• $ 6,8612
  • € 7,7521
  • 392.135
  • 115748
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Baharın müjdecisi: İstanbul Film Festivali

Sinemaseverler için baharın gelişi hep biraz da İstanbul Film Festivali’nin habercisi olmuştur. Bu sene 5-16 Nisan tarihleri arasında 38. kez izleyicilerle buluşacak festivalde, 45 ülkeden 187 yönetmenin toplam 186 filmi gösterilecek. Bu kadar geniş film seçkisi içinden mini bir rehbere ihtiyaç duyuyorsanız işte size kaçırmamanız gereken 10 film önerisi…

1. YÜZLEŞME

Katolik kilisesinin suçları hakkında gerçek bir olaydan esinlenen ve François Ozon’un en iyi filmlerinden biri olarak bahsedilen film, geçmiş travmalarıyla yeniden yüzleşen üç adamın hikâyesini konu alıyor.

2. ELVEDA OĞLUM

Başroldeki her iki oyuncunun da Berlin’de Gümüş Ayı ödülüne layık görüldüğü filmde, Çin’in tek çocuk politikasından etkilenen bir çift üzerinden 30 yıllık bir süreç ve sürecin getirdiği duygu dönüşümlerini anlatılıyor.

3. GRETA

Evet, Isabelle Huppert’i yeniden piyanist rolünde izliyoruz; ancak bu kez fena halde tehlikeli… Neil Jordan’ın yönettiği film, bu türün sevenlerine huzur bırakmayan bir gerilim vaat ediyor.

4. KAZI

2018’de Galway Film Festivali’nde ‘En İyi İrlanda Filmi’ seçilen yapım, kızının cesedini bulmak için kazı yapan yaslı bir baba ile geçmişi bir türlü geride bırakamayan bir ailenin karanlık ve gizem dolu hikâyesi ile festivalin özel parçalarından.

5. SINIR

John Ajvide Lindqvist’in romanından sinemaya uyarlanan bu kara film, dış görüntüsünün farklılığından dolayı kendini sorgulayan Tina’nın önce aşkı ardından hiç aklına gelmeyecek sırları keşfetme yolculuğuyla merak uyandırıyor.

6. KIRMIZI

1970’lerin Arjantin’inde bir hakaret yüzünden başlayan intikamı ve tahmin bile edilemeyecek olaylar silsilesini merkezine alan film, geçtiğimiz sene San Sebastian’da en iyi yönetmen, görüntü ve erkek oyuncu (Dario Grandinetti) ödüllerine layık görülmüştü.

7. YABANCILARIN NEZAKETİ

‘An Education’, ‘One Day’ ve ‘The Riot Club’ filmlerinin yönetmeni Lone Scherfig’den yine umuda, sevgiye ve affetmeye dair akıllardan çıkmayacak bir hikâye, muhteşem bir oyuncu kadrosu ve incelikli anlatım…

Tabii ki es geçilmeyecek filmlerden.

8. EDMOND

Yazar Edmond Rostand’ın Paris’in ışıltılı tiyatro dünyasında kaleme almaya çalıştığı meşhur ‘Cyrano de Bergerac’ın sahnelenişini konu alan film, hayal kırıklığına uğratmayacak kadar eğlenceli bir seyir.

9. DESTROYER

Nicole Kidman’ın intikam dolu, darma duman polis memuru Erin Bell olarak kusursuz oyunculuğuyla sırtladığı bu kara filmi listeye almamak olmazdı.

10. SADIK BİR ADAM

Fransız oyuncu Louis Garrel’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı film, günümüz ilişkilerini mizah ve dram ile harmanlıyor. Başrolde Garrel’e eşi Laetitia Casta ile Lily-Rose Depp eşlik ediyor.

Sultanahmet'te bu manzarayı gören şaşırıyor... İşte nedeni

Sultanahmet'te bu manzarayı gören şaşırıyor... İşte nedeni

Hollanda'da yaklaşık 4 ay aradan sonra camilerde ilk cuma namazı kıl�

Hollanda'da yaklaşık 4 ay aradan sonra camilerde ilk cuma namazı kılındı

Konyaaltı Plajı'nda tatilcilere denizden 3 dilde 'sosyal mesafe' uyarıs

Konyaaltı Plajı'nda tatilcilere denizden 3 dilde ''sosyal mesafe'' uyarısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazını Hz. Ali Camisi'nde kıl

Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazını Hz. Ali Camisi'nde kıldı