• $9,2316
  • €10,7568
  • 529.376
  • 1432.8
5 Ağustos 2020 Çarşamba

Suriye'de kirli oyun

Geçtiğimiz hafta ABD’li bir petrol şirketinin Suriye’deki PYD/PKK’lıarın yönetimindeki Suriye Demokratik Güçleriyle ülkenin kuzey doğusundaki petrol bölgelerinde petrol arama anlaşması yapmasını çok yönlü değerlendirmek gerekir.

İlk olarak ne Türkiye içinde ne de Türkiye’nin yakın sınır bölgelerinde sözde kantoncukların olduğu yerlerde tutunamayan, bulunduğu alanları kazanamayan diğer adı PYD olan Suriye PKK’sına ABD hükümetinin desteğiyle siyasal meşruiyet kazandırılmaya çalışılıyor.

Sözde bu anlaşmayla Suriye PKK’sına yıllık 400 milyon dolar gelir sağlanabileceği ön görülüyor. Kimin parası kime gidiyor? Suriyelilerin parası teröristlerin cebine gidiyor.

Diğer bir yönüyle de Kamışlının güneyinden El Tanf’a kadar olan bu alan Türkiye tarafından güneye doğru sürülen PYD/PKK’nın Suriye’deki tutunma yeridir. Burası ekonomik zenginliğinin yanında Irak’ın kuzeyine de müdahale edilebilecek bir yerdir.

Ve enteresan olan Rusya’nın bu konuda hiç sesi çıkmamaktadır. Görünen o ki Rusya ile ABD arasındaki gizli Suriye ittifakı, fiilen Suriye’nin bölünmesine zemin hazırlamıştır. Türkiye buna göre planlarını gözden geçirmelidir.

Maalesef benzer ayrışma durumu Irak’ın kuzeyinde de yaşanmaktadır. Erbil ve Süleymaniye’de oluşan ikili yönetimsel yapı bölgedeki bölünmeyi hızlandırmaktadır. Bir de buna Lübnan’daki patlamaları ve istikrarsızlığı eklersek, işte o zaman İsrail’in Golan Tepelerine doğru hareketlenmesi için gerekli ortamın oluştuğunu söyleyebiliriz.

Şu an Suriye- Irak hattı yeni ve daha büyük bir kırılmaya doğru sürüklenmektedir. Artık küresel güçlerin ve onların terör aparatlarının yanında tetikçi ruhuyla hareket eden devlet/devletçiklerin de sahnede önemli roller oynamaya çalıştığını görüyoruz.

ORTADOĞU’DAKİ KAOTİK ORTAM

Mısır’ın Suriye’ye sembolikte olsa asker göndermesi, Birleşik Arap Emirliklerinin ve S. Arabistan’ın PYD/PKK’ya ve Libya’da Hafter’e her türlü desteği sağlamaları diğer bir deyişle şer cephesinin her yerde karşımıza çıkması tesadüf değil.

Diğer dikkat çekici olay da BAE’nin nükleer santral inşa etmesi, ardından da uzaya uydu göndermesi. Hiçbir şekilde nükleer enerjiye ihtiyacı olmayan BAE’nin nükleer santral inşa etmesini bu nedenle yakın gelecekte nükleer silaha sahip olma çabası şeklinde değerlendirmemiz hiç de yanlış olmayacaktır.

BAE İsrail’in adeta ileri üssü gibi çalışmaktadır. Tabii ki bu durum Ortadoğu’daki kaotik ortamı daha da hassas hale getirmektedir.

Ancak küresel güçlerin planlarını okuyabilmek için bize uzakta olsa diğer aktörlerin hareketlerini takip etmemiz gerekiyor. İşin bizi ilgilendiren yönü Milli Savunma Bakanı Sn. Akar’ın BAE için söyledikleri. Türkiye’nin kurumsal hafızası işlemektedir.

Bize ihanet içinde olanlar için gerekenin yapılacağı gün er veya geç gelecektir. Ancak burada belki de dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntı bu uyarının bir terör örgütüne değil de bir devlete yapılmış olmasıdır. Ve bu işin sadece diplomasiyle veya siyasi söylemlerle geçiştirilmeyeceği anlaşılıyor.

Türkiye yukarıda anlattığımız bizi doğrudan veya dolaylı etkileyen risk ve tehditleri bertaraf edecek güç ve kabiliyettedir. Bundan hiç şüphem yok.

Ancak içerideki lüzumsuz gündem oluşturma, gereksiz tartışma ortamları yaratma girişimlerini de hoş görmek mümkün değil.

Ancak birlik beraberlik içinde ve çok çalışarak bekamızı güçlendirebiliriz. Bizden sonraki nesillere daha aydınlık, daha güçlü bir Türkiye bırakmak hepimizin sorumluluğudur.

Dr. Eray GÜÇLÜER

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi

<p>Trump için Rahip Brunson neyse Biden  için Osman Kavala o mu? 10 ülkenin büyükelçisinin yayınladı

ABD'nin Kavala ısrarı neden?

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor