• $31,1214
  • €33,8209
  • 2033.47
  • 9384.67
28 Kasım 2022 Pazartesi

Türkiye kuşatmayı kırıyor

Herkes Suriye'ye yönelik beşinci operayonu konuşurken aslında büyük resmi de gözden kaçırmamak gerekir. Suriye'deki operasyonla sonuçta sadece ABD ve bileşenlerinin besleyip büyüttüğü PKK/PYD teröristlerinin sonu gelmeyecek, aynı zamanda küresel sömürgeci güçlerin bölgedeki etkileri de önemli ölçüde azalacak.

Türkiye İdlib'den Kandil'e kadar oluşturmak istediği güvenlik kuşağını tamamladığında ülkemize yönelik sinsi amaçlar güdenlerin ve karanlık hayaller kuranların hevesleri toprak olacak. Olabilir veya mümkündür demiyorum çünkü gelinen noktada durum artık oldukça netleşmiş vaziyette.

EGE'DE TAYFUN ETKİSİ

Şimdi bunu aklımızda tutanlım ve Ege'ye dönelim. Dikkat edilirse Ege'de uzunca bir süredir ABD destekli Yunan aparatının bize karşı yapmaya çalıştığı fiziki askeri tacizleri son iki aydır yapamadığına şahit oluyoruz. Bunun sebebi Yunan yönetiminin barışsever olması değil Türkiye'nin kararlılığı ve Tayfun Balistik Füzesi dahil hava savunma ve taaruz sistemleriyle birlikte savuma teknolojilerinde eriştiğimiz seviyenin sağladığı caydırıcılıktır.

SAHA ÜSTÜNLÜĞÜ TÜRKİYE'DE

Sonuçta Türkiye Yunanistan üzerinden ABD'ye karşı Ege'de saha üstünlüğünü elde etmeyi başardı. Şimdilerde Yunanistan'la krizin yeni adresi Girit-Rodos hattı gibi görünüyor. Bu hat hem Doğu Akdeniz'le Ege'yi ayıran çigi hem de güneyde Türkiye-Libya arasında 2019 yılı kasım ayında yapılan "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Anlaşması" çerçevesinde oluşturulan kıta sahanlığı sınırlarına çok yakın. Muhtemelen ABD ve Yunanistan bu bölgede özellikle Libya üzerinde baskı kurarak yeni gerilimler oluşturma peşindeler. Bakıp göreceğiz ancak artık ABD Ege'de eski gücünü kaybetmiş durumda.

DOĞU AKDENİZ'DE PLANLAR BOZULDU

Şimdi bunu da aklımızda tutanlım ve Doğu Akdeniz'e gelelim. Türkiye 2019 yılı mart ayında BM Deniz Hukuku Sözleşmesine uygun olarak belirlediği Akdeniz'deki kıta sahanlığı sınırlarını Birleşmiş Milletlere deklare etti. 2021 yılında da Mısır, Türkiye'nin resmi olarak ilan ettiği deniz yetki alanlarına uygun olarak kendi kıta sahanlığı içerisinde ve Türkiye'nin kıta sahanlığını tanıyacak şekilde 18. parsel alanını ilan etti. Böylece Mısır. Yunanistan'ın Türkiye'yi kıyılara hapsetmeyi planladığı Sevilla deniz yetki alanları planını tanımadığını gösterdi. Ve çok yakında hem Mısır hem de İsrail'le, Libya'da olduğu gibi, deniz yetki alanlarını belirleyen anlaşmalar imzalanacak. Doğu Akdeniz'deki altı ülke ve Filistin'le deniz yetki alanları anlaşmaları imzalandıktan sonra GKRY'nin akla, mantığa ve ahlaka uymayan maksimalist taleplerinin de bir anlamı kalmaycak. Böylece hem Yunanistan'ın hem de ABD'nin Doğu Akdeniz'deki etkisi Ege'deki gibi olacak. Yani oldukça azalacak. Zaten Yunanistan'ın bu saatten sonra Doğu Akdeniz'de varlık göstermesi çok zor.

KUŞATMA KIRILIYOR

Bütün bunları göz önüne aldıktan sonra Suriye'de de benzer gelişmelerle Türkiye önce güvenlik kuşağını tamamlar ve sonra da Rejimle Muhalifleri uzlaştırmayı başarırsa, oluşturulacak ortak Suriye gücü ile Suriye'nin geri kalan yerlerinden de sömürgecilerin artık ve aparatlarını söküp atabilir. İşte büyük resimdeki plan bu. Ve bu konuda sonuca oldukça yakın bulunduğumuzu belirtmek isterim. Hepsine bir bütün olarak bakılırsa batımızdan ve güneyimizden bizim için yapılmaya çalışılan kuşatmanın kırılmak üzere olduğunu söyleyebilirim. Henüz bu kırılma tamamlanmadı ama az kaldı. Artık burada önemli olan iç cephede sağlam durmak, birlik ve beraberlik içinde hareket edebilmek. Cumhuriyetimizin yüzüncü kuruluş yılı özellikle dış politikada Büyük Atatürk'ün Cumhuriyeti kurduktan sonraki en çetin mücadelelerin verildiği bir yıl özelliği taşıyor. Dışarıdaki başarılarımızı içeride terörist eylemlerle, sınırlarımızda roket ve havanlar atarak, ordumuza kimyasal silah kullanıyor iftiralarında bulunulurak gölgelemek istiyorlar. Ama başaramayacaklar. Hepimiz bunu biliyoruz. Artık Türkiye'yi kimse engelleyemez.

Dr.D.Eray GÜÇLÜER

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi

<p>Kaza, akşam saatlerinde Kazımdirik Mahallesi 169 Sokak Küçükpark mevkiinde meydana geldi. İddiaya

İzmir'de korkunç kaza! Motosiklet kaldırımda yürüyenlerin arasına daldı

Türkiye'nin yerli savaş uçağı! KAAN ''görünmez'' olacak!

Atık lastikler geri dönüştürülerek ekonomiye kazandırılıyor

Türkiye büyüklüğünde buz eridi! Antarktika'daki Türk Bilim İnsanlarından yeni rapor