• $31,026
  • €33,5785
  • 2020.93
  • 9312.12
11 Ağustos 2023 Cuma

Türkiye'nin hava savunmasındaki yeni aşama

11 ve 13 Ağustos tarihlerinde Hisar-U füzesinin denenmesi için Türkiye Karadeniz'de Edirne ile Giresun arasındaki bölgede NOTAM ilan etti. Böylece yaklaşık 850 kilometrelik alanda Hisar hava savunma füzesinin test atışları yapılacak. Hisar Türkiye'nin orta irtifa hava savunma füzesidir. Başlangıçta 40 km olan menzili geliştirilmiş ve üçüncü aşamada 100 km menzile ulaşmıştır. Sadece menzili artırılmamış dikey irtifası da geliştirilmiştir. Bugün Hisar füzesinin dikey atışlarda ulaştığı irtifa dünyadaki savaş uçaklarının çıkabileceği en yüksek irtifadan daha fazladır. Yani Türkiye'nin hava sahasını Türkiye'nin izni olmadan artık hiçbir uçak veya hava aracı kullanamaz. Maalesef geçmişte gelişmiş hava savunma füzelerimiz olmadığı için Türkiye'nin izni olmadan hava sahamız bilinen veya bilinmeyen güçler tarafından kullanılabilmekteydi ama artık bu durum sona erdi. Artık Türkiye'nin hava sahası tamamen Türkiye'nin kontrolünde.

Hisardan bahsetmişken siper yüksek irtifa hava savunma sisteminden de bahsetmemiz gerekir. Siper hava savunma füzesi yüksek irtifa özelliğine sahip daha uzun menzilli ve Hisar füzesinde olduğu gibi düşman uçak ve füzelerini vurabilen son derece gelişmiş hava savunma sistemidir. Menzili şu an 150 kilometredir, yani yaklaşık ABD'nin Patriot menziline sahiptir. Ancak siper füze sisteminin menzili her yıl yaklaşık 100 kilometre artırılarak toplamda 600 kilometreye çıkarılacak. Dünyada bu menzile sahip başka yüksek irtifa hava savunma sistemi yok.

Hisar ve Siper füze sistemleri birlikte değerlendirildiğinde Türkiye'nin çok önemli avantajlar elde ettiğini görmekteyiz. Türkiye'nin üretmiş olduğu alçak irtifa hava savunma sistemleri noktasal olarak kritik tesislerin korunması ve taktik muharebede birliklerimizin yakın hava savunmasının sağlanmasında kullanılır. Orta irtifa hava savunma sistemleri ise stratejik tesislerin korunması ve bütünsel olarak ülkemiz ana karasının savunulmasında kullanılır. Siper füzesi ise ülkemize dışarıdan gelebilecek saldırıların anakaramız dışında önlenmesi amacıyla kullanılır. Hem Hisar hem de Siper füzeleri aynı zamanda hava kuvvetlerimizin yani kahraman pilotlarımızın olası bir hava savaşında yalnız bırakılmaması, onların desteklenebilmesi bakımından da son derece önemlidir. Böylece ülkemize yönelik olabilecek füze veya hava saldırılarını önlemek için önce orta ve yüksek irtifa hava sistemleri kullanılır daha sonra gerekirse hava kuvvetlerimizin müdahale etmesi sağlanır. Daha da kritik olanı hava kuvvetlerimizin olası bir hava muharebesinde takviyeye gelen düşman uçaklarının bertaraf edilmesinde bu füze sistemleri son derece etkilidir.

Orta ve yüksek hava savunma sistemlerinin politik etkilerinden de bahsetmek gerekir. Türkiye orta ve yüksek irtifa hava savunma sistemleri ürettiği için öncelikle dışa olan bağımlılık ortadan kalkmıştır. Geçmişte müttefikimiz diye bildiğimiz ülkelerin bir gecede Patriot'larını çekip bizi dış etkilere karşı nasıl yalnız ve hassas bıraktıklarını unutmayalım. Böyle bir durumda bize dayatılan PYD'yi tanıyın, Suriye'deki PKK kantonlarına karışmayın gibi sinsi talepleri de yine unutmamak gerekir. Gücünüz varsa dış politikada başarılı olursunuz. Artık Türkiye'nin gücü var ve hiç kimse hiçbir sinsi taleple Türkiye'nin kapısına gelemez. Diğer önemli bir konuda artık Türkiye'nin S-400'lere de ihtiyacı kalmadı. Sadece S-400'lere de değil ABD ve Avrupa'nın elindeki hava savunma füze sistemlerine de ihtiyacı kalmadı. Ama gelecekte onların bize ihtiyacı olabilir. Bir diğer önemli konuda özellikle Yunanistan üzerinden Türkiye'ye karşı uygulanmak istenen provokasyonların önlenmesi ve emperyal devletlerin konvansiyonel güçlerinin caydırılmasında da son derece önemli. Yani artık Yunanistan'ın bize karşı provokasyon üretmekte eskisi kadar rahat olamayacağını söyleyebilirim. Çok önemli bir diğer husus da tam da Ukrayna Savaşı'nın Karadeniz'e yayılma eğilimi gösterdiği bu dönemde, Karadeniz'de en büyük kıta sahanlığına sahip Türkiye'nin mavi vatanını korumak için gerekli her türlü imkana sahip olduğu mesajının verilmesinde Hisar füzesinin denenmesi son derece etkili olmuştur. Zira emperyalist güçler karşılarında zayıf bir Türkiye bulsalardı şu ana kadar ateş kapımıza dayanmıştı. Ama artık karşılarında güçlü bir Türkiye var ve zor oyunu bozuyor.

<p><br></p><p>Edinilen bilgiye göre, Erhan Aktar yönetimindeki İran'a giden içecek yüklü 34 NB 0174

Faciadan kıl payı kurtuldu! Tır böyle devrildi: O anlar kamerada

60.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İşte ikinci el otomobiller…

BİM 23 Şubat 2024 aktüel ürünler kataloğu yayınlandı

Dünyanın en kirli halısı! Son halini gören gözlerine inanamıyor