• $30,9227
  • €33,4697
  • 2012.28
  • 9344.97
11 Haziran 2023 Pazar

Üçüncü küresel savaşın laboratuvarı

Evet Ukrayna'dan bahsediyorum. Dünya kaçınılmaz olarak üçüncü küresel savaşa doğru hızla sürüklenirken bu savaşın nasıl yapılacağı şimdilerde Ukrayna'da test ediliyor. Ukrayna adeta yeni nesil savaş yöntemlerinin sınandığı deney alanı haline gelmiş durumda. Bu laboratuvardan şimdiye kadar elde edilen sonuçlara bakacak olursak, üçüncü küresel kapışma esas olarak konvansiyonel olmayan, yani düzenli ordu güçlerinin dışındaki Özel Askeri Şirketler ve Rusların Küçük Yeşil Adamlar örneğinde olduğu gibi Gayri Nizami Yardımcı Kuvvetler diyebileceğimiz yarı gizli, paramiliter güçler arasında geçecek gibi görünüyor. Bu mücadelede yüksek hassasiyetli silahların, özel operasyonel kuvvetlerin, robotik sistemlerin ve insansız kara, hava ve deniz araçları gibi yeni fiziksel prensiplere dayalı silahların kitle halinde kullanılması, tüm sivil asker bileşenlerinin savaş operasyonlarına katılması, asimetrik ve dolaylı operasyonların kullanılması ön görülmektedir. Anlaşılacağı üzere yeni nesil savaş alanları son derece karmaşık, son derece sofistike özelliklere sahip olduğundan insan beyni ve tecrübesi bu tür çatışma ortamlarını yönetmeye yetmemektedir. Bu nedenle yapay zekâ ve bilgisayar destekli karar verme sistemlerinin de entegrasyonu söz konusu olmaktadır.

Bu anlattıklarımızın uygulamalarına Ukrayna özelinde baktığımızda en son olarak Herson kentine bağlı Kakhovka barajının patlatılması bize savaşın yeni bir aşamaya geldiğini de göstermektedir. Konu esas itibarıyla sadece bir barajın patlatılmasından ibaret değildir. Barajın patlatılması daha büyük bir savaş stratejisi içerinde sadece bir köşe taşıdır. O yüzden bu barajı kimin patlattığına bakmadan önce barajın patlatılması sonrası ortaya çıkan yeni durum savaşın gidişatını nasıl etkilemektedir? buna bakmak lazım. Kakhovka barajı Dinyeper Nehri üzerinde kurulmuş olan altı barajdan en güneydekidir. Dolayısıyla Kakhovka barajından itibaren güneye doğru Dinyeper Nehrinin Karadeniz'e döküldüğü yer arasındaki büyük bir alan askeri harekatlara ve karadan geçişlere izin vermeyecek ölçüde suyla kaplanmıştır. Bu tür suyla kaplanma hadiseleri bir savaşta savunan tarafa avantaj sağlar. Burada savunan taraf kim diye soracak olursak cevap Ruslardır diye biliriz. Tam da Ukrayna ordusunun kritik bir karşı taarruza hazırlandığı dönemde böyle bir hadisenin meydana gelmesi son derece manidardır. Çünkü şu an sular altında kalan bölge Ukrayna ordusunun asıl karşı taarruz mihverini oluşturmaktaydı ve bu karşı taarruzun asıl hedefi olan Mariapol şehrine doğru uzanan yaklaş istikameti üzerinde bulunmaktadır. Diğer bir husus da bu baraj Rusların kontrolündeydi. Son olarak da Ukrayna ordusunun amfibi yani yüzer araçları bulunmadığı halde Rusların çok sayıda amfibi araçları olduğunu biliyoruz.

Gelelim Kakhovka barajı nasıl patlatıldı sorusun cevabına. Bu baraj bir füze veya bir bombayla patlatılmadı. 1 Haziran'dan 6 Haziran'a kadar olan yaklaşık bir haftalık sürede küçük çatlaklar oluşturularak kendi kendisine patlaması sağlandı. Ancak bunu yapanların Rus veya Ukrayna askerlerinin olduğuna dair herhangi bir veri yoktur. O zaman konvansiyonel güçler değilse kim olabilir? Demin yukarıda bahsettiğim yeni nesil Gayri Nizami Yardımcı Kuvvetler diye adlandırılan Rusların Küçük Yeşil Adamlarından başkası olamaz. Bunlar aynı zamanda o bölgenin insanları oldukları için her türlü yere sızabilmeleri, doğal olarak kendi kontrolünde olsa bile Rusların bunlara göz yumması söz konusudur. Ruslar askeri sahadaki başarısızlıklarını yeni yöntemleri sahaya sürerek tersine çevirmeye çalışıyorlar. Bu arada belirtelim Zaporijya Nükleer Santalinde şimdilik bir sorun görülmüyor. Ama her an yeni savaş yöntemlerinin karşımıza çıkacağı da son derece muhtemel. Ruslar'ın uyguladığı diğer bir yöntem de savaş sahasının karmaşası içerisinde aniden ortaya çıkan fırsatlardan süratle yararlanmak. Bu kapsamda daha iki gün önce Almanya'nın Ukrayna ordusuna verdiği hava savunma sistemleriyle desteklenmeyen sekiz adet leopar-2 tankının Rus ordusuna ait saldırı helikopterlerince imha edildiğini öğrendik. Zaten barajın patlatılması bir insanlık suçu iken yeni dramların yaşanması da vicdanları kanatmaktadır. Bu kirli savaşın bir an önce bitmesi dileğiyle.

<p> İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, İran'dan Türkiye'ye yasadışı yollarla külçe altın girişi yapıl

Yer: Hakkari... Aracın her yerinden külçe altın çıktı

ABD dergisi açıkladı! Türk Hava Kuvvetleri Almanya, İngiltere ve Fransa gibi ülkeleri geride bıraktı | 2024 yılı güncel liste...

Apple'dan pirinç uyarısı! Binlerce liranız çöpe gidebilir

Türkiye'de ilk! Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Hastanesi'nde hizmete girdi