• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
19 Temmuz 2019 Cuma

Nesilleri bir araya getiren Aslan Kral

Disney’in live-action (canlı-aksiyon) olarak yeniden çektiği animasyon filmlerine bir yenisi daha eklendi. Bu kez 1994 yapımı animasyon filmi ‘Aslan Kral’ (The Lion King) Jon Favreau tarafından yeniden çekilerek, ‘Aslan Kral’ izleyerek büyüyen nesil ile bugünün küçüklerini aynı salonda bir araya getirebilecek duygu dolu, sıcacık bir uyarlamayla karşımıza çıkıyor.

MUAZZAM BİR SEYİR

2019 versiyonunda film, 94 yapımı animasyonun tamamını izleyen izlemeyen herkesin ilk duyduğunda hatırlayacağı ünlü ‘Circle of Life’ şarkısı ve birebir aynı görüntülerin muazzam etkileyiciliğiyle açılıyor. Yavru aslan Simba’nın doğuşuyla, tahttaki hakkını kaybeden Scar, abisi Kral Mufasa’yı öldürerek tahta geçme planları yapar. Babasının ölümünden kendini sorumlu tutan Simba ise ortadan kaybolup izini kaybeder; ancak gerçek cesaretin ve sorumluluğunun ne demek olduğunu anladığında doğup büyüdüğü topraklara geri döner. Aslan Kral’da, animasyonun live-action’a dönüştürülürken yakalanan şahane görsellik dışında hikayenin uyarlamasına yeni bir yorum getirilmeden, ana hikaye korunarak karakterlerde ufak tefek değişiklikler yapıldığını görüyoruz. Disney’in son dönemde yeniden çektiği Cinderella ve Aladdin gibi live-action filmlerin kadın karakterlerinde gördüğümüz üzere, Aslan Kral’ın 2019 versiyonunda da hikayenin merkezindeki ana kadın karakter Nala’nın kararlılığına ve gücüne önemli bir vurgu var. Bu anlamda Nala ve Simba’nın yeniden karşılaşmasının, Simba’nın kendi kimliğinin ve sorumluluğunun farkına varmasındaki rolü hem Nala karakterinin gelişimine hem de filmin duygu diline hizmet etmesi açısından önemli.

AKILLICA HAMLE

Filmde Kral Mufasa karakterinin sesi bir yerden tanıdık mı geliyor? Hatta aynı hafızalarımızda kaldığı gibi… Aktör James Earl Jones’un ‘Aslan Kral’a hayat veren unutulmaz o tok sesini 2019 versiyonunda da yeniden duymamız aşinalığı pekiştirmek açısından bence filmin en akıllıca hamlelerinden biri. Simba’yı seslendiren Donald Glover’ın yanı sıra hem Nala karakterini hem de filmin müziklerinden ‘Spirit’i seslendiren Beyonce ise 10 numara bir seçim. Hayvanlar alemini ve doğayı National Geographic belgeseli tadında izlerken doğanın eşsiz güzelliği ve Kral Mufasa ile yavrusu Simba’nın sahneleriyle usul usul gözlerimizi dolduran ‘Aslan Kral’, duygusu güçlü, izlerken seyirciyi içine alan bir yapım.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı