• $12,5779
  • €14,2284
  • 727.662
  • 1782.04
7 Nisan 2017 Cuma

Vizyona küçük bir ara festivale merhaba!

Sinemaseverlerin heyecanla beklediği 36. İstanbul Film Festivali bu hafta itibariyle başladı. Peki önümüzdeki 10 gün boyunca vizyona küçük bir ara verip dünya sinemasından en yeni keşiflere göz atmaya ne dersiniz?

5-15 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek festival programında toplam 61 ülkeden 203 filmin gösteriminin yanı sıra usta İngiliz aktör Sir Ian McKellen gibi müthiş konukların da katılımıyla özel etkinliklerin olduğu bir festival bizi bekliyor. Bu seneki film programına henüz bakamadıysanız hangi filmleri kaçırmamanız gerektiği hakkında mini film rehberiniz işte burada…

1- Manifesto

Manifesto, tamamı Cate Blanchett tarafından canlandırılan 13 farklı karakter üzerinden tarihe yön vermiş çeşitli manifestoları karşımıza çıkmasını pek beklemediğimiz yerlerde, müthiş bir mizansenle sunuyor. Julian Rosefeldt’in yönettiği film, Cate Blanchett’in evsiz bir adamdan haber spikerine kadar birbirinden apayrı karakterlere kusursuzca bürünüşünü izlemek için müthiş bir fırsat.

2- Hayalet Hikâyesi (Personal Shopper)

Olivier Assayas’ın geçtiğimiz sene Cannes Film Festivali’nde ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü alan filmi, kısa bir süre önce ikiz kardeşini kaybeden 20’li yaşlardaki alışveriş danışmanı Maureen’in hikâyesini konu alıyor. “Hayalet Hikâyesi” başrolde izlediğimiz Kristen Stewart’ın performansı ve hikâyenin Hitchcock-vari gerilimi muazzam düzeyde beyazperdeye taşımasıyla öne çıkıyor.

3- Richard III

Richard Loncraine’in yönetmenliğini yaptığı film, başrolde yer alan efsane aktör Ian McKellen’in senaryosuyla ünlü Shakespeare oyununu Hitler benzeri bir diktatör ile dönemin güç ve entrika oyunları üzerinden yeniden yorumluyor. McKellen’in izleyiciyi nefret ve hayranlık arasında ikilemde bırakan performansıyla, Richard III festivalin kaçırılmayacak filmlerinden.

4- Saklı Kalanlar (The Secret Scripture)

Jim Sheridan’ın son filmi, 50 yıl önce oğlunu öldürmekle suçlanan ve kaldığı akıl hastanesindeki psikiyatr ile yeniden geçmişin sayfalarını aralayan bir kadının hikâyesini Rooney Mara ve Vanessa Redgrave’in oyunculuklarıyla beyaz perdeye taşıyor.

5- 14. Louis’in Ölümü (The Death of

Louis XIV)

Jean-Pierre Leaud’un performansıyla İngiliz Sight & Sound dergisi tarafından 2016’nın en iyi 10 filminden birisi olarak değerlendirilen film, 72 yıllık hükümdarlığıyla Avrupa tarihinde mutlak monarşinin simgesi 14. Louis’in son günlerine odaklanıyor.

6- Derinlere Yolculuk:

Kaptan Cousteau (The Odyssey)

Deniz tutkusuyla dünyaca tanınır hale gelen Kaptan Jacques Cousteau’nun hayatının pek bilinmeyen yönleriyle birlikte oğlu Philippe ile ilişkisini derinlemesine ele alan film, fazlası da azı da hayatımızı etkileyen en önemli şey tutkularımız hakkında dikkate değer bir yapım.

7- İz (Spoor)

Soğuk, kar altında bir dağ kasabasında işlenen cinayetler, enteresan karakterler ve tahmini zor bir olay örgüsü. Agnieszka Holland’ın yönettiği ‘İz’ garip bir şekilde yer yer eğlenceli, gerilim ile kara komedi arasında bir yerde duran ve merak uyandırıcı bir polisiye filmi.

8- 93 Yazı (Summer 1993)

Ailesini kaybedince dayısıyla yengesinin yanına taşınan minik Frida’nın hayata tutunma ve ailesinin hasretiyle baş etme çabasını hayatın olağan akışı içinde ajite etmeden tüm samimiyetiyle anlatan film, bu sene Berlin’de Jüri Büyük Ödülü’nün de sahibi oldu.

9-Rock’n Roll

Evet, onlar da orta yaş krizine giriyorlar… ‘Jeux d’enfants’ filmiyle tanıdığımız sevimli çift Guillaume Canet ile Marion Cotillard’ın yaşamına davet edildiğimiz bu keyifli filmde, sinema dünyasındaki yaşlanma kaygısını ve Canet’in genç olduğunu kanıtlama çabalarını izliyoruz.

10- Kasting (Casting)

Nicolas Wackerbarth’ın yönetmenliğini yaptığı film, sinema ve televizyon dünyasının perde arkasındaki güç savaşlarını ve bir oyuncu seçmeleri sırasında yaşanabilecek tüm entrikaları muzip bir dille anlatıyor.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Kedi ile köpeğin şaşırtan dostluğu

Omicron varyantının semptomları açıklandı

Zor şartlarda mangal kömürü üretip ailelerinin geçimlerini sağlıyorlar