• $15,5453
  • €16,2382
  • 906.887
  • 2390.79
4 Kasım 2011 Cuma

Uçurumun kenarındaki Yunanistan

Yunanistan'daki ekonomik kriz giderek siyasi bir krize dönüşüyor. İki gün önce Papandreu'nun genelkurmay başkanı da dahil 16 generali sürpriz bir kararla emekliye sevk etmesinin ardından spekülasyonlar başlamış durumda. Birçok yorumcuya göre olası bir darbe girişimi bu yolla bastırıldı. Dün ise Başbakan Yorgo Papandreu'nun her an istifa edebileceğine dair haberler medyaya düşmeye başladı. PASOK ve muhalefet milletvekilleri ortak bir kararla erken genel seçim çağrısında bulundular. Muhalefet hemen bir geçiş hükümetinin kurulmasından yana. Bu yazı yazıldığı saatlerde Papandreu muhalefetle görüşmeler sonuçlandırılıncaya kadar istifa etmeyeceğini açıklamıştı. Görünen o ki bir istifa gelecek ama şartlarını belirleme aşamasındalar. Durumu özet olarak değerlendirelim.
1 - Cannes'daki G-20 Zirvesi öncesi Yunanistan'da ortaya çıkan kriz, toplantının da gündemini şekillendiriyor. Zira konu Yunanistan'dan çok Avrupa'nın geleceğini ilgilendiriyor. Durum şimdilik sadece euro ya da ekonomik birlik ile ilgili gibi görünse de, buradan yayılan dalgaların Birlik'in bütün direklerinde sarsılmaya yol açması kaçınılmaz. Yunanistan'ın ardından krizin pençelerine düşmek üzere olan İrlanda, Portekiz, İspanya ve İtalya da sırada. Kurtarma paketleri fazla bir işe yaramıyor. Görünen resim, bütün kıtayı kaplayan Avrupa Birliği rüyasının sona ermek üzere olduğu. Önümüzdeki dönemde entegrasyonun farklı viteslerde, yani değişik düzeylerde sürdürüldüğü bir yapı için hazırlıkların başlaması sürpriz olmaz. Bugüne kadar hep yeni üye girişlerinin kabulü konusunu tartışan AB, bugünlerden sonra eski üyelerin Birlik'ten çıkarılışı konusunu tartışmaya başlayacak. 'Birlik'ten atalım tamam da, ne kadar uzağa?' sorusu AB'nin  yeni mevzusu olacak. İşin ilginç tarafı son dönemlerde Avrupa basınında 'eğer Türkiye'yi AB'ye alsaydık bu kriz olmazdı' biçiminde yazıların çıkması. Vaktiyle söylemiştik, 'Avrupalı Türkiye'den daha önemli olan şey, Türkiyeli bir Avrupa'dır'. Avrupa'yı Türkiye'sizliğe mahkum edenler düşünsün şimdi.
2 - Yunanistan'daki durum AB'nin bazı temel ilkeleri bakımından da ciddi sorunlar yaratacak gibi. Demokrasinin kalesi olarak tanımlanan Birlik'te bir darbe tehdidinin gündeme gelmiş olması büyük bir hayal kırıklığı. Demokrasi denilen şey çok kırılgan ve ne kadar kurumsallaştığını düşünürsek düşünelim pamuk ipliğine bağlı. O pamuk ipliğinin bir ucu da ekonomiyi tutuyor. Ciddi ekonomik krizlerin faturası en ağır şekilde siyasal yapıya çıkıyor. Generallerin toplu halde emekli edilmesi darbe tehdidine karşı alınmış bir önlem intibasını yaratıyor. Bu yılın mayıs ayında CIA raporlarına yansıyan bu hareketlenme, askeri yönetim geçmişine de sahip olan bir ülke olması itibarıyla Yunanistan açısından eski kabusun yeniden hortlaması anlamını taşıyor. Gelen haberler ABD'den gelen istihbarat ile emeklilik kararının alındığı yönünde. Kimilerinin AB'yi de okkanın altına atacak bu krizden çıkmanın yolunun sert bir yönetim olduğuna inandığına şüphe yok. Yunanistan halkı belli ki 'yardıma karşı kemer sıkma politikasını' öneren referandumda olumlu tavır almayacak. Kamuoyu araştırmaları Aralık 2011'de yapılması planlanan referandumda hayır oylarının %60-70 civarında olacağını gösteriyor. Kısaca demokratik araçlarla gelen sonuçlar AB'nin işine gelecek gibi durmuyor. Bu, Birlik açısından ontolojik bir ikilem. Demokratik yöntemler ekonomik olarak çökertiyor, demokrasi dışı yöntemler ise politik olarak. Bundan sonrası Papandreu'nun durumun vahametini halkına anlatma kabiliyetine bağlı.
3 - Papandreu'nun işi iç siyasette de oldukça zor. Sadece muhalefet değil, PASOK vekilleri de ayakta. Referanduma karşı çıkanların sayısı giderek artıyor. Bunların başında AB ile varılan mali anlaşmadan sorumlu kişinin, yani Maliye Bakanı Evangelos Venizelos'un gelmesi durumu daha da ilginç kılıyor. Bugün yapılacak güven oylamasında iktidar partisinin 2'den fazla kayıp yaşaması hükümetin düşmesi anlamını taşıyor. Böyle bir durumda ise referandum yerine erken genel seçimlerin yolu açılacak. Komşuya 'Allah kolaylık versin' demekten başka bir şey gelmiyor elden.

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı