• $13,7966
  • €15,5896
  • 789.027
  • 1927.39
19 Mayıs 2020 Salı

Uluslararası yeni denklemde Türkiye

Geçtiğimiz günlerde PKK’lı teröristler Van’ın Özalp ilçesinde yardım götüren Vefa Sosyal Destek Grubunu hedef aldı.

Bu hain saldırı terör örgütü PKK’nın gerçek yüzünü bir kez daha ortaya çıkardı. Tetikçi bir örgüte dönüşen yapılanmanın sadece Türkiye’ye değil bütün insanlığa tehdit olduğunu tekrar görmüş olduk.

PKK sosyal tabanı olmayan tetikçi bir örgüttür. Kendi örgüt aklına sahip olmayan bu terörist yapılanma, sadece efendilerinden aldığı talimatları yerine getiren bir aparatçık haline dönüşmüştür.

Terörle mücadele eden pek çok ülkede terör örgütleri sosyal tabanlarını şiddet kullanarak oluşturmaya çalışır. Türkiye’de artık böyle bir durumun olması söz konusu bile değil. PKK terörü yüzünden yıllardır acı çeken halk örgütten nefret etmekte ve adeta tiksinmektedir.

Örgütün saldırı yapabilecek kapasitesi artık kalmadı. Son zamanlarda yaptıkları eylemler askeri ve güvenlik birimlerine değil sivil insanlara yönelik saldırılar şeklindedir.

PKK’nın hain saldırılarının arkasında emperyalist güçlerin olduğunu unutmamak gerekir. Zira Türkiye’nin Orta Doğu ve Doğu Akdeniz hattında elde ettiği stratejik üstünlükten son derece rahatsızlar. Sahada başarımızı önlemek için terör örgütünü maşa olarak kullanıyorlar.

Hiç şüpheniz olmasın, Türkiye sahada yürüttüğü başarılı operasyonlarla PKK’yı bitirdi. Gelinen bu noktada eskiye dönülmesi artık mümkün değil.

NATO’DAN LİBYA BAŞBAKANI SERRAC’A TAM DESTEK

Geçtiğimiz hafta Doğu Akdeniz ve civarındaki bölgelerde çok önemli politik gelişmeler yaşandı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Libya Başbakanı Fayiz es- Serrac’la telefonda görüşerek, UMH’ye destek vermeye hazır olduklarını dile getirdi. Bu gelişme bölge için son derece önemliydi.

Yine Mısır’da yayımlanan Al-Ahram Gazetesi’nde Türkiye ile ilişkilerin düzeltilmesi gerektiği yönündeki beyanatlar dikkat çekiciydi. Uluslararası ilişkiler boyutunda hem Mısır hem de NATO politik paradigmaların değişebileceği görüntüsü verdiler.

Geçen haftadaki yazımda Libya ordusunun, Vatiyye Askeri Üssü’nü kontrol altına aldığını belirtmiştim. Dün itibariyle Vattiye üssü tamamen UMH silahlı güçlerinin kontörlüne geçti, Hafter güçleri temizlendi. Üssün kontrol altına alınması Hafter’e karşı yürütülen operasyonları, yeni bir stratejik boyuta taşıdı. UHM birliklerinin sahada çok yönlü yürüttüğü operasyonlar sayesinde stratejik önem sahip Tarhuna şehrinin kontrol altına alınması fazla uzun sürmeyecek gibi görünüyor. İşte ondan sonra, Sirte istikametinden harekata devamla Bingazi’ye yönelineceğini ön görebiliriz ki böyle bir durumda Hafter için fazla bir seçenek kalmaz.

TÜRKİYE’NİN ALAN HAKİMİYETİ İSRAİL’E BASKI OLUŞTURUYOR

Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Afrika’da kurduğu saha hakimiyeti, İsrail üzerinde baskı oluşturmakta. Bu yüzden İsrail, son zamanlarda Türkiye ile yeniden ilişki kurma arayışına girdi. İsrail kendi içinde de politik olarak sıkışmış halde ve Akdeniz’de elde ettiği gazı ekonomik değere dönüştürmekte hayli zorlanıyor.

Zira bölgede çıkardığı gazı, Avrupa ülkelerine ihracat edemediği için sıkıntı içerisinde. Yine Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimiyle imzaladıkları EASTMED boru hattı projesinin uygulanabilir olmadığı ortaya çıktı. İsrail için tek seçenek Türkiye. Bu yüzden yeni politik arayışlar içerisine girmiş durumda.

İKİLİ İLİŞKİLERİN GÜÇLENMESİ SAHA HAKİMİYETİ İÇİN ÖNEMLİ

Libya üzerinden gelen göçler İtalya’yı ekonomik kayıplara uğratmakta. Bu nedenle Fransa’nın Hafter’e destek vermesi, İtalya ile çok ciddi krizler yaşamasına sebep oldu. Ayrıca İtalya AB’den korona ile mücadelede yeterli yardım alamamasının kırıklığını yaşıyor.

Türkiye’nin İtalya’ya tıbbi malzeme desteğinde bulunmasından sonra iki ülke arasındaki ilişkiler daha da güçlendi. Bu durum hem Yunanistan hem de Libya’daki Hafter üzerinde ciddi politik baskı oluşturuyor.

Vatiyye Askeri Üssü’nü kaybettikten sonra zaten oldukça yaşlı olan Hafter, emperyalist güçlerin beklentilerini karşılamayan ve hayal kırıklığı yaratan bir figür haline geldi. Bu nedenle Türkiye ve İtalya arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi son derece önemlidir. Bu sayede İtalya üzerinden Fransa’ya siyasi baskı arttırılabilir ve Hafter’e yapılan destek kısmen de olsa bölgesel olarak önlenebilir.

F-35 PROJESİNDE YENİ GELİŞME

ABD’de F-35 projesiyle ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Trump yönetimine projeyle ilgili yeni bir rapor sunuldu. Türkiye’nin ürettiği F-35 parçalarının çok önemli önemli kritik parçalar olduğu ifade ediliyor. Projeden Türkiye’nin çıkarılmasının ABD’yi en az 12 milyar dolarlık zarara uğratacağı da bu raporda yer aldı. Bu noktada ABD henüz bir karar vermiş değil fakat Türkiye’nin projede tekrar eski konumuna ulaşacağı yönünde ciddi sinyaller var.

KORONA’YA KARŞI REHAVETE KAPILMA

Son olarak, yurt içinde görülmeyen düşmana karşı amansız bir mücadele verdik. Sadece hastalığın önlenmesinde değil aşı çalışmalarında ve sağlık teknolojileri üretilmesinde de önemli bir aşamadayız. Yakaladığımız bu başarıyı kalıcı hale getirmek bizlerin elinde...

Bu yüzden evde kalmaya devam et Türkiye’m.

Sağlıkla ve Sağlıcakla kal.

Dr. Eray Güçlüer

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi

<p class='MsoNormal'>Peki, bu karar neden önemliydi? Akşam Gazetesi Yazarı  Oğuzhan Bilgin tüm merak

Artık her yerde 'Türkiye'

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri