• $17,2769
  • €17,6718
  • 967.562
  • 2412.19
3 Mayıs 2019 Cuma

Uzayın derinliklerinde yaşam kaygısı

Fransız yönetmen Claire Denis’in İngilizce çektiği ilk filmi ‘High Life’, uzayın derinliklerinde sıkışıp kalmış bir grup insanı odağına alarak, fiziksel ve psikolojik tecrit altında hayatta kalma mücadelesini konu alıyor.

Uzay gemisinin koridorlarında, minik bebeğiyle oynayan, karnını doyuran Monte ile tanışıyoruz ilk önce... Monte ve minik bebek dışında hayat belirtisi olmayan bu uzay aracında hiçbir şey görmeyi beklediğimiz gibi değil. Dağınık, terk edilmiş hatta ümit kesilmiş bu uzay aracının sakinlerinin aslında birer suçlu olduğunu öğreniyoruz. Ömür boyu hapis cezasına mahkum olmamak için uzayda gerçekleşecek bir insan üreme deneyinin parçası olmayı kabul eden mahkumlardan oluşan mürettebat, gemideki günlük görevlerini yerine getirirken kendi buhranları ve içsel açmazlarıyla da baş etmeye çalışıyor. Ne var ki insanoğlu, kavgasını gittiği her yere götürüyor. İçinde bulunulan uzay gemisi aslında bir nevi deney amaçlı hapishane olduğundan hayatta kalmak için gerek kendi yarattıklarıyla gerekse de doğanın onlara biçtiği gelecekle mücadele etmeleri gerekiyor.

ROBERT PATTINSON'A TAM PUAN

Filmin dikkat çekici söyleminin yanı sıra derdini acele etmeden, sakince anlatmasının da etkileyici bir yanı olduğunu söylemek gerek. Ancak uzayın belirsizliğinin filmin karakterlerini ya da olayların gidişatını biraz daha derinden etkilemesini beklerdim. Bu anlamda konunun orijinalliği bir noktaya kadar sürükleyiciliği sağlıyor; ancak sonrasında merak uyandıracak ya da şaşırtacak bir unsur karşımıza çıkmıyor.

İlaveten, filmin bir tiyatro oyununu andıran dar mekân kullanımı sıkışmışlık hissini perçinlerken, olayların ağırlıklı olarak, uzay gemisi içinde yani tek bir iç mekanda geçmesi ağır ilerleyen bir film için sıkı bir konsantrasyon da gerektiriyor. Juliette Binoche, Robert Pattinson ve Mia Goth’un başrolde yer aldığı kadroda ise özellikle Pattinson’ın derinlikli performansının beni şaşırttığını söylemeliyim. Özetle, ‘High Life’ herkese hitap edebilecek bir film olmasa da bilimkurgu türünde daha önce izlediklerimize kıyasla farklı bir yerde konumlanabilecek özgün bir film.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı