• $9,6151
  • €11,1823
  • 557.889
  • 1492.93
8 Eylül 2017 Cuma

Zorlu’nun Vestel Grubu neler yapıyor?

Geçtiğimiz pazartesi günü Berlin’e gittik ve de IFA adlı uluslararası fuarda Zorlu Grubu'nun firmalarından Vestel’in ürünlerini izledik. Vestel, 23 yılda tüketici elektroniği, beyaz eşya, bilgi teknolojileri ve savunma alanında global uzman haline gelmiş. Vestel Şirketler Grubu 16’sı yurtdışında olan 23 şirketten oluşuyor. Kabaca 30 bin kişiye gelir kapısı olmuş durumda. Küresel haritada 8 yerde Ar-Ge Merkezi'yle dünyanın en gelişmiş teknolojilerini üretiyor, yenilikçi ve de üstün tasarıma sahip ve dünya rekortmenlikleri bulunan ürünlerini 155 ülkede yüz milyonlarca kullanıcıya ulaştırıyor.

Vestel’in Manisa’da yer alan üretim üssü Vestel City, 1.1 milyon metrekare alan üzerinde 26 milyon cihaz kapasitesine sahip. Vestel City 2018'de Türkiye’de Endüstri 4.0 dönüşümünü tamamlayan ilk fabrika olacak. 150 ülkeye ihracat yapan Vestel elektronik sektöründe 19 yıldır ihracat şampiyonu. Vestel , NATO standartlarında insan hava araçlarını da ihraç etmeyi de planlıyor. Vestel 1995'te sadece 150 milyon dolar ihracat yaparken şimdi 2 milyar dolarlık ihracatla kendi sektöründe lider ve de ülkemizin en çok ihracat yapan altıncı şirket oldu. Üstelik sadece 3 yıl içinde Türkiye’nin en çok satan dört telefonundan biri oldu.

Zorlu Holding’in, Zorlu Tekstil Grubu ve Zorlu Vestel Grubu'yla Türkiye’nın dijital dönüşümüne öncülük ederek büyüme yaklaşımında olduğunu da burada vurgulayalım.

Ancak Zorlu’nun tümünü aktaramadığımız birçok başka faaliyet grupları da var.

Mesela Zorlu'nun 1993'te başladığı, fabrikalarının elektrik ve de buhar ihtiyacını karşılamak gayesiyle kurulan Zorlu Enerji bugün Türkiye birincisi.

Zorlu Maden ve Metalürjilik konusunda 2000 yılında bir grup mühendis tarafından kurulan Meta Madencilik, 2007 yılından bu yana Meta Nikel ve Kobalt Madencilik adı ile Zorlu Holding çatısı altında çalışıyor ve 2015 -2023 arasında Gördes’te 860 milyon dolarlık bir yatırım yapıyor.

Zorlu Holding doğal olarak sosyal açıdan da toplumsal sorumluk sahibi. 2007'de Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi'ni ve de 2015'ten bu yana da Birleşmiş Milletler Kadını Güçlendirme İlkelerini imzalamış.

Zorlu Grubu kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarına Mehmet Zorlu Vakfı aracılığıyla eğitim, kültür-sanat ve sosyal yardımlaşma adıyla üç ayrı alanda yapmakta.

Bu bağlamda da her yıl 2000 kadar öğrenciye burs verilmesini sağlamakta. Vestel ayrıca engellilere destek vermek için Vestel Şirketler Grubu bünyesinde 435 kadar engelli de istihdam ediliyor.

Mehmet Zorlu Vakfı da bugüne kadar kabaca 10 kadar da okul inşa etmiş bulunuyor.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri