• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
19 Ocak 2013 Cumartesi

Baskıyı durdurun Jodie Foster lezbiyenmis!

Jodie Foster, 15 yıl birlikte olduğu ve çocuklarının velayetini paylaştığı Cydney Bernard'a selam söyledi ödül töreninde. 'Hayatın anlamı'nı da anlatsa kimse anlamayacaktı, işin içine 'iki kadın' girince kafalar bulandı! Başlıklar hiç şaşırtmadı beni, bir erkeğe içinde 'lezbiyen' kelimesi geçen bir cümle söyleyin ve suratına bakın...

"jodi.jpg"

Aslında iyi başlık, 'Lezbiyen olduğunu açıkladı'. Zamanında 'Nasıl lezbiyen oldum?' ve 'Neden lezbiyen olmadım?' başlıklı yazılar yazmışlığım var. 7-8 yıl önceye rastlar, başlıklarım yazılarımdan daha fazla ilgi görüyordu ve hoşuma da gidiyordu provokasyon yapmak. Şimdilerde de severim zeki başlıkları, kelime oyunlarını; ne de olsa 'kelimelerin efendisi Yılmaz Özdil' ekolünden yetişen bir gazeteciyim. Ancak bin yıldır lezbiyen olan ve kız arkadaşıyla yaşayan, hatta suni döllenmeyle iki de çocuk doğuran Jodie Foster için 'lezbiyen olduğunu açıkladı' demek, acaba ne kadar zeka parıltısı içerir? Bakmak lazım.
Geçtiğimiz hafta Altın Küre ödül töreninde Cecile B. DeMille Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nü almak üzere sahneye çıktı Jodie Foster ve bir konuşma yaptı. Konuşmadan çeşitli anlamlar ve başlıklar çıkarmak pek mümkün. Boyunca iki oğlu olan Foster'ın, çocuklarını suni döllenme sonucu dünyaya getirdiği defalarca yazılıp çizilmiştir. İkinci hamileliği sırasında sperm bankası kullanması gündeme tekrar getirilmiş, Foster ise 'Babasının kim olduğunun önemi yok' diyerek ciddi anlamda dikkat çekmiştir. O sıralarda bizim magazinci arkadaşlar mutlaka Hülya Avşar-Gülben Ergen çatışmasının tam ortasındaydı, yoksa atlamazlardı. 1998 ve 2001'de iki erkek çocuk dünyaya getiren Foster'ın sevgilisi ve çocukların diğer annesi Cydney Bernard, kameranın arka tarafında görev yapan bir sinemacı aslında. 1993 yılında 'Summersby' çekerken tanışmışlar ve ilişkilerini o gün bugündür herkesin içinde yaşamışlar. Birlikte çekilmiş ve yayınlanmış yüzlerce fotoğrafları var.
Yaptığı konuşmada 'mahremiyet'in altını defalarca çizen Jodie Foster, aslında ne demek istedi, nasıl anlaşıldı? 2008'de Bernard ile yollarını ayırdıkları dedikoduları çifti oldukça rahatsız etmişti ve aslında Foster'ın 'Mahremiyet' dediği sınır magazinciler tarafından çoktan aşılmıştı. Yazar Cindy Mort ile birlikte olduğu ve Bernard'dan ayrıldığı dedikoduları vardı, bir süre sonra da ayırdılar zaten. Çocukların velayetini paylaştığı ve 'Yakın dostum' dediği Cyd Bernard'ı ödül töreni sırasında anması kadar doğal ne olabilirdi ki? Tam 18 yıl ve iki çocuk paylaşmışlardı. 'Bekarım' mesajı veren Jodie Foster belli ki, eski sevgiliye bir mesaj veriyordu. Bu mesajı 'Kendine yeni sevgili arıyor' diye yorumlamak da mümkün. Kötü bir bakış açısı değil bu, ilki daha romantik o kadar. Makyaj yapıp, gösterişli kıyafetler giymeyi 'iş' olarak gören ve oldukça sade bir yaşamı seçen Jodie Foster'ın sistem eleştirisi aslında Altın Küre'den nasiplenmek için salonu dolduranların yüreklerine dokunmuştu. Tokat gibi geldi cümleler, 'Hayatım bir realty-show olsa Mel Gibson'un poposuna şaplak atmak zorunda kalırdım, reyting almak için'... 'Bu sahneye son çıkışım' da deyiverdi, acaba sinemayı bırakıyor mu diye düşünenler olabilir. Foster küçük bütçeli ve 'Belki sadece sokak köpeklerinin anlayıp seveceği işler yapacağım' diyordu. Buradan başlık çıkarmak ne Hollywood'un, ne bizimkilerin işine gelir tabii. Ricky Martin eşcinsellik mesajına takılıp nasıl tweet attıysa, bizde aynı oltaya geldik. 'Jodie Foster itiraf etti!'. Neyi itiraf etti anacığım? Baskıyı durdurun o halde; hatta Foster'ın peşine muhabir takın da görsün dünya kaç bucak! Sorular hazır zaten:
 'Sayın Foster iyi akşamlar, kadın kadına diyorlar...'
 'Jodie Hanım, yalnızlık da zor değil mi?'
 'Tatile tek başınıza mı çıkacaksınız, Cydney Bey, pardon Cydney Hanım da eşlik edecek mi?'
 'Jodieciğim biz seni küçüklüğünden beri biliriz, acaba 'Taksi Şoförü' sırasında mı erkeklerden soğudun?'
Yürüyün abilerim, kim tutar sizi...

Padişah olsaydım kimleri sürgüne yollardım?
× Nurgül Yeşilçay; sebep yok, sadece yollamak istiyorum. Yeni filminin fragmanında hiç beğenmedim, ne kadar klişe, ne kadar uzak. Doğu Timor'a gitsin.
× Hülya Avşar; filmde, reklamda, ekranda ve sahnede hep aynı olduğu için Bollywood'a gitsin. Orada icra etsin mesleğini. 
× Ertuğrul Özkök; köşesinde Hülya Avşar'a makyaj stili önerdiği için Taş Devri'ne gitsin, yazının icat edilmediği döneme. Veya Hollywood'a ünlülerin kuaförü olarak.
× Çaycımız Engin; Karadeniz'e gitsin, hayat boyu çay toplasın; istesin, çok istesin ama asla demleyemesin...
× Aslında 'Kimleri boğdurturdum' diye yazacaktım, listem de hayli kabarıktı ama mizahtan koşar adım uzaklaşılan bir coğrafyada cesaret edemedim.
× Eğer yazsaydım, siyaset, medya ve iş dünyasından isimler verecektim, kısmet işte.

Yeterince 'ünlü' olunca
× Modern sanata yöneleceğim.
× Enstalasyon yapacağım, her neyse.
× Ev partileri yapıp, Lady Gaga'yı çağıracağım.
× Nişantaşı'nda salaş kıyafetlerle, boş bakan gözlerle ve elbette çantamı dirseğime takarak dolanacağım.
× Contemporary art'lara ilgi gösterip, kendi performansımı gerçekleştireceğim.
× Televizyon programıma katılanlara hakaret edeceğim, ettikçe takdir göreceğim.
× Bir tuval üzerine eski yazılarımı yapıştırıp, yırtılmış gazete kağıtlarıyla bezeyip, 'yüksek sanat' adıyla 7 milyon dolara satışa çıkaracağım.
× Eserimi satın alan kişi için, 'Görgüsüz' diyeceğim.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle beyaz perdeye dönmeye hazırlanan Melis Babadağ, iki  s

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 2: Melis Babadağ

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı