöyle bir göz atıyorum sadece, zaten fotoğrafa bakınca durum anlaşılıyor. Eceliyle ölen kalmadı memlekette!
Kimileri Merkür'e bağlıyor cinnet halini, kimileri işsizliğe, kimileri derde-tasaya.
Kadınların tacize uğradığı, dövüldüğü, öldürüldüğü, töre cinayetlerinin bitmediği; şiddetin gün geçtikçe arttığı aşikar.
Ancak geçenlerde yine 3. sayfada yer alan iki ayrı haber dikkatimi çekti. 'Sevgilisinin evini yakan kadına 12 yıl istendi' ve 'Aldatılan kadının intikamı' başlıklı iki haberde başrolde kadın vardı ve erkekler bir şekilde tacize uğramışlardı.
'Sevgilisinin evini yakan kadın' haberi, başlıktan da anlaşılacağı üzere, ayrıldığı adamın yaşadığı binayı ateşe veren bir kadınla alakalı. Diğer haber biraz daha ilginç, kadın kendisini aldatan ve başka bir kadınla yaşamaya başlayan kocasından intikam almak için, kocasının minibüsüne esrar ve uyuşturucu hap yerleştirmişti. Amaç şuydu; adam uyuşturucudan yakalanacak, hapse girecek, sevgilisi adamı terk edecek, adam da kadına dönecekti! Olmadı, polis minibüste kadının parmak izine rastlayınca iş çözüldü. Adam karısından şikayetçi olmadı ve sanırım geri de dönmemiştir. Kadın esrar ve uyuşturucu hapları nereden buldu, haberde böyle bir detay yok; benim de aklım almadı.
Ancak bu iki haber de şunu göstermiyor mu; kadınlar intikam almak için veya erkeğin canını yakmak için farklı yollar seçiyorlar. Bir erkek, karısı onu aldatsa ve başka bir erkeğe gitse ne yapar? Eğer eğitimsiz bir erkekse şunu yapar: A) Döver B) Vurur C) İkisini de vurur D) Hepsi... Eğitimli, okumuş, şehirli bir erkekse şunu yapar; A) Döver, B) Vurur, C) İkisini de vurur D) Hepsi...
Kadın ne yapar dikkat edin, adama komplo kurar, onu öldürmeyi değil de süründürmeyi seçer ve bir plan yapar. Haberdeki gibi bir komplo mesela, ancak CSI tarzı polisiye dizileri seyretmeyen bir kadın olduğu için parmak izinden haberdar değildir. Yakayı ele verir. Zaten amacı da adamı süründürmek. Sadece kocası geri dönsün istiyor; o kadar.
Derdi kocası, illa geri istiyor, her türlü riski göze alıyor; kocası başkasına yar olmasın istiyor. Eğitimli ya da eğitimsiz; kadın, kocasını geri ister.
Sevgilinin evini yakan kadına ne demeli? Haberdeki kadın, eski sevgilisi kredi kartlarını kullandığı için sinirlenmiş. Muhtemelen uyarmıştır, konuşmuştur, adam parayı geri vereceğini, bankaya ödeyeceğini söylemiştir ama yapmamıştır. Kadın da evi yakmış, sadece uyarmak istemiş olabilir, korkutmak istemiş olabilir ama bana kalırsa en çok korkan da kendisi olmuştur.
Tersini düşünelim, bir kadın terk ettiği adamın kredi kartlarını kullandı diyelim. Adam ne yapar? Eğer eğitimsizse; A) Döver B) Vurur C) İkisini de vurur D) Hepsi.
Eğitimliyse, A) Döver B) Vurur C) İkisini de vurur D) Hepsi...
Üçüncü sayfa haberlerini sevmiyorum, okumak istemiyorum. Öyle bir an gelsin ki, üçüncü sayfaya koyacak cinayet işlenmemiş olsun. İkiden, doğruca dörde geçilsin.

Ahmet Hakan'a ve köşe yazarı olmak isteyen gençlere öğütler
l Asla öfkeli olmayın, öfke 'şimdi' iş yapıyor. Siz bakmayın öfkeyle oturup kalkanlara, onların yatacak yeri yok. İçinde 'öfke' barındıran minik cümleleri olmasa, onlar yoklar zaten.
l Polemik iyi değildir, siz kendinizle yarışın. Şimdiki köşeciler pek sever kapışmayı, güçsüze vurmayı, işi polemik üzerinden götürmeyi. Siz köşelere geldiğinizde, şimdiki köşe kapmacılar, polemiklerine sarılıp şömine karşısında kendi kendilerine konuşuyor olacaklar.
l Okuyucu ne dediğini anlamalıdır, şimdikiler bir sağdan bir soldan çakmayı, sağ gösterip sol vurmayı severler ve anlaşılmaz olmayı matah sanırlar. Oysa dünyada durum böyle değil, zaten siz dünyayı biliyorsunuz. Anlaşılmaz olmayı öğütleyenler dünyayı takip etmezler, dünya nereye gidiyor umurlarında değildir.
l Kork! İnsanları incitmekten, yalan söylemekten, iftira atmaktan, birilerinin adamı olmaktan, aklına geleni yazmaktan...
l Ahmet Hakan'ı oku, dediklerini dinle ama asla yapma...

HAFTALIK
l Gönül Yazar'lı ve Muazzez Abacı'lı Snickers reklamı şahane değil mi? Karnı acıkınca 'assoliste bağlayan' genç fikri şahane. Reklamdaki kostümler Nur Yerlitaş imzalıymış bu arada. Yazar ve Abacı'yı seçerken, assolist denince akla gelen isimleri düşünmüş yapımcılar ve bence de en doğru kararı vermişler. İkisi bir dizide oynasın istiyorum.
l Ice Watch'ları takmak için yaşlandım mı? Neler söylüyorum ben, asla yaşlanmadım! Bu mavi aklımı başımdan aldı ayrıca.
l Calvin Klein yelek nefis, Guess kazak fevkaladenin fevkinde, alışveriş yapasım var a dostlar; tutmayın beni.
l Yemek pişirme makinesi yapmışlar, tam bana göre. Sanırım bununla ben bile yemek yaparım. Ne pişireceğimi bilmiyorum ama ne yapsan güzel olur gibi...

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Türkiye'nin en uzun süre yaşayan insanı! 157 yıl hayatta kaldı

Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını söylüyorlardı! Çizimleri herkesi şaşırttı

Yavrularını korumak için ölümü göze aldı! Leoparla domuz kavga ederse...