• $30,9826
  • €33,6511
  • 2014.46
  • 9347.17
30 Temmuz 2023 Pazar

Tahıl koridorunda NATO'nun gizli planı

28 Mayıs seçimlerinde umduklarını elde edemeyen emperyalist güçler şimdi yeni bir plan peşindeler. Rusya'nın tahıl koridoru anlaşmasını tek taraflı olarak fesih etmesinden sonra ABD ve Batı bu durumu savaşı Karadeniz'e taşımak için bir fırsat olarak kullanmak istiyor. Rusya'nın tahıl koridoru anlaşmasını feshetmek için öne sürdüğü şartlara bakacak olursak aslında çok da mantıksız değil. Yaklaşık 50 milyon ton Rus tahılının da Ukrayna tahılı gibi dünya pazarlarına gitmesi elbette boğazlardan barışçıl geçiş için aynı haklara sahip Rusya'nın meşru bir talebidir. Ukrayna tahılı fakir ülkeler yerine büyük çoğunlukla zengin Avrupa'ya akarken Rus tahılının depolarda çürümeye bırakılması kabul edilebilir bir şey değil. Ancak Rusya'nın yapmış olduğu anlaşmayı askıya alma hamlesi sonrası yeni ve sinsi bir plan işletilmeye çalışılıyor. Bunun ilk işaretlerini Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski verdi. Tahıl koridorunun Rusya olmadan işletilmesini talep etti. Son derece masumane ve insani görünen bu talebin riskli yanları da var. Çünkü Ukrayna Rusya ile savaşan bir ülke ve tahıl denklemi Rusya olmaksızın işleyemez. Bunu Zelenski de biliyor ama yine de Zelenski bunu söylüyor veya ona söylettiriliyor.

Bu süreç böyle devam ederse fakir ülkelerdeki açlığa bağlı huzursuzluklar artabilir. Bu huzursuzluklar, krizler, iç savaş ve göç riskini arttırabilir. Bu durum hem Rusya hem de Türkiye üzerinde yeni baskılar oluşturabilir. Normal şartlarda Montrö'yü uygulayan Türkiye'den insani kriz nedeniyle Montrö'yü askıya alması istenebilir. Böyle bir durumda Karadeniz'e geçecek NATO güçlerinin Ukrayna ile boğazlar arasında güvenli bir koridor oluşturması ve Ukrayna tahılının tahliye edilmesi bir plan olarak karşımıza gelebilir. Dışarıdan bakıldığında son derece insani ve masum bir planmış gibi görünse de bir önceki yılda olduğu gibi tahliye edilecek Ukrayna tahılı büyük ölçüde yine zengin Avrupa ülkelerine akacak fakir ülkeler bundan istifade edemeyecekler. Yani değişen bir şey olmayacak. Dolayısıyla bu şartlarda bu planın olası insani krizi çözmesi beklenemez ancak buradaki gizli amacın NATO kuvvetlerinin Montrö'ye rağmen Karadeniz'e girmesi ve Karadeniz'i de bir savaş alanına çevirmek istemesi olduğunu bilmemiz gerekir. Bu nedenle Rusya'nın taleplerini karşılayacak ve aynı zamanda Rus tahılının da tahliyesini sağlayacak alternatif planlar üzerinde çalışmak gerekir. Çünkü Karadeniz'in NATO güçleri tarafından istikrarsızlaştırılması Türkiye'nin Rusya ile sıcak çatışmaya girme riskini arttırır. Aktif tarafsızlık politikası yürüten Türkiye için böyle bir durum kabul edilemez.

Kaçınılmaz olarak üçüncü bir küresel kapışmaya doğru hızla sürüklenen dünyamızda emperyalist güçlerin öncelikli amaçlarından birinin Türkiye'yi Ukraynalaştırmak olduğunu bilmek gerekir. 28 Mayıs cumhurbaşkanlığı seçimlerinde siyasal sistemimize sızdırılmaya çalışılan FETÖ, PKK ve diğer ayrılıkçı unsurlar üzerinden önce bir iç kaos daha sonra da bizi Rusya ile karşı karşıya getirme planı boşa çıktı. Ancak şimdilerde tahıl krizini geniş kapsamlı insani krize dönüştürerek Türkiye üzerinde baskı kurma şeklinde yeni bir planı uygulamaya çalıştıklarını söyleyebilirim. ABD ve batının bu planına karşı Rusya'da Afrika açılımına devam ederek karşılık veriyor. Afrika ülkelerinin Rusya'ya olan toplam 24 milyar dolarlık borçlarının Rusya tarafından silinmesi, Putin'in Wagner ile anlaşarak bir iç krizi önlemesi, Afrika ülkelerine tahılı bedavaya vereceğini söylemesi tahıl krizinin yeni bir boyuta evrilmeden önce yapılan son derece kritik hamlelerdir. Türkiye'nin böyle kritik zamanlarda ve kriz durumlarında bile aktif tarafsızlık politikasını yürütecek milli güç kapasitesi fazlasıyla var. Özellikle savunma sanayinde gelmiş olduğu seviye ülkemize karşı hasmane duygular besleyen ülkelerin olası provokasyonlarına karşı caydırıcılık sağlamakta. Ancak Montrö'yü bypass etmesi için Türkiye üzerindeki baskının daha da arttırılması amacıyla ABD ve Batı'nın geçtiğimiz yıl mart ayında boğazdaki mayın hadisesinde olduğu gibi yeni provokatif hamlelerine karşı da hazırlıklı olmak gerekir.

<p> Hollanda'nın Lahey kentinde yer alan Uluslararası Adalet Divanında (UAD), İsrail'in, işgal ettiğ

Lahey'de İsrail'in Filistin işgaline ilişkin duruşmaları sürüyor

50.000 TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte o ikinci el otomobiller…

900 nüfuslu köy ikiye ayrıldı! Jeolojik inceleme başlatıldı

İşgalci İsrail savaş uçaklarının Lübnan semalarında! Sonik patlama paniğe yol açtı