• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
29 Nisan 2011 Cuma

YGS sonuçları ne söylüyor?

Deniz Ülke Arıboğan
Deniz Ülke Arıboğan
YAZARIN SAYFASI

YGS sonuçları büyük şaibe iddiaları ve savcılık soruşturmaları altında açıklandı. Ortaya çıkan manzaradan herkes istediği sonucu çıkartıyor maalesef. İlginç olan iktidarı destekleyenlerin sınavın hiçbir şüpheye yer bırakmayacak temizlikte olduğuna, muhalefeti destekleyenlerin ise sınavda kopya ve kayırmanın kesin olduğuna inanması. Her konuda olduğu gibi bu konudaki kanaatlerimiz de tamamen tek boyutlu olarak şekillenmiş durumda. Kimseyi aksi düşünceye ikna edemezsiniz, hatta alternatif bir düşünce dahi öneremezsiniz. İktidar ve muhalefet arasındaki kutuplaşmış düşünüş halleri, 'değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez' bir tavra dönüşmüş durumda.
Oysa herkesin bazı soruları olmalı kafasında. Yıllardır farklı iktidarların görevde oldukları dönemlerde bu sınavlar yapıldı. Her görüşten insanlar başarılı/başarısız oldular. 'Sınavla siyasetin ne alakası var' diye soran yok; 'bu sınavın 40 yıldır kopyasız yapıldığını kim garanti edebilir' diyen yok; bu iktidar 9 senedir görevde 'bu sene ne oldu' diye merak eden yok; 'yıllarca kuruma hizmet eden ve ÖSYM'nin şöyle veya böyle ayakta kalmasını sağlayan Ünal Yarımağan'ın suçu neydi' diye soran yok; 'ÖSYM Başkanı Ali Demir bu kadar kritik bir kurumun başına seçilirken hangi kriterlere bakıldı' diyen yok; konu 'Ali Demir'in değiştirmesi ile biter mi' diye soran yok; 'peki öyleyse nereye kadar' diye merak eden hiç yok.
Hepsinden önemlisi de 'bütün bu pisliğin içerisinde hala sınavlara giren, hala geleceğe dair umutlar besleyen ve maalesef psikolojik olarak çökertilmiş 1.5 milyon gence ne olacağını' umursayan yok. Ortada berbat edilmiş bir durum var ve bu gidişle kimse içinden çıkamayacak, onu da bilelim.
Ben de bu vesile ile bazı yorumlarımı paylaşayım.
1 - Bu seneki sınavda şifreleme olduğu biliniyor. Lakin bu şifreden hareketle tüm soruların çözülmesi mümkün değil, sadece 40 sorudan 23'üne cevap veren bir model söz konusu. Buna rağmen tam puan yapan öğrencilere dair dedikodular almış başını gitmiş durumda. Matematik testinde 1805 aday tam puan almayı başarmış durumda. Bu rakam yüksek görünmekle birlikte, geçen sene 2142 adayın tam puan aldığını bilerek bir yorum yapılırsa, bunun son derece normal bir sonuç olduğunu söylemek mümkün olur. Geçen yıl Türkçe testinde 483, Fen Bilimleri testinde 183 aday tam puan almış, Sosyal Bilgiler sınavında ise tam puan alan aday çıkmamıştı.
2 - Bu seneki YGS'de cezaevlerinde sınava giren adayların kitapçıklarının yanlış çıkması sonucu 130 adaya yeniden bir sınav yapılması kararlaştırılmıştı. Adaylara farklı soruların sorulacak olması, bazı hukukçulara göre sınavın tümden iptaline bile neden olabilir. Kanımca böyle bir durumun söz konusu olması ortalığı bir psikolojik savaş alanına çevirecektir. 130 kişinin haklarını korurken, 1.5 milyonun haklarının çiğnenmesi de mümkündür. Umarım bu karar verilirken yeter ki hukuki destek alınmış ve sorgu sual edilmiştir.
3 - Sınavda tüm testlerde tam puan yaparak birinci olan aday Ankara Fen lisesinden Mahmut Bilal Doğan 'sınavda kopya çekecek kadar sahtekar ve vicdansız insanların olmadığına' inandığını söylemiş. Pırıl pırıl bir genç. Şucu bucu diye kategorize edilmesi de mümkün değil. Sahtekarlar varsa bile onlara rağmen başarılı olmanın mümkün olduğunun ispatı. Başarısızlığa sebep olacak tek şey ise belli: 'Bu konulara kafayı takmak, olaya yabancılaşmak ve küsüp bırakmak'. Bunu engellemek ve sınava giren gençlere moral vermek gerekiyor.
4 - YGS konusunun bu kadar kötü yönetilmesi sınava giren öğrenci sayısı ve velileri birlikte düşünüldüğünde kesin olarak iktidara zarar vermekte. 1.5 milyon sınava giren, 7-8 milyon da hoşnutsuz aile ferdi var. Muhalefetin bu konuya atlaması pratik açıdan son derece doğal. Lakin olayın yan etkileri bakımından değerlendirilmesi halinde, bu meseleyi gündelik siyasette kullanmayı reddetmenin daha etik olacağı ortada. Söz konusu olan çocuklarımızın geleceği, psikolojisi ve özgüvenleri. Oy kazanırken nelere mal olduğumuzun da farkında olmalıyız...

<p>Samsun'da eski eşi E.M.'yi sokak ortasında 5 yaşındaki kızlarının önünde öldüresiye döven İbrahim

Samsun'daki caninin ifadesi ortaya çıktı: Bir anda gözüm döndü ve sinir krizi geçirdim

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı