• $17,9568
  • €18,3781
  • 1034.93
  • 2786.82
21 Nisan 2017 Cuma

Hollywood’un ihtiyar üç delikanlısı

Bu hafta tam özlediğimiz türden bir film sinemada seyirciyle buluşuyor. İlk olarak 1979 yılında Martin Brest’in yönetmiş olduğu ‘Son Macera’ (Going in Style) filmi bir remake (yeniden çekim) olsa da Hollywood’un ihtiyar delikanlıları Michael Caine, Morgan Freeman ve Alan Arkin’in biraraya geldiği bu filmin vaat ettiği eğlenceye kayıtsız kalmak zor.

“Son Macera”, ‘Scrubs’ dizisinin nev-i şahsına münhasır doktoru JD olarak tanıdığımız, ardından romantik kült film kategorisinde kendine önemli bir yer edinen ‘Garden State’i yazıp yöneterek oyunculuktan yönetmenliğe pürüzsüz bir geçiş yapan Zach Braff’ın biraz rolantiye aldığı yönetmenlik kariyerine hız kazandırmak üzere yola çıktığını düşündürten bir film olarak dikkat çekiyor. 40 yıla yakın birlikte çalışmış üç yakın arkadaş Willie, Joe ve Al tam emeklilik dönemlerinin keyfini sürmeye başlayacakken bankalarının ve emeklilik sisteminin gazabına uğruyorlar. Yıllarca büyük bir sadakatle ve birgün emeklerinin karşılığını alacaklarını düşünerek çalışmış bu üç adamın hakkı olanı geri alabilmek için belki de kendilerinden en son bekleneni - bir banka soymayı - akıllarına koymasıyla hikâye başlıyor. Bu dakikadan sonra üç eski toprak, başlarının üstündeki çatıyı kaybetmemek için fiziksel ve zihinsel kondisyon çalışmaları da dahil en ince ayrıntıyı canla başla planlıyorlar. ‘Gizli Sayılar’ (Hidden Figures) filminin senaryosunu da kaleme alan Theodore Melfi tarafından yeniden uyarlanan film kısa süresini oldukça iyi kullanarak aralara serpiştirdiği ufak detaylarla karakterlerin dünyasını başarı bir şekilde oluşturuyor. Joe (Michael Caine) önderliğinde ilerleyen bu sürükleyici soygun filminde, Willie (Morgan Freeman) ve Al (Alan Arkin) karakterlerinin de kendilerine has mizah duygusu ve doğru zamanda ateşlenen espriler hikayenin komedi ayağına katkıda bulunuyor. Benim gibi sadık hayranları için yaş alsa da karizmasından hiçbirşey kaybetmediğini yine ıspatlayan Michael Caine pek tabii ki yine bu üçlü içinde biraz daha öne çıkıyor.

Keyifli bir seyirlik

‘Son Macera’nın bir yeniden çekim olmasından mütevellit ilk yazıldığı dönemden günümüze uyarlanırken komedi ve polisiye türünün belli klişelerinden kaçınılamadığını görüyoruz. Olay örgüsü ve filmin gidişatının tahmin edilmesi çok zor olmasa da üç efsane aktörün her bir anını devleştirdiği filmin oyunculuklar ve genel yapım yönetimiyle kendisini keyifle ve hatta merakla izlettirmesi de ayrı bir başarı olsa gerek. Yazının başındaki ‘özlediğimiz türden’ film tanımıma yeniden gelecek olursak, hani bazen sinemaya sadece olan bitenden uzaklaşmak ve kafamızı dağıtmak için gitmek isteriz ya işte ‘Son Macera’ filmi de dolu dolu eğlence vaadini yerine getiren ancak çok büyük beklentiye girmeden izlenilecek iyi bir seyirlik. Hafta sonu ne izleyelim diyenler için öneri listemizin en başında…

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor