• $8,538
  • €10,1185
  • 495.108
  • 1431.78
8 Temmuz 2020 Çarşamba

Fransa'nın büyük korkusu

Dr. Eray Güçlüer
Dr. Eray Güçlüer
YAZARIN SAYFASI

Fransa’nın özellikle Afrika’da kanlı bir tarihi ve kirli bir geçmişi var. Fransa Afrika’da kurduğu sömürü düzeni sayesinde geniş bir beslenme alanına sahip. Fransa’nın Afrika için önemini 2008 Mart ayında eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac “Eğer Afrika olmasaydı, Fransa güç sırasında yirmi üçüncülüğe düşerdi.” diyerek ifade etmiştir. Aynı şekilde Fransa Başbakanı François Mitterrand, “Afrika’sız bir Fransa’nın 21. yüzyılda hiçbir tarihi yoktur.” demiştir.

DARBECELER, KATLİAMLAR, İŞKENCELER...

Peki Afrika neden Fransa için bu kadar önemli diye soracak olursak karşımıza devasa bir maddi kaynak çıkar. Bugün Afrika ülkelerinin sömürge vergisi olarak Fransa’ya ödedikleri para yıllık 500 milyar dolar civarında. Ödemeyenlerin başına neler geldiğini tahmin edebilirsiniz. Darbeler, katliamlar, işkenceler, vs. Halen Fransa’nın BM sözde barış gücü ve EUROPOL-Avrupa polis gücü hariç 14 Afrika ülkesinde yaklaşık 15 bin askeri mevcut. Diğer alanlardaki askerleriyle birlikte bu sayı 20 bini geçiyor. Son 50 yılda Afrika kıtasında gerçekleşen 67 askeri darbenin 45’i bu Fransız askerlerinin bulunduğu 14 Afrika ülkesinde gerçekleşti.

Fransa’nın Afrika’daki kazanımlarını anlayabilmek için geçmişe bakmak gerekir. Bu günkü kolonizasyon düzeni yaklaşık iki asır önce 18. YY’da sanayi devrimiyle birlikte kuruldu Afrika’da. Önce işgal edilen Afrika ülkeleri, 1950’li yıllardan itibaren koloni anlaşmaları imzalamaya mecbur edildiler. Koloni anlaşmalarının içerikleri çok önemli zira bu anlaşmalar sayesinde Afrika’daki çoğu ülke eskisinden daha fazla Fransa’ya bağımlı hale getirildiler. Örneğin sömürgecilik sırasında Fransa’nın ülkede inşa ettiği altyapı için yüklü miktarda ödeme yapmak yükümlülüğü altına girdiler. Afrika ülkeleri, milli para kaynaklarını Fransa Merkez Bankasına yatırmak zorundadırlar. Ayrıca Afrika ülkelerindeki Merkez Bankaları, ülkenin döviz rezervlerinin en az % 70’ini Fransa’ya olan koloni borçlarını ödemek için Fransa Merkez Bankasında tutmak durumundadır. Böylece Afrika’nın döviz rezervleri Fransa tarafından kontrol edilir. Afrika ülkelerindeki mevcut ve keşfedilen doğal kaynaklar ile her türlü devlet ihaleleri, yurt dışından askeri ve sivil malzeme tedarikinde Fransız şirketlerin önceliği vardır. Ancak Fransa reddederse başka şirketler sürece müdahil olabilirler. Fransa’nın sömürgesi olan Afrika ülkelerinde Fransızca resmi dil, CFA Frangı resmi para birimi olmak zorundadır. Kolonizasyon anlaş-malarında Bunun gibi birkaç madde daha var. İnanması güç ama hala bu sömürü düzeni Afrika’da acımasızca işletilmekte.

Fransa için Afrika’da iki önemli bölge var. Birincisi SAHEL denen içerisinde Moritanya, Senegal, Mali, Burkina Faso, Nijer, Nijerya, Çad, Sudan, Güney Sudan ve Eritre’nin yer aldığı Atlas Okyanusundan Kızıldeniz’e kadar uzanan bölge. Bu bölgedeki bütün ülkelerde Fransız askeri mevcut. Neden bu bölge önemli sorusunun iki basit cevabı var. Birincisi su ve doğal kaynaklar bakımından Afrika’nın en zengin bölgesi. İkincisi kıtayı batı-doğu istikametinden ikiye bölerek bütün Afrika kıtasının kontrolünü kolaylaştıran bir hat niteliğinde.

LİBYA'NIN ÖNEMİ

Fransa için ikinci önemli bölge ise Libya. Libya adeta kuzey Afrika’nın stratejik derinliğe açılan kapısı ve çok zengin yüksek oktanlı petrol yataklarına sahip. Fransa eğer Libya’yı kaybederse SAHEL kuşağı tehlikeye girebilir. SAHEL kuşağı tehlikeye girerse Afrika’nın bütününde otoritesini kaybedebilir. Zira sanayi devriminden beri Afrika tarihinde ilk defa emperyalizm, Libya’daki Sirt-Cufra hattında durduruldu. Ve emperyalizmin artık tek seçenek olmadığı Afrika halkları tarafından görülmeye başlandı. O yüzden Mali ve Senegal dahil pek çok Afrika ülkesinde Fransa’yı protesto gösterileri yapılmaya başlandı. Bunun üzerine Fransa şimdilerde Libaya’nın güneyinde yaşayan Tuareg’li militanları Mali’nin kuzeyine göndererek ülkedeki iç çatışmaları arttırmaya çalışıyor. SAHEL kuşağı üzerinde bulunan ülkelerde geçtiğimiz yıl 365 terör saldırısı gerçekleşti, 4 binden fazla kişi öldü. Milyonlarca kişi yurdundan edildi. Bir önceki yıla göre terör örgütleri ve eylem sayıları 6 kat artmış durumda. Tabi böylece Fransa terör bahanesiyle Afrika ülkelerinin iç işlerinde daha rahat karışabilme imkanına kavuşmuş oldu. O zaman Afrika’daki terörü kim finanse ediyor sorusunun cevabını siz bulun.

Ancak korku büyük. Biliyorsunuz eninde sonunda korkulan başa gelir. Eğer Afrika düğümü Libya’da çözülmeye başlarsa, 500 milyar dolarlık kayıp Fransa’yı nerelere kadar geriletebilir şimdiden tahmin etmek çok zor. Zaten sürekli para isteyen sarı yelekliler ve arakalarındaki yüzbinlerce Fransızı görüyorsunuz. Zayıflayan siyasi otorite Fransa’yı daha da çaresiz bir duruma sokuyor. O yüzden sosyo genetik kodlarında emperyalist şifreler gömülü olan Fransa, Afrika’daki kan ve gözyaşından oluşan pastasını korumak için her yolu deneyecektir. Bu nedenle içinde Fransa’nın da olduğu küresel ittifakların sinsi planlarına karşı içeride ve dışarıda dikkatli olmamamız lazım. İşin özeti Fransa’nın en büyük korkusu Irak’ta, Suriye’de, Libya’da emperyalist düzeni çökerten Türkiye. Dost olmayanlar zaten biliyorlar. Dostlara da buradan duyurulur.

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer

<p>Kadına ve çocuğa yönelik şiddetin arttığı dünyamızda hukuk alanında bilmediğimiz ya da eksik bild

Aile içinde şiddetine maruz kalanlar ne yapmalı?

Iğdır'da yıkılan cezaevinin yerine yapılan sosyal yaşam alanı ilgi görüyor

Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı

Uludağ'da yangın ihtimaline karşı helikopterli denetimler artırıldı