• $9,3463
  • €10,8642
  • 533.321
  • 1430.37
2 Şubat 2018 Cuma

Türk işi suç komedisi

Onu pek çoğumuz bir televizyon dizisiyle tanıdı. Tanımlarken ‘televizyonların en sevilen dizisi’ veya ‘televizyon tarihinin en çok izlenen Türk dizisi’ gibi klişe ifadelerden sakınmaya çalışacağım ne var ki gerçekten de bu tür afilli benzetmelerin içini doldurabilen yegâne yapımlardan biriydi ‘Leyla ile Mecnun’. Döneminin ilerisinde, içinde zekâ pırıltıları saçan diyalogların, “ey seyirci seni güldürmek için bak gör neler yapacağım şimdi” diye bağırmadığı tabir-i caizse yeni nesil bir mizah anlayışını tanıştırdı bizimle. Burak Aksak, Onur Ünlü ve Ali Atay ile tanışıklığımızın müsebbibi olan bu efsane dizinin ardından hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını anlamıştık.

ALİ ALTAY'DAN İKİNCİ FİLM

‘Leyla ile Mecnun’un önemi bence bir anlamda yeni işlere de bir kapı aralamış olmasında saklı. Bu ekipten Ali Atay’ın ilk filmi ‘Limonata’ çıkageldi sonra. Dramı da komediyi de aynı samimiyetle ele alan, hüzünlendirirken bir an güldürebilen bu hikâyede iki kardeşle birlikte yollara düştük biz de. İlk filminde alışılagelmiş mizah anlayışından hayli farklı bir damar yakalayan Atay, ikinci filmi ‘Ölümlü Dünya’da yine bu damardan gidiyor ve Türk sinemasında komedi türüne yeni bir soluk kazandırıyor.

FEYYAZ YİĞİT'E DİKKAT!

Nesillerdir lokantacılık yapan Mermer Ailesi’nin sakladığı bir sırrın ortaya çıkışıyla başlarına gelenlerin anlatıldığı filmde Türkiye’de fazla örneğini izlemediğimiz suç komedisi türünde yaratıcı bir öykücülük örneği izliyoruz. Karakterler gerçekçi, hatta saçmalamaları ve durumun kendi absürtlüğünün getirdiği şaşkınlıkları bile öyle samimi ki seyirciyi asıl eğlendiren de bu oluyor. Müstakil, zorlama esprilerden kaçınarak karakterlerin, durumların kendi olağan hallerinden doğan komediyi hikâye örgüsünün içinde eriten anlatım biçimi Ali Atay ve beraberinde Feyyaz Yiğit, Aziz Kedi, Volkan Sümbül ile Ali Demirel’den oluşan senarist ekibinin başarısı olmuş. Ahmet Mümtaz Taylan, Alper Kul, Sarp Apak, İrem Sak, Doğu Demirkol, Feyyaz Yiğit, Meltem Kaptan, Özgür Emre Yıldırım ve Mehmet Özgür’den oluşan oyuncu kadrosu ile dikkat çeken filmde özellikle Alper Kul ve Feyyaz Yiğit’in oyunculuğu öne çıkıyor. Aynı zamanda filmin senaristlerinden de olan Feyyaz Yiğit, sanıyorum bu filmle birlikte artık daha çok kendisinden söz ettirecek. Sadece, nispeten kadın karakterlerin biraz daha yerli yerine oturmuş olması hikâyeyi karakterlerin gelişimi bakımından güçlendirebilirdi. Filmin giriş müziğinden de yönetmenin bize hissettirdiği, Yeşilçam filmlerindeki sevgi dolu aile ve birlik beraberlik ruhunun kendiliğinden komik olaylar örgüsü ile bir suç komedisindeki izdüşümü olan ‘Ölümlü Dünya’ son zamanların en iyi komedisi olarak kaçırılmaması gereken bir seyirlik.

<p>Kardeşiyle birlikte aşıyı reddetti, koronavirüse  yakalandı. Şimdi onun en yakın arkadaşı, sürekl

“Son pişmanlık” fayda etmedi

Dünya'ya devasa bir asteroid çarpınca neler yapılacak?

WhatsApp'tan yeni güncelleme! Yedekler de korunacak

İstanbul'da sabah saatlerinde trafik yoğunluğu yaşanıyor