• $7,3399
  • €8,9559
  • 418.219
  • 1488.21
30 Kasım 2010 Salı

G.Saray taraftarına çok yazık oluyor

Doğan Sarıbeyoğlu
Doğan Sarıbeyoğlu
YAZARIN SAYFASI

3 yıl önce dostum Hıncal Uluç, bir salı yemeğinde bana G.Saray'ı sordu.
'İki Adnan kol kola bataklıkta batıyorlar. Beraberlerinde G.Saray'ı da sürüklüyorlar' demiştim. O günlerde hangi kriterler bana bunu söyletmişti?
G.Saray'da futbol şubesini yönetenler önce teknik direktörlerini seçerler, sonra da onlar futbolcu transferlerini yaparlardı. Her hocanın oyun anlayışı farklıdır. Seçimlerini ona göre yaparlardı. Gel gör ki Adnanlar, her sezon sonu teknik direktörleri gönderdiler. Futbolcu transferlerini kendileri yaptılar sonra da yeni bir hocayla anlaşıp 'Gel bu takımı şampiyon yap' dediler.

HAGİ CAN SİMİDİ OLDU
Oysa Gerets, takımı şampiyon da yapmıştı. Sezon sonu gönderildi. Kalli de şampiyon yapmak üzereydi o da aynı akıbete uğradı. Skibbe, Bülent, Cevat Hoca da. Rijkaard transferlere fazla karışmadığı için ikinci sezonu bulabildi. Şimdi başkanların can simidi Hagi geldi. Yapılan bu değişimlerin hiç birinde suçlu teknik direktör değil, futbol şubesini yönetenlerdi. Bütün bunların neden yapıldığını tecrübeleri olanlar biraz derin düşünürlerse anlayabilirler.
Polat'ın tutumu; 'Ben reisim her şeyi tek başıma yaparım' tarzında. Yöneticilerine 'İstifa et' diyebilen tek başkan. Önüne gelene, fikirlerine itiraz edene, aldığı kararları beğenmeyenlere 'Kardeşim istemiyorsan çek git' diyebiliyor. Bu Galatasaray ananesinde bugüne kadar hiç görülmemiş bir reislik tarzı. Kaosun ana nedeni de bu. Florya'nın çöküşü mal varlıklarındaki lakayitlik, yönetimdeki karmaşa bunalımın ana nedenleri.

NARSİST ADNAN POLAT
Peki ne olursa düzelebilir? Polat kendisini çok seviyor. Sonra Yiğit Şardan'ı ve Adnan Sezgin'i. En sonda da Galatasaray'ı. Bu sıralamayı değiştirmeli.
Tek çare taraftarda. Onların üzülmelerine dayanamıyorum. Galatasaray'ın gerçek sahipleri olarak bu olaya el koymalılar. Ama 'İstifa' diyerek yuhalayarak, futbolculara ve yöneticilere saldırarak değil, onlara hatalarından kurtulmaları ve özgüvenlerini kazandırmak için tam destek vermeliler. Maçlara gitmeye devam etmeliler. Başarıya giden yolda sabırlı olmalılar. O zaman eski günlere yeniden kavuşabilirler.

<p>Süper Lig'in 27.haftasında Beşiktaş, düşme hattından kurtulmak isteyen Yukatel Denizlispor'u Voda

Beşiktaş-Denizlispor Maç Önü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaşamı ve siyasi kariyeri

Vaka artışı yaşanan Samsun'da 'gizli ekip' tekrar görevde

2 bin 225 rakımdaki çığ tatbikatı nefes kesti