• $16,7688
  • €17,3908
  • 970.061
  • 2444.55
12 Nisan 2019 Cuma

Fatih Akın sinemasına özlem

Fatih Akın, son filmi ‘Altın Eldiven’ ile 1970’lerin Hamburg’unda yaşamış seri katil Fritz Honka’nın hayli rahatsız edici hayatını beyazperdeye taşıyarak önceki filmlerinden bambaşka bir türe el atıyor. Öldürdüğü kişilerin vücudunu parçalara ayırıp evinin tavan arasına saklayan psikopat katil Honka’nın mide bulandırmaktan başka bir işe yaramayan yaşamının sinemaya uyarlanmasına gerek var mıydı çok emin değilim açıkcası… Çünkü ‘Altın Eldiven’de benzer seri katil filmlerindeki gibi ne senaryoda bir twist ne de Honka’nın hikayesini tetikleyen bir duygu ya da gizem unsuru var. Başrolde Jonas Dassler’in başarılı olduğunu söylemek mümkün ancak ‘Altın Eldiven’, ne yazık ki Fatih Akın’ın eski filmlerini hasretle aratan anlamsız bir çaba olmuş.

İstanbul Film Festivali’nden izlenimler

Nisan ayının en keyifli ritüeli olan İstanbul Film Festivali halen devam ediyor. Vizyonda kafanıza göre bir film bulamadıysanız 17 Nisan’a kadar devam edecek olan festival seçkisine göz atmanızda fayda var. Festival bitmeden özellikle kaçırılmaması gereken filmlerden birkaçı şöyle;

Oyunbozan (System Crasher)

Nora Fingscheidt’in yazıp yönettiği film, çocukken geçirdiği travmaların etkisiyle yaşadığı öfke krizlerinden dolayı annesinin bakmadığı ve hatta kendisinden korktuğu, sosyal hizmetler kurumunun ise baş etmekte zorlandığı 9 yaşındaki Benni’nin hikayesini konu alıyor. Berlinale’de “yeni bakış acıları sunan” filmlere verilen Alfred Bauer Ödülü’nü kazanan ‘Oyunbozan’, çocuk yetiştirmeye dair sarsıcı hikayesi, başroldeki küçük oyuncunun enerji dolu ve bir o kadar huzursuz edici performansıyla uzun süre akıllardan çıkmayacak bir seyir sunuyor.

Diane

Uyuşturucu bağımlısı oğluyla ölüm döşeğindeki kuzeni arasında gidip gelerek zamanının çoğunu onlara adayan Diane, kendi payına yaşanılanların ne kadarından sorumlu olduğu sorgulamaktadır. Kent Jones’un kendi annesinden esinlenerek yazıp yönettiği film, yaşlandıkça daha çok akla gelen pişmanlıkların, içe atılan kırgınlıkların ve hesaplaşmaların Mary Kay Place’in duygu dolu oyunculuğunda hayat bulduğu abartısız ancak muazzam bir hikaye.

Beyaz Karga (White Crow)

Ralph Fiennes’in yönettiği film, ‘The Reader’ ve ‘The Hours’ filmlerinin senaryo yazarı David Hare’in incelikli diyaloglarıyla ünlü Rus balet Rudolf Nureyev’in dönemin Sovyetler Birliği’nin komünist yaşam tarzından kaçarak Fransa’ya iltica etme hikayesini merkezine taşıyor.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

NATO, deniz korsanlarına karşı Türk yazılımlarıyla hazırlanacak

Yerli etlik damızlık tavuk 'Anadolu-T' beyaz et sektörüne kazandırıldı

İlk kez duyacaksınız! Yaprağından sızan süt tam bir şifa kaynağı