• $8,1329
  • €9,6989
  • 455.037
  • 1386.8
16 Mart 2011 Çarşamba

Japonya'da kıyamet alametleri

Deniz Ülke Arıboğan
Deniz Ülke Arıboğan
YAZARIN SAYFASI

Japonya insanlık tarihinin bugüne dek gördüğü en büyük felaketlerden birini yaşadı; yaşamaya devam ediyor. Tarihin en şiddetli 5. depremi, ardından şehirleri yutan tsunami ve şimdi de nükleer reaktördeki sızıntı ve durdurulamama riski...

'Her ölüm kıyamettir' derler; on binlerce kıyamet var ortada. Can pazarı yaşanıyor ve kaçacak başka yerleri yok. Yıkılan, zehirlenen, okyanusa bulanan o topraklar onların vatanı; sallansa da, sular altında kalsa da, nükleer felakete maruz kalsa da... Birbirlerine destek vererek hayatta kalmaya çalışıyorlar. Allah yardımcıları olsun...
Japonya'daki nükleer sızıntının sadece insani boyutları yok. Durdurulamaması halinde dünya çok ciddi bir iktisadi ve siyasi tehdit altında. Bu riskleri özet olarak değerlendirelim.

1 Hayatını kaybetmiş binlerce insanın yanı sıra dışarıdan yardım bekleyen on binler var. Radyoaktivitenin artması insani yardımın durması anlamına geliyor. Böyle bir durumda kimse, zehirlenmiş bölgeye yardım götürme konusunda gönüllü olamayacak. Kaderlerine terk edilmek durumunda kalacaklar. ABD askeri gemilerinin bölgeden kaçması önemli bir işaret. Japonya'da yaşayan yabancılar ülkelerine dönüyor. Ya Japonlar?

2 Sızıntının yayılması, tsunamiden çok daha geniş bir alanda ölüm riskinin oluşmasına ve riskin zamana yayılmasına yol açacaktır. Tarım alanları, nehir, yeraltı ve deniz suları nükleer sızıntıdan etkilenecek yerlerdir. Yenilecek içilecek her şeyin zehre dönüştüğü ülkede, açlıkla kanser arasındaki seçimin kaçınılmaz hale gelmesi mümkün. Bunun dışındaki sağlık sorunlarının da yıllar içerisinde Japonya halkını ve gelecek nesillerini vuracağını belirtelim.

3 Japonya'da üretilen hiçbir hammadde ya da mamul maddenin ihracatının mümkün olamayacağını söyleyelim. Her şey radyoaktivite testine tabi tutulacağından üretim durma noktasına gelebilir. Bu, insanların gelirlerinde azalma, Japon ekonomisinde çöküş, dünya teknoloji hızında ciddi bir duraklama demek. Japonya'nın olmadığı bir dünya ekonomisi yeni bir paradigma, yeni anlayış anlamına gelecektir. Japonya'ya mal satan ülkeler de bundan etkileneceğinden ekonomik eksen, nereye kayacağını uzun süre bulamayacaktır.

4 Sızıntı Japonya ile birlikte Kore'leri, Rusya ve Çin'in doğusunu, çevre adaları da etkileyecektir. Rusya dahil bazı bölgelerden insanların tahliyesine başlanmış durumda. Denizin kirlenmesi bölgedeki tüm ada halkları için açlık, deniz canlıları için yok oluş demek. Tüm ekolojik çevre etki altında kalacak ve kuşlar, böcekler, bitkiler açısından büyük kırılma yaşanacak.

5 Dünya enerji dengelerinin altüst olması da söz konusu. Kamuoyunu yeni nükleer programlara ikna etmek en azından bir süre için imkansız hale gelecektir. Nitekim Angela Merkel 1980 öncesi yapılan tüm reaktörlerin çalışmalarının durdurulacağını açıkladı. Dünyada nükleer karşıtlığının artması sürpriz olmaz. Bu, dış ticarete dengeleri enerji yüzünden açık veren bizim gibi ülkelerin geleceğe yönelik enerji programlarını zorlayacaktır. Petrol fiyatları kısa vadede yükselirken, uzun vadede Japonya gibi bir tüketicinin devreden çıkmasının fiyatlar üzerinde olumlu etkisini görmek mümkün olabilir.

6 Nükleer konulardaki barışçıl da olsa tüm teşebbüslerin uluslararası organların kontrolüne alınması mümkün. Özellikle İran bir depremler ülkesi... Herhangi bir barışçıl reaktör de pekala bir nükleer bomba tesirine sahip. Yanı başımızda yeni bir Çernobil'in yükselmediğini garanti etmek için güvenlik önlemlerinin alınması konusunda baskı oluşturmak gerekiyor.
Bu sızıntının durdurulmasını ve tüm dünyaya yalnızca bir alarm zili olarak etki yapmasını dileyelim.

<p><span>Geçmiş duygusal yaraların sağlıklı bir onarım  süreci yoksa kaybetme korkusunun yeri sağlam

İlişkilerde kaybetme korkusunu aşmak

2021 BAFTA Ödülleri sahiplerini buldu

Kastamonu'da jandarma ekipleri çaya düşen karacayı kurtardı

BAFTA Ödülleri'nde kırmızı halı şıklığı