• $31,0219
  • €33,8486
  • 2020.86
  • 9312.12
29 Eylül 2023 Cuma

İstihbaratın değişen doğası

En basit tanımıyla istihbarat elde edilen haberlerden işe yarar sonuçlar çıkarmaktır. Günümüzde istihbarat olgusu yoğun ve karmaşık süreçleri gerektirmektedir. Doğal olarak istihbarat artık yüksek uzmanlık seviyesi gerektiren bir bilim dalı haline dönüşmüştür. İstihbarat kavramındaki bu değişime bağlı olarak istihbarat faaliyetlerinin etki kapasitesi artmış, ülkelerin güvenliğinin sağlanmasında en temel unsurlardan biri haline gelmiştir. Uluslararası norm ve kuralların ve buna bağlı olarak toplumsal algılarının yönlendirici etkisi, savaşlar, formal güçlerle girişilen silahlı çatışmalar ve askeri güç kullanma inisiyatiflerinin üzerinde her geçen gün daha fazla baskı oluşturmaktadır. Özellikle iki kutuplu dünya düzeninden sonra terör örgütlerinin ve illegal organize yapıların bu kadar çok artması bunun bir sonucudur. Ülkeler milli çıkarlarını gerçekleştirmek için askeri güç kullanmak yerine informal yapılarla hedef ülkeler üzerinde etki sağlama çabalarına daha fazla ağırlık vermekteler. İşte tam da bu noktada istihbarat örgütleri devreye girmekte ve düzenli orduların yapamadıkları ya da yapmak istemedikleri örtük faaliyetleri yerine getirmekteler. Böylece istihbarat teşkilatları görünmeyen ama istenen sonuçları elde eden yapılar şekline dönüştüler ve bu süreç daha uzun süre devam edecek gibi görünüyor. Bunun için istihbarat teşkilatları sadece haber toplama araçlarını değil aynı zamanda operasyonel ve teknolojik güçleri de bünyelerinde oluşturdular. Hatta gelişmiş ülkelerde istihbarat teşkilatlarının bünyesine savaş uçakları, ağır silahlı birlikler, mekanize unsurlar gibi çeşitli muharebe güçleri de dahil edildi.

Türkiye günümüzdeki modern istihbarat gelişiminin gerisinde kalmadı. Son 10 yılda elde edilen başarılar Türk istihbaratının ulaştığı seviyeyi göstermesi bakımından son derece önemli. Özellikle terörle mücadelede ve yurtdışındaki terör oluşumlarının etkisiz hale getirilmesinde Türk istihbaratı adeta tarih yazdı. Son 4 yılda icra edilen istihbarat operasyonlarında çoğu üst düzey olmak üzere yaklaşık 1500 terörist etkisiz hale getirildi. Bunların bir bölümü ise Türkiye'de adalet karşısına çıkarıldı. Etkisiz hale getirilen teröristlerin büyük çoğunluğunun askeri operasyon alanlarının dışındaki kırsal alanlar ile sivil yerleşimlerin içinde olması son derece önemli. Türk İstihbarat Teşkilatı Türk Silahlı Kuvvetleri tamamlayan ve onu her alanda destekleyen bir şekle bürünmüş durumda. Öyle ki özellikle yurtdışında kontrolsüz alanlardaki istihbarat baskısı oralarda terör oluşumlarını önlediği gibi bazı yerlerde neredeyse terörün tamamen yok olmasını sağladı. İcra edilen bu istihbarat operasyonlarında sivil kayıpların yaşanmamış olması da Türk istihbaratının başarısını göstermesi açısından çok önemlidir. Terör örgütlerine yönelik silahlı güçlerle oluşturulan fiziksel çemberin içinde adeta görünmez asimetrik çemberler oluşturan Türk istihbaratı, artık dünyanın neresinde olursa olsun devletimize karşı her türlü zararlı oluşumu yerinde etkisiz hale getirebilecek bir güce ulaşmıştır. Ve bundan sonra da MİT tarih yazmaya devam edecek. Bu vesileyle ülkemizin güvenliği için seve seve canlarını feda eden görünmez kahramanlarımıza saygı ve minnetle şükranlarımızı sunuyorum.

Peki ne oldu da başta Türk istihbaratı olmak üzere ulusal güvenlik mekanizması içerisinde yer alan bütün milli güçler topyekûn yüksek bir kapasiteye erişebildi? Bunun bir tek açıklaması var milli ve muktedir siyasi irade. Ülkemizin şu an olduğu gibi bundan sonra da istikrar ve huzur içerisinde aydınlık yarınlara ulaşması dileğiyle. Çok yaşa Türkiyem.

<p>Malko Tırnovo gümrük noktasındaki gümrük görevlileri, Bulgar tescilli bir arabada yapılan incelem

Sıkı sıkı sardılar ama gümrükten geçiremediler

60.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İşte ikinci el otomobiller…

BİM 23 Şubat 2024 aktüel ürünler kataloğu yayınlandı

Dünyanın en kirli halısı! Son halini gören gözlerine inanamıyor