29 Ekim 2023 Pazar

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun

Büyük Atatürk'ün önderliğinde devletimizi kuran şanlı ecdadımıza sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Yüce milletimizin bağımsızlık mücadelesini kendi özüne yakışan en medeni yönetim şekli ile taçlandırması dünya tarihi bakımından bütün uluslara örnek olmuştur. Böylece milletimiz, bağımsızlığa inanan bir toplumun emperyalizmin zulmüyle yok edilemeyeceğini ve hiç kimsenin o toplumun özgürlüğünü elinden alamayacağını bütün dünyaya göstermiş oldu. Türk milletinin sosyo genetik kodlarında hür ve bağımsız yaşamak her şeyden önce gelir. Milattan önce 50 yıllarında Batı Hun Devleti'ne liderlik eden Çi-Çi Kaağan Çin'in Egemenliği altına girmeyi reddettiği ve Çin imparatoruna söylediği sözler bu bakımdan son derece anlamlıdır. Çi-Çi Kağan Çin imparatoruna şöyle demiştir. "Bağımsızlığa hayranlık duymak ve başka bir topluma tabi olmayı yüz kızartıcı suç saymak bizim geleneğimizdir. Atalarımızdan toprakla birlikte devraldığımız devletimizi Çin ile uzlaşmak adına asla feda edemeyiz. Hele hele mücadele edebilecek savaşçılarımız mevcut iken ülkemizi mutlaka koruyacağız." Bundan tam 1971 yıl sonra büyük Atatürk'ün "Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir." sözü aynı ülkünün ve aynı inancın kaybolmadan devam ettiğini göstermesi bakımından son derece önemlidir.

Cumhuriyet bir yönetim şeklidir. Ancak her Cumhuriyet sistemi halkın egemenliğini yansıtmadığı için demokratik değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti halkın iradesinin üstünde hiçbir iradeyi tanımayan demokratik yönetim sistemine sahiptir. Demokratiktir çünkü halk kendi yöneticilerini kendi iradeleriyle belirler. Cumhuriyetçidir çünkü halkın iradesini temsil eden bir meclise ve meclisten çıkan hükümet gibi demokratik araçlara sahiptir. Ama nihayetinde bunların hepsi milletimizin hür ve bağımsız olma karakterinin yansımasıdır.

Demokratik Cumhuriyet sistemi emperyalizmin hiç sevmediği, hoşlanmadığı bir yönetim şeklidir. O yüzden emperyalist güçlerin demokrasi adı altında aslında ne tür yönetim sistemlerine sahip oldukları iyice araştırılmalı, toplumumuza ve gelecek nesillere gerçekçi olarak anlatılmalıdır. Emperyalistler için demokratik cumhuriyet sistemi adeta bir kabustur çünkü bu sisteme sahip toplumlar gelişmeye açık ve sosyolojik açıdan kendilerini sürekli olarak yeniden üretebilmek kabiliyetine sahiptirler. Millidirler ve değerlerinden vazgeçmezler. Bu yüzden satın alınmaları mümkün değildir. Dolayısıyla emperyalizm karşısında en güçlü duruşu sergileyebilecek ve en çetin mücadeleleri verebilecek toplumsal özelliklere sahiptirler. Ayrıştırılmaları zordur. Bireyler hangi fikre sahip olurlarsa olsunlar ortak milli eksen etrafında kolaylıkla ve hızlıca birleşebilirler. Günümüz küresel sistemi içerisinde yer alan devletlere bakıldığında Demokratik Cumhuriyet sistemine sahip ulusların hem kendi içinde ve hem de dışarıya karşı oldukça güçlü bulundukları, diğerlerinin ise içte ve dışta emperyalist odaklara çoğunlukla sembiyotik tarzda bağımlı ilişkiler geliştirerek yaşamak zorunda kaldıkları görülür.

Bugün İsrail'in Gazze'de yaptığı barbarlıklar aslında onlarca yıldır kendi milli eksenleri dışında yaşayan özellikle Ortadoğu toplumlarının emperyalistlere karşı güçlü bir etki üretememesinin sonuçlarıdır. Maalesef önümüzdeki yıllarda da Ortadoğu başta olmak üzere Müslüman olsalar bile çoğu ülkenin İsrail ve ABD'ye olan derin bağımlılıkları pek değişmeyecek gibi görünüyor. Birleşmiş Milletler deseniz adeta içi boş bir teneke kutusuna dönmüş durumda. Akbabalar gibi Gazze'nin etrafına gemiler uçaklar füzeler gönderenlerin ve bunlara karşı bölgedeki proksilerine el altından ölüm araçları yollayanların aslında Gazze umurlarında bile değil. Acaba pastadan nasıl pay kaparız derdindeler. İslam coğrafyası diye tarif edilen geniş alanlardaki çoğu Müslüman devletin büyük bir ayrışma içerisinde olduğunu ve bu nedenle İsrail'e karşı etkili şekilde karşı koyamadıklarını üzülerek görmekteyiz. O yüzden geçmiş tarihi birikimlerimizle birlikte Türkiye Cumhuriyeti büyüme yolunda ilerledikçe ve gelişmesini her geçen gün daha fazla tamamladıkça aynı zamanda başta Filistin halkı olmak üzere bütün mazlum toplumların da daha fazla ümidi haline gelmektedir. Demem o dur ki; "Türk, Övün, Çalış, Güven".

<p>Kaçak/sahte alkollü içki ticaretinin engellenmesi yönelik 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen 'Ç

Bakan Yerlikaya duyurdu! 81 ilde eş zamanlı 'Çengel-4' operasyonu

Ustasından çay tarifi! Meğer yıllardır yanlış demliyormuşuz…

HADO sporu, ilgi odağı haline geldi! Artırılmış gerçeklik oyunu

Samsun'da UMKE bölge tatbikatı yapıldı! Film sahnelerini aratmayan görüntüler ortaya çıktı