• $32,3607
  • €34,4602
  • 2438.65
  • 9814.19
22 Nisan 2020 Çarşamba

Milli dayanışma ülkemizin potansiyel gücünü ortaya çıkardı

Dünya kendi içinde ayrışırken, Türkiye birleşiyor.

Korona virüse karşı olan mücadelemizde, milli birlik ve beraberliğimizin ne kadar yüksek olduğunu tüm dünyaya bir kez daha göstermiş olduk.

Zira bir ülkenin milli beraberliği sadece insanlar arasındaki dayanışmayla kâim değildir, bunun çok daha ötesindedir.

Devletimiz kriz anlarında ortaya çıkan tehditleri bertaraf edebilmek için kurum ve kuruluşlarında hızlı yapısal değişiklere (adaptasyona) giderek, çözüm odaklı olduğunu gösterdi.

Bugün korona virüse karşı etkin mücadelede gerekli pek çok tıbbi aletin üretimine başlandı. Bu konuda başta Sağlık, Sanayi ve Teknoloji, Ekonomi, Milli Eğitim ve Milli Savunma Bakanlıkları olmak üzere birçok kurum ve kuruluşun çok önemli desteği oldu.

Devlet kurumlarımız, milletle iş birliği içerisinde uyumlu şekilde çalışıyor. Hem özel sektör hem de devlet yapısı adeta büyük bir orkestranın parçaları gibi hareket ediyorlar ve korona mücadelesine sinerjik güç katıyorlar.

Milli mücadele ruhumuzun en yüksek seviyede olması sebebiyle; ülkemize zarar vermek isteyen şer unsurları, milletin karşısında birer birer yok oluyor.

Korona sürecini her gün takip ediyoruz. Salgının yurt içindeki seyri hakkında çok önemli sinyaller almaya başladık. Bir mücadelenin neticesini anlamak için sonucunu görmeniz gerekmez. Mücadelede belli dönüm noktaları vardır.

Hiç şüpheniz olmasın, Türkiye korona mücadelesinde o dönüm noktalarını yakaladı.

Kurum ve kuruluşlarının birlikte hareket etmesiyle, sağlık alanında önemli çalışmalara imza atıldı. Çok kısa sürede üretilen yerli ve milli solunum cihazları birimlerimizin hizmetine sunuldu.

Milli dayanışma ruhunun nasıl çok yönlü enerjiye dönüştüğünü kaçırmamak gerekir.

AVRUPA BİRLİĞİNİN KORONA İMTİHANI

Başta Avrupa Birliği olmak üzere dünya toplumlarında ciddi ayrışmalar yaşanıyor.

Korona salgının sosyal, siyasal ve ekonomik etkilerinin Batı ülkelerindeki travmatik yansımalarını hep birlikte göreceğiz.

Avrupa Birliğindeki ayrışmanın artık geri dönülemez bir noktada olduğu söylememiz yanlış olmayacaktır. Birliğin bir anda dağılıp parçalanmasını beklemek çok gerçekçi olmayabilir…

Fakat kriz sürecini yönetemeyen AB’nin önümüzdeki süreçlerde eskisi gibi etkili bir güç olmayacağı artık çok daha belirgin hale geldi.

Korona virüs basket topu gibi bir Çin bir ABD’nin elinde kalıyor. Herkes bu topu birbirine atmak istiyor. Ancak salgın ABD’yi çok etkiledi, ülkeyi sıkıntılı zamanlar bekliyor.

Ancak ABD’nin son zamanlarda Almanya ve Polonya’da yaptığı askeri konuşlanmalara baktığımızda nihai hedefi Çin olan stratejik amaçlarından vazgeçmediğini görüyoruz. Yine korona virüsten etkilenen İran’da zayıflayan devlet yapısı, ABD’ye kendi içinde bir alternatif sunuyor.

TÜRKİYE’NİN ÇOK YÖNLÜ GÜVENLİK STRATEJİSİ

Bu noktada Türkiye, hem korona virüsle mücadele ediyor hem de stratejik güvenliğini sağlamak için yürüttüğü faaliyetlerine kararlılıkla devam ediyor.

İdlib-Kandil hattında son bir hafta içerisinde 38 terörist etkisiz hale getirildi. Geçtiğimiz günlerde F-16 uçaklarımız desteğindeki Deniz Kuvvetlerine ait beş firkateyn ve bir lojistik gemiden oluşan “Türk Görev Gücü” Girit ile Libya arasında çok önemli bir eğitim ve tatbikat gerçekleştirdi. Türkiye’den yaklaşık 1000 km ötede son derece sorunlu bir alanda gerçekleştirilen bu tatbikatla ilgili adreslere gerekli mesajlar açık şekilde gönderildi.

Türkiye’nin ulusal desteğini alan Libya’daki meşru hükümet, etki sahasını neredeyse iki katına çıkardı. Hafter’e karşı batı bölgelerinde önemli kazanımlar elde etti. Bunun sonucunda da Tunus, Ulusal Mutabakat Hükümetini resmen tanıdı.

Bu gelişmeler ülkemizin orta ve uzun vadedeki geleceği açısından önemli kazanımlardır. Ülkemiz yakın coğrafyamızdaki diğer pek çok ülkenin aksine birden fazla sorunla etkili mücadele edebilecek güç ve kapasiteye sahiptir.

DEVLET VE MİLLET İŞ BİRLİĞİNİN ÖNEMİ

Ülkemizde yapılan doğru altyapı çalışmaları sayesinde bugün korona mücadelesinde önemli mesafeler kat ediyoruz. Dünya kendi içinde ayrışırken, Türkiye birleşerek daha da güçleniyor. Bunun arkasında zamanında yapılan yatırımlar ve yürütülen doğru politikalar var.

Başakşehir Şehir Hastanesi’nin ilk etabı hizmeti açıldı. Yerli ve milli üretilen solunum cihazlarında seri üretime başlandı.

Ülkemizle gerçekten gurur duyuyoruz.

Ayrıca virüs belası toplumsal adaptasyon kabiliyetimizi de arttırdı. Çağın ihtiyaçlarına uygun nitelikli insan gücü dönüşümü de gerçekleştiriliyor.

Yeni açıklanan 1 milyon yazılımcı projesi sayesinde, her 80 kişiden biri bilgisayar teknolojilerinde uzmanlaşacak. Bir bütün olarak teknoloji ağırlıklı ekonomik sektörlerdeki nitelikli insan gücü artışı, toplumsal kalkınmamızı da yeni boyutlara taşıyacaktır. Türkiye dünyada her yönüyle ihtiyaç duyulan bir ülke haline gelmekte.

Varlık mücadelemizde şimdi bize düşen görev belli:

Sağlık ordumuzun gece ve gündüz demeden verdiği amansız mücadeleye evde kalarak destek vermek…

Yetkililerin açıklamalarına kulak ver Türkiye’m.

Ülken için evinde kal.

Sevdiklerin için yuvanda kal.

<p>Anadolu Yayıncılar Federasyonu (AYF) Başkanı Sinan Burhan, Filistin'de bugüne kadar 140 gazetecin

Sultanahmet Meydanı'nda Gazze'de öldürülen gazeteciler anılacak

İstanbul'da insan trafiği!

Hasankeyf'te bayram tatili yoğunluğu

Kapış kapış gidiyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…