• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
18 Haziran 2020 Perşembe

Pençe-Kartal ve Pençe-Kaplan'ın operasyonel şifreleri…

Bu haftanın öne çıkan en önemli konu Kandil-Sincar hattına yapılan hava ve kara operasyonları oldu. Sınır ötesinde yapılan bu operasyonlar Türkiye’yi terörle dizayn etmek isteyen emperyalist güçlere de önemli bir cevap niteliği taşımaktadır.

Bir süredir Irak’ın kuzeyindeki unsurların terör örgütü PKK ile anlaştırılmaya çalışıldığına dair bilgiler gelmekteydi.

Yurt içinde bitme noktasına gelen terör örgütü PKK-PYD, Türkiye’ye karşı toparlanma gayreti içerisindeydi. Yapılan bu operasyonlar terör örgütünün sınır ötesinde tekrar güç kazanmasına büyük darbe indirdi.

Pençe-Kartal Hava Operasyonu’nda yerli ve milli üretilen ileri teknoloji araçları kullanıldı ve terör unsurlarına ait 81 nokta imha edildi.

Terör örgütünün artık beli kırılmış durumda, eylem yapabilme kapasitesi yok edildi. Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri terör örgütü PKK’nın adeta kafasını kopararak, tehdit olma özelliğini tamamen ortadan kaldıracak önemli bir adım attı.

TERÖR ÖRGÜTÜ BASKI ALTINA ALINDI

Suriye, Irak ve Türkiye’de terör faaliyeti gösteren örgütün ana merkezi olan Sincar, Kandil ve Karacak alanı büyük oranda baskı altına alındı.

Bu operasyonun neden yapıldığı sorusunun cevabı Türkiye’nin Suriye ve Libya alanındaki saha başarısında yatıyor.

Terör örgütünün eylemsel sürece geçmeden olası tehdidin ortadan kaldırılması son derece önemlidir. Operasyonda dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise kullanılan mühimmatlar oldu.

Operasyona sadece savaş uçakları değil; İHA, SİHA, tanker uçakları da katıldı. Bu da Türkiye’nin yerli ve milli teknolojide geldiği noktayı göstermesinde son derece önemliydi. Türkiye milli gücünü sahadaki başarısına yansıtmakta.

Yurt içinde güvenliğin sağlanması Suriye ve Libya gibi alanlarda başarımızı daha da artıracak. Yapılan operasyonlar, terörizmi destekleyenlere de önemli bir cevap niteliğindedir.

Türkiye’nin saha başarısı ve teknoloji kapasitesi terör gruplarından medet uman küresel güçleri durdurmada önemli parametre olacaktır.

LİBYA’DA DEĞİŞEN DENKLEMLER

Libya’da gelecek süreçte Türkiye’nin belirlediği çerçevede politik ve saha gelişmelerin yaşanacağı bir dönem olacak. Ne Libya’da Ne Suriye’de ne de Irak’ta Türkiye terör örgütlerinin güçlenmesine izin vermeyecektir.

Bu anlamda Türkiye sadece terörle değil, terörün arkasına saklanan küresel güç ittifaklarıyla da mücadele içerisinde. Bu vesileyle sınır ötesi operasyonları başarıyla gerçekleştiren kahraman ordumuzu canı gönülden kutluyoruz.

Terör örgütü PKK, 90’lı yıllarda Irak’ın kuzeyindeki alanları kendisine güvenli alan olarak belirlemişti. Fakat gelinen son noktada terör örgütünün kendisini saklayabileceği hiçbir alan kalmamıştır.

Terör gruplarının artık bu alanlarda barınabilmesi söz konusu değildir. Bu nedenle Türkiye terörle mücadelede yeni bir safhaya girmiştir.

Önümüzdeki süreçlerde terör örgütündeki çözülmelerin kalıcı hale geldiği, yurt içindeki terörist sayısının ciddi oranda azalacağını hep birlikte göreceğiz.

Dr. Eray Güçlüer

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Fenerbahçe'ye İzmir'de coşku seli

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor