• $32,423
  • €34,5313
  • 2486.84
  • 9679.8
16 Nisan 2023 Pazar

TCG Dünya: Jeopolitikten jeostratejiye geçiş

Geçtiğimiz hafta yapımı tamamlanan TCG Anadolu gemisi törenle Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edildi. Böylece 1 Haziran 2015'te başlayan süreç Türkiye'nin ilk Çok Maksatlı Amfibi gemisine sahip olmasıyla yeni bir aşama kazandı. İmkân ve kabiliyetleri açısından dünyada ilk SİHA gemisi de olan bu savaş ve insani yardım makinesi çok çeşitli özelliklere sahip. Özet olarak bünyesinde tanklar ve zırhlı muharebe araçları da bulunan piyade yani Amfibi kara gücünün bulunması, halen yapımı devam eden Milli Muharip Uçağımız TF-X ile diğer milli sanayi ürünü insansız savaş uçağı-Kızılelma, SİHA ve İHA'lar ile İDA olarak adlandırılan insansız deniz araçları, insansız deniz altı gibi bütün milli ve yerli sistemlerle entegrasyon kabiliyeti ülkemize çok ciddi yetenekler kazandırıyor. Uçaklar, elektronik harp ve denizaltılar dahil her türlü savunma ve saldırı sistemlerine sahip olan bu güler yüzlü ejderhamız dostlarımıza güven düşmanlarımıza ise korku veriyor. Bu gemimize aynı zamanda Türk Deniz Kuvvetleri'mizin diğer savaş gemilerinin eşlik ettiğini ve savaş uçaklarımızla birlikte denizaltılarımızın da bu görev gurubu içerisinde yer aldığını belirtmek isterim.

Bunlar Türk mühendislerinin başardığı çok güzel ve son derece gurur verici özellikler ancak bizler artık bunların ötesine odaklanmalıyız. Millet olarak bizler sadece uçak yapmadık aynı zamanda uçak nasıl yapılır bunu öğrendik, sadece SİHA, İHA, insansız savaş aracı, tank, top, füze, Togg yapmadık aynı zamanda bunlar nasıl yapılır bunu da öğrendik. Sonuçta öğrendik de ne olduya odaklanma zamanı gelmiş durumda. Bu edindiğimiz Know-How'lar artık somut olarak birer ikişer devletimiz için yetenek paketlerine dönüşmeye başladı. Sadece Avrasya coğrafyasının kalbi olan Anadolu merkezli ülke sınırlarımızın korunması değil artık bütün dünyada ülkemizin milli menfaatlerini elde edebilecek, milli hedeflerine ulaşabilecek, dünyanın her yerinde güvenliğimizi koruyup kollayacak bir güce eriştik. TCG Anadolu gemisiyle Türkiye Cumhuriyeti bölgesel güç aktarım kabiliyetini orta ölçekli küresel güç aktarımına döndürebilecektir. Peki bu ne demek biraz buna bakalım.

Bugün ABD'nin küresel güç olmasındaki en büyük etken dünya çapında yaklaşık 150 civarında yerleşik askeri üssü bulunmasıdır. Bu askeri üsleri bulunmasaydı ABD'nin küresel politikalarını gerçekleştirebilmesi mümkün olamazdı. Bunlarla birlikte bu üsleri çok geniş lojistik ağıyla destekleyebilmesi ve uzun mesafeli intikal gücüne sahip olması ABD'nin küresel güç olma özelliğini desteklemektedir. Şimdi bize bakalım. Daha düne kadar iç siyasal istikrarsızlıklar, terörle mücadele, yokluk ve kıtlıklarla boğuşan Türkiye'nin, kafasını kaldırıp da sınırları dışına bakabilme şansı olmadı. Son yirmi yıldır nefes almaya başladık. TCG Anadolu'yla birlikte ülkemizin uzun menzilli güç aktarımına sahip olması sayesinde artık milli çıkarlarımızın olduğu her yerde siyasi ve askeri olarak bulunabilme imkanına kavuştuk.

TCG Anadolu'nun menzili 17 bin kilometre ve sürati de yaklaşık saatte 38 km'dir. Yani iki kere ikmal yaparak dünyanın çevresini yaklaşık 40 günde dolaşabilmektedir. Bunu saha gerçekliğine tahvil edecek olursak mesela Libya'da Milli Mutabakat Hükümeti emperyalistlerin desteklediği Hafter yüzünden zorda mı kaldı TCG Anadolu Görev Gurubu çözer veya Somali'de Eş Şebap terör örgütü milli hükümeti devirmeye mi kalktı yine TCG Anadolu Görev Gurubu halleder, kardeş Katar'a abluka mı uygulamak istiyorlar hiç düşünmesinler bile TCG Anadolu Görev Gurubu rakiplerden önce Katar Sahillerinde yerini alır.

Sadece askerî açıdan değil insani yardım açısından da çok önemli yeteneklere sahip olduk bu sayede. Örneğin kardeş Pakistan seller nedeniyle kurtarma ve tahliyeye ihtiyaç mı duydu hiç sorun değil biz orada olacağız, Hindistan'da muson yağmurları insanları mağdur mu etti 231 metrelik TCG Anadolu Türk Bayrağımızla oraya gider, üzerindeki helikopterlerle insanları kurtarır, kendi bünyesindeki hastanesinde yaralıları tedavi eder, yemekhanesinde de mağdur insanların karınlarını Türk şefkatiyle doyurur. O yüzden artık bölgesel jeopolitikten küresel jeostratejiye geçmiş bulunmaktayız. Ülkemize , tüm dost ve kardeş devletlere ve hatta insanlığa hayırlı olsun. Yine bu yüzdendir ki adı Anadolu olsa da bu gemi aslında TCG Dünya anlamına gelmektedir. Bu vesileyle başta Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan olmak üzere emeği geçen yöneticisinden mühendisine, ikmalcisinden işçisine kadar herkese şükranlarımızı sunuyorum.

Sonuç olarak bu kadar güzel şeyler anlattık ama bunlar nasıl oldu sorusunu da sormamız gerekir. Her şeyi tek sebebe bağlamak mümkün. Muktedir ve Milli Siyasi İrade'nin iş başında olması. Daha değişik bir örnek vereyim yıllarca PKK terörüyle boğuşan ülkemizde terörle mücadelenin bu kadar uzun sürmesinin sebebi devletimizin güçsüzlüğü veya PKK'nın güçlü olması değil, milli güç unsurlarının yıllarca Milli ve Muktedir Siyasi İrade tarafından uyum içerisinde kullanılamamasıdır. Tam da seçim arifesinde olduğumuz şu günlerde belirtmek isterim iki son yüz yıllık yakın siyasi tarihimizde devletimize ve milletimize karşı bütün şer güçlerinin birlik içerisinde oldukları başka bir döneme rast gelinmemiştir. Büyük Atatürk'ün de dediği gibi ilk vazifemiz Türk İstiklalini ve Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. O yüzdendir ki Milli ve Muktedir Siyasi İrade'yi yıkmak ve böylece ülkenin anahtarını emperyalistlere vermek isteyen PKK ve FETÖ işbirlikçilerine karşı milletimizin bu seçimlerde tavır koyması ülkemizin geleceği açısından son derece önemlidir.

Dr.D.Eray GÜÇLÜER

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi ve ASAM Uzmanı

<p>Olay Antalya- Serik karayolunda yaşandı. Edinilen bilgiye göre plakası ve sürücüsü öğrenilemeyen

Seyir halindeki kamyonetin kasası alevlere teslim oldu

Kaçıran pişman oluyor: 60.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…

AK Parti'de komisyon kuruldu: Yerel seçimin analizi yapılacak

ŞOK 17 Nisan 2024 aktüel ürünler kataloğu